Windows 10’da mevcut BIOS sürümünü kontrol etme

Bu yazımızda, Windows Kayıt Defteri, WMI Komutu, Sistem Bilgisi Aracını (MSINFO32.exe) veya DirectX Tanılama Aracı’nı (DXDiag) kullanarak bir Windows 10 / 8.1 / 8/7 bilgisayardaki geçerli / mevcut BIOS sürümü kontrol etmeyi göreceğiz. BIOS, Temel Giriş / Çıkış Sistemi’nin (Basic Input / Output System) kısaltmasıdır ve bir bilgisayara önyükleme işlemi sırasında kullanılan, donanıma yerleşik olan bir yazılım türüdür.

Mevcut BIOS sürümünü öğrenme

BIOS’u güncellemeyi planlıyorsanız, BIOS sürümünü kontrol etmeniz gerekebilir. Elbette, bunu yapmak isteyip istemediğiniz veya yapmanız gerekip gerekmeyeceği başka bir sorudur. Neyse, bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Onlara bir göz atalım.

1] WMI Komutlarını Kullanma

BIOS’un ayrıntılarını bulmak için Windows Yönetim Gereçleri’ni kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için bir komut istemi penceresi açın, aşağıdakini yazın ve Enter tuşuna basın:

wmic bios get biosversion

2] MSINFO32 Kullanma

Yerleşik MSINFO32 veya Sistem Bilgisi, bu bilgileri Sistem özeti altında görüntüler. Bu aracı açmak için Çalıştır‘ı açın msinfo32 yazın ve Enter’a basın. (Yada arama kısmına Sistem bilgisi veya msinfo32 yazın ve seçin)

3] Kayıt Defteri Düzenleyicisini Kullanma

Kayıt Defteri Düzenleyicisini açmak için Çalıştır’ı açın regedit yazın ve Enter’a tıklayın ve belirtilen kayıt defteri anahtarına gidin.

Windows yüklendiğinde, aşağıdaki kayıt defteri anahtarının altında BIOS bilgilerini ve diğer ayrıntıları saklar:

HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE\DESCRIPTION\System\BIOS

Burada, Sistem altındaki ayrıntıları göreceksiniz. SystemBiosDate, SystemBiosVersion, VideoBiosDate ve VideoBiosVersion alt anahtarlarında da ek ayrıntılar göreceksiniz.

4] DXDiag kullanma

DirectX Tanı Aracı veya DXDiag.exe, temel olarak DirectX sorunlarını gidermenize yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Çalıştır’ı açın dxdiag yazın ve Enter’a basın, Sistem sekmesinde belirtilen BIOS sürümünü göreceksiniz.

Tabii ki bunun dışında, BIOS’unuzun sürümünü görmek için bazı 3. parti sistem bilgi aracını da kullanabilirsiniz veya önyükleme sırasında/yani bilgisayar ilk açılışında F10 / F12 tuşlarına basarak BIOS ayarlarına girebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir