Metre kare işareti klavyede nasıl yazılır?

Bir alanı belirtmek veya matematikte bir formülü belirtmek için metre kare işaretine ihtiyaç duyabiliriz. Bazen yazılarımızda veya belgelerde, “metrekare” belirtmek için m2 şeklinde yazarız. Ancak bunu daha net belirtmek için sembolünün kendisinin olması daha sağlıklı olacaktır. Metre kare sembolünü eklemek için bazı yolları göstereceğiz.

Metreyi metrekare cinsinden girmeniz gerektiğinde, üst simgeyi kullanmak doğru bir kelime işlemcide veya çevrimiçi olarak düzgün görüntülenmesi en iyisidir. Metre kare işareti klavye nasıl yazılır diye merak ediyorsunuz aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz. Sadece klavye değil, başka yöntemlerle yazmak mümkündür. Metrekare sembolü nasıl yazılır diye merak ediyor musunuz? Aşağıdaki yöntemlerle kolayca yazabilirsiniz.

Klavyede metrekare işareti yazma

Klavye sayı tuşlarını kullanarak metre kare işaretini yazmak çok kolaydır. Masaüstü kullanıyorsanız klavyede sayı tuş takımlarını görmek mümkündür. Ancak dizüstü bilgisayarlarda klavyenin sağ tarafında sayı tuş takımını göremeyebilirsiniz. Bu uygulayacağımız yöntem klavyede sayı tuş takımlarının olmasını gerektirir.

Metre kare işaretini klavyede yazmak için;

Alt tuşunu basılı tutun ve 0178‘i tuşlayın ve sonra Alt tuşunu bırakın. Bir üst simge olarak 2 (yani böyle ” ² “) görünecektir.

Metre küp işaretini klavyede yazmak için;

 Alt tuşunu basılı tutun ve 0179‘u tuşlayın ve sonra Alt tuşunu bırakın. Bir üst simge olarak 3 (yani böyle ” ³ “) görünecektir.

Bu yöntem hemen hemen her yerde çalışmaktadır. Yani anlayacağınız, web tarayıcı arama kısmında, bir metin belgesinde, herhangi bir sayfada, ya da aklınıza gelene herhangi bir yerde metre kare veya metre küp işaretini yazmak mümkündür.

Karakter Eşlem haritasından kopyalayıp yapıştırın

Klavyenizde sayısal bir tuş takımı yoksa, üstteki satırdaki sayı tuşlarını kullanamazsınız. Bunun yerine, Windows’un Karakter Haritası’nı açın ve ilgili karakteri kopyalayın – bu durumda bir üst simge 2.

Başlat menüsünden Çalıştır’ı seçin ve ardından charmap yazın. (Bunu Başlat düğmesinin yanındaki Windows 10 arama kutusuna yazmanız yeterlidir).

Karakter haritası açılır ve birçok karakter görüntülenir. İstediğiniz üzerine tıklayın, ardından Seç’i tıklayın ve daha sonra kopyalayın.

Daha sonra fare imlecini işareti eklemek istediğiniz yere getirin CTRL – V tuşlarına basarak yapıştırın.

Aynı teknikleri kullanarak Word veya klavyede derece simgesini nasıl yazacağınızı görebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir