Masaüstüne Uyacak Şekilde Duvar Kağıdı Resim Boyutunu Ayarlama

Duvar kağıtları farklı boyutlarda mevcuttur. Sevdiğiniz resimleri veya fotoğrafları masaüstü arka plan resmi olarak ayarlamak ve istediğiniz boyutta olmasını isteyebilirsiniz. Windows sistemi bir görüntüyü ekrana sığacak şekilde uzatabilir ve resmi tam masaüstü ekranına sığacak şekilde ayarlar. Görüntü boyutuna bağlı olarak bazen işe yaramıyor ve görüntünün bazı kısımları kesilebiliyor.

Masaüstüne uyacak şekilde duvar kağıtlarını yeniden boyutlandırmak, yapılacak en iyi şeydir. Bir resim veya fotoğrafı bir masaüstü duvar kağıdına yeniden boyutlandırmanın en iyi yolunu bu yazımızda paylaşmak istedik.

İlk önce ekranınızın çözünürlüğünü öğrenin

Bir görüntüyü bir masaüstü duvar kağıdına yeniden boyutlandırmadan önce, boyutunun ne olması gerektiğini öğrenmek gerekir. Ekranınız için bir görüntüyü kırpma ve yeniden boyutlandırma yapıyorsunuz.

Masaüstünde sağ tıklayın ve Görüntü ayarları seçeneğini seçin. (Yada, Ayarlar uygulamasını açın, Sistem’i seçin ve Monitör sekmesini geçin.) Çözünürlük altında, ekranınızın mevcut çözünürlüğünü göreceksiniz (Örneğin benim ekranım 1600×900 çözünürlüğe sahip).

Ayrıca, duvar kağıdı olarak ayarlayacağınız resimlerin ve fotoğrafların, ekrana harika bir şekilde sığması için görüntünün olması gereken boyutudur.

Sonra resmi yeniden boyutlandırın

Bunun için Unsplash kullanıcısı Alexander Andrews @alex_andrews tarafından paylaşılan bir resim kullanacağız. Bu resim 2000 × 2996 boyutundadır. Genişlik, yüksekliğin altındadır, bu yüzden genelde manzara odaklı, ortalama monitör için uyumsuz gözüküyor. Böyle bir görüntüyü böyle işlemek için iki yol vardır; yeniden boyutlandırma veya kırpma veya her ikisini birden yapabilirsiniz.

Resmin boyutunu değiştirebilir ve genişliğini 1600 piksele değiştirebilirsiniz. Yükseklik orantılı olarak değişecek ve 00 piksel olmayacak. Duvar kağıdı olarak ayarladığınızda, bazı kısımlar hala kırpılacaktır. Görüntüyü yeniden boyutlandırmak ve duvar kağıdı olarak ayarlamak için IrfanView kullanın. Ya da, işin açıkçası ben sürekli Paint veya Paint 3D’yi kullanıyorum. Ya da istediğiniz herhangi bir fotoğraf düzenleme programını kullanabilirsiniz.

Bu özel görüntünün boyutları göz önüne alındığında, en azından yarısı, ekranınızın genişliğine sığması için yeniden boyutlandırdıktan sonra kırpılacaktır. Bu nedenle yapacağınız en iyi şey, görüntüyü kırpmak ve böylece kullandığınız görüntünün daha iyi bölümlerini seçebilirsiniz. Kırpma yapmadan, masaüstü ekranına sığacak şekilde ayarlamaya çalışırsanız, görünüm bozulacak ve istemediğiniz bir masaüstü arka planı ortaya çıkacaktır.

Yine IrfanView programını kırpmak için kullanabilirsiniz. Yeniden boyutlandırılmış görüntüyü IrfanView’de açın ve arka plana eklemek istediğiniz bölümü kesin. Ekranınızın genişliğine uyacak şekilde yeniden boyutlandırdıysanız, yalnızca üstten ve alttan kırpmayı unutmayın. Kırpılan görüntüyü kaydedin ve ardından masaüstü duvar kağıdı olarak ayarlayın.

Telefonunuz için bir görüntüyü kırpmak ve yeniden boyutlandırmak için aynı yöntemi kullanabilirsiniz, ancak boyutu kesinlikle doğru bulmanız gerekir. Tüm telefonlar ekranda bir görüntüye sığmaz, bu yüzden kırpmak ve sığdırmak için yeniden boyutlandırmak en iyisidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir