Microsoft Edge ile e-kitapları okuyun ve ePub dosyaları açın

Microsoft Edge sadece bir tarayıcı değildir. Yeni güncelleme ile artık bir e-kitap okuyucudur yani ePub dosyalarını açmayı sağlar. Bu, Chrome ve Firefox gibi modern web tarayıcılarının yapamadığı bir şeydir. Microsoft, Windows Mağaza’daki kitaplar da piyasaya sürüldüğünde, bu özelliği İçerik Oluşturucu Güncellemesi ile Edge’e taşıdı.

Microsoft Edge’de ePub dosyaları açma

ePub dosyalarının bilgisayarınızda okumadan önce normalde daha masaüstü dostu bir biçime dönüştürülmesi gerekir. Büyük olasılıkla onu destekleyen bir masaüstü uygulaması bulabilseniz de, ePub biçimi çoğunlukla e-okuyucular için ayrılmıştır. İçerik Oluşturucu Güncellemesinde, Edge yalnızca bir ePub dosyasını görüntülemekle sınırlıydı, ancak Sonbahar İçerik Oluşturucu Güncellemesi ile birkaç yeni özellik eklendi. Artık metni vurgulayabilir ve Microsoft Edge tarayıcısında ePub dosyalarına notlar ekleyebilirsiniz.

Microsoft Edge tarayıcısında e-kitapları açmak için ilk önce bir .epub dosyası bulmanız gerekir. İnternet üzerinde indirebileceğiniz binlerce e-ktap mevcuttur. Zaten Edge tarayıcısı üzerinde bir .epub dosyası indirdikten sonra açmaya çalıştığınız zaman tarayıcı üzerinde açıldığını göreceksiniz.

E-kitap içerisinde belirli bir şeyi arayacaksınız, herhangi bir yere tıkladıktan sonra üst sol kısımda İçerikler tablosu, Yer işaretleri ve Arama düğmelerini göreceksiniz.

Sağ üst kısımda ise, metin özelleştirme (metin boyutu, metin aralığı, yazı tipi stili ve sayfa teması), Sesli okuma ve Bir yer işaretli ekleme düğmelerini göreceksiniz.

Alt kısımda kitabın ne kadarlık bölümündesiniz yüzdelik olarak gösterir. Ayrıca buradaki çubuk üzerinde hareket ettirerek kitabın sayfaları arasında hızlı bir şekilde gezinebilirsiniz.

Tarayıcılar üzerinde yardımcı eklentiler ile bir çok farklı dosya türlerini açmak mümkündür. Ancak şimdiye kadar hiçbir tarayıcıda olmayan e-kitap dosyalarını açma özelliğini sağlayan Microsoft Edge, kullanıcıları biraz daha kendine cezbetmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir