Linux için Ücretsiz En İyi 5 Video Düzenleme Programları

Bilgisayarınızda video düzenleme programlarının olması çok önemlidir. Linux sistemi kullanıyorsanız, Linux’un sunduğu harika video düzenleme araçlarından habersiz olabilirsiniz. Linux platformu için çok sayıda harika video düzenleme çözümleri vardır. Bu yazımızda, Linux için en iyi video düzenleme programlarını sıralamak istedik.

Amacınız ne olursa olsun, ciddi bir çalışma yapmak isteyen profesyonel bir video editörü veya hızlı bir slayt gösterisi hazırlamak isteyen birisi olun, çalışmalarınız için en iyi programı bulmanıza yardımcı olacağız. Aşağıda listelediğimiz tüm video editörleri, çoğu Linux dağıtımının yazılım depolarında bulunabilir. Bu uygulamalardan herhangi birini yüklemek için paket yöneticinizi açın, arayın ve yükleyin. Eğer yoksa, alternatif olarak bu video düzenleme uygulamalarını indirmek için bağlantılar vereceğiz.


1. Kdenlive

Linux’ta, profesyonel özelliklere sahip bir açık kaynak video düzenleme programı arayanların Kdenlive uygulamasını denemeleri gerekir. Linux üzerinde yüksek kaliteli videolar yapmak isteyen kullanıcılar için özel olarak geliştirilmiş bir video düzenleme paketidir.

Video düzenleyicisi KDE masaüstü ortamını göz önünde bulundurarak oluşturulur ve sonuç olarak Qt ve diğer teknolojilere çok bağlıdır. Bununla birlikte Kdenlive, KDE Plazma masaüstü ortamını kullanmayan kullanıcılar için de iyi çalışacak.

Video düzenleyicinin kendisi çok yönlüdür. Bu, kullanıcıların birden fazla video ve ses kliplerini farklı şekillerde düzenlemelerine olanak tanır. Ayrıca, her parçayı kilitleyebilir, silebilir veya birbirinden bağımsız olarak manipüle edebilirsiniz.

Kdenlive indir
Kdenlive, Linux sistemler için etkileyici, kaliteli ve ücretsiz video düzenleme programı.

Uygulamanın özellikleri arasında, kullanıcıların kendi 2B başlıklarını hazırlamalarını sağlayan bir başlık üreticisi, yer paylaşımı, izleme, yeşil ekran desteği, donanım yakalama aygıtı desteği, anahtar çerçeve etkinliği desteği / hareket izleme, ses düzenleme efektleri gibi onlarca özel efekt özellikleri ve indirilebilir özel efektlerin çevrimiçi bir deposudur.

Linux’ta profesyonel görünümlü video üretmek için açık kaynaklı bir uygulama arıyorsanız, kullanmanız gereken video düzenleyicisidir.

İndirmek için: Kdenlive


2. OpenShot

OpenShot, “basit ve güçlü” bir çapraz platform video düzenleyicisidir. Özellikle YouTube için ya da eşyaları bir araya getirerek ve burada birkaç efekt ekleyerek basit videolar yapmak isteyen herkes için oluşturulmuştur. Final Cut, Premiere veya hatta Kdenlive gibi bir şeyle hiçbir şekilde aynı düzeyde değildir. Bunun yerine, OpenShot’ı Linux’un iMovie’si gibi düşünün.

OpenShot indir
OpenShot, Linux sistemler için bir diğer ücretsiz en iyi video düzenleme programlarından biridir.

OpenShot özellikleri arasında basit bir kesme/trim aracı, animasyonlu başlıklar yapmak için destek, anahtar çerçeve düzenleme, video efektleri, ses dalga formları ve kolay klip manipülasyonuna izin veren çok parçalı bir arayüz bulunmaktadır.

Video düzenleme konusunda yeniyseniz veya hızlı bir video hazırlamak istiyorsanız, OpenShot video editörünü kullanmayı düşünün.

İndirmek için: OpenShot


3. Pitivi

Pitivi, Linux için güzel ve sezgisel bir kullanıcı arayüzü ile doğrusal olmayan bir video düzenleyicidir. Linux’taki bir çok video editörünün aksine, Pitivi video editörü, kullanıcıların video projeleri üzerinde çalışırken her biri farklı beceri setlerine sahip olduklarını dikkate alır. Sonuç olarak, kullanıcıya farklı zaman çizelgesi görünümleri yoluyla proje zaman çizelgesini manipüle etmenin birçok farklı yolu sunar.

Pitivi indir
Pitivi, Linux sistemler için gelişmiş ve kaliteli en iyi video düzenleme programlarından bir diğeridir.

Pitivi editörünün geliştiricileri, bir video düzenleyicisinin esnek ve verimli olması gerektiğine inanmaktadır. Kullanıcılar basit görünümlerden tecrübeli kullanıcıların projeleri için daha ince düzenlemeler yapmalarını sağlayan karmaşık bir mod seçebilir. Kullanıcılar, yüzlerce animasyonlu efekt, geçiş ve filtreye, proje zaman çizelgesinde mükemmel görünümlü ses dalga formlarına ve çok sayıda farklı video ve ses codec’ini destekleyen bir zaman çizelgesine erişebiliyorlar.

İndirmek için: Pitivi


4. Lightworks

Linux’tan hoşlanmayan insanlar genellikle profesyonel, yüksek kaliteli video üretimi için harika olmadığını söylüyor ve sonuç olarak endüstri görmezden geliyor ve ciddiye almıyor. Bu tamamen doğru değil. Apple Computer’ın Ubuntu için Final Cut Pro’u hiçbir zaman serbest bırakmayacağı ve Adobe’nin Premiere’nin FlatPak sürümünü hiçbir zaman yapmayacağı bir gerçektir ancak önemli değil. Bazı ticari, profesyonel video düzenleme araçları Linux üzerinde yol buluyor.

Lightworks, Linux, Mac ve Windows için ticari bir video düzenleme paketidir. Bu, video düzenleme tamamen farklı bir yaklaşımla doğrusal olmayan bir araçtır. Masaüstü ortamı tarafından idare edilen basit bir GTK veya Qt penceresi yerine, uygulama tam ekran düzenleme ortamı sunar. Lightworks ücretsiz değil. Aslında, bu listedeki diğer uygulamalardan farklı olarak, aslında aylık bir aboneliğin kullanılması gerekir; ancak, Linux’ta video düzenlemek ve üretmek istiyorsanız buna değer.

Lightworks ile, kullanımı kolay bir düzenleme ortamı, yüksek miktarda ses ve video “FX”, yüksek çözünürlüklü video desteği (4k düşünün), video içeriğine erişim ve basit video dışa aktarma profilleri alırsınız (YouTube, Flickr, Vimeo vb.).

İncelemek ve indirmek için: Lightworks


5. Shotcut

Linux’ta bir videoyu hızla düzenlemek istiyor musunuz? Shotcut kullanmayı düşünün. Doğrusal olmayan, çapraz platformlu, çok parçalı bir video düzenleme aracıdır. Video düzenleyicisi başlık ekleme, klipleri birlikte kesme ve birleştirme, ayrıca ana çerçeve seçenekleri ve daha fazlası için destek sağlar.

Kesinlikle Lightworks kadar karmaşık değildir ya da OpenShot gibi kullanıcı dostu olmasına karşın, işi halledebilen sağlam bir düzenleyicidir. Yetkili bir video düzenleme aracı arıyorsanız, Shotcut mükemmel bir seçim olabilir.

İncelemek ve indirmek için: Shotcut (Türkçe)


Linux sistemler için profesyonel video düzenleme programı arıyorsanız, üst düzey özellikleri bulamayabilirsiniz. Ancak şuan piyasada ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en iyi video düzenleme programlarının bu olduklarını söyleyebilirsiniz. Elbette, seçim sizindir ancak bu programları denemenizi tavsiye ediyoruz.

Windows için en iyi ücretsiz video düzenleme programları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir