MiniTool Partition Wizard ile Harddisk Kopyalama Nasıl Yapılır?

Harddisk kopyalamak/klonlamak isteyenler için ücretsiz olarak kullanabilecekleri bir programdan bahsetmek istiyorum. Sabit disk sürücüsünün klonlanması, diskteki tüm verilerin başka bir diske kopyalanmasına yardımcı olabilir. Burada, sihirbaz temelli işlem ve basit bir arayüz sunması nedeniyle, ücretsiz, ancak profesyonel bir disk klonlama yazılımı olan MiniTool Partition Wizard‘ı öneriyoruz.

Harddisk/sabit disk kopyalamak verilerin yedeklemesini yapmak ve olası durumlar için önlem almak için yapılabilir. Yada, daha fazla depolama alanı sağlamak için daha büyük bir sabit diske geçiş yapmak içinde yapılmaktadır.

Son yılların en popüler disklerinden birisi olan SSD’ye geçmek isteyenlerde disk kopyalama yapmak isteyebilir. SSD’ler sistem performansını arttırmak yapılacak en iyi hamlelerden biridir. Bu ve benzeri durumlardan dolayı harddisk kopyalama yapmak istiyorsanız yardımcı olacağız.

MiniTool Partition Wizard ile disk kopyalama

Sabit disk kopyalama işlemine geçmeden önce programı yüklemeniz gerekir. Aşağıdaki bağlantıdan programı indirin ve kurulumunu yapın.

MiniTool Partition Wizard indir

1. Adım: Programı çalıştırın ve kopyalamanız gereken diski seçin ve kırmızı çizgi ile belirtilmiş 3 yerden herhangi birinden disk kopyala işlevini etkinleştirin. Burada, aşağıdaki arayüzü elde etmek için sol bölmedeki “Copy Disk“i seçin.

2. Adım: Kaynak diskin tüm içeriğini kaydedecek diski seçin ve ardından “Next >” seçeneğini tıklayın.

Not: Lütfen hedef disk üzerindeki tüm önemli verileri önceden yedekleyin, çünkü tüm veriler silinecektir.

3. Adım: Hedef diskin düzenini belirlemek için bir kopyalama seçeneği seçin veya bölüm tutamacının uzunluğunu ve yerini değiştirerek bölüm boyutunu ve konumunu manuel olarak değiştirin. Elbette, MB, GB veya TB cinsinden kesin bölüm boyutunu da yazabilirsiniz. Ardından, açılış notu almak için “Next >” düğmesini tıklayın.

Not:

  • SSD veya gelişmiş formatlı bir HD kullanıyorsanız, disk performansını artırabilecek “Align partitions to 1MB” seçeneğine işaretli tutmanız önerilir.
  • Hedef disk 2 TB’dan büyükse, “Use GUID Partition Table for the target disk” seçeneğini işaretlemeniz önerilir, çünkü MBR 2 TB’lık maksimum disk boyutunu desteklerken 2 TB’dan büyük diskleri de destekler.
  • MiniTool Partition Wizard Free Edition, hedef disk için GUID Bölüm tablosunu kullanarak MBR sistem diskini kopyalamayı desteklemez.
  • “Use GUID Partition Table for the target disk” seçeneğini işaretlerseniz, kaynak disk bir sistem diski ise, başarılı önyükleme için BIOS modunu UEFI olarak değiştirmeyi unutmayın.
  • “Use GUID Partition Table for the target disk” işaretlemezseniz, hedef disk başlangıçta bir GPT diski olsa bile bir MBR diski haline gelecektir.
  • Kaynak disk bir GPT diski ise, “Use GUID Partition Table for the target disk” seçeneğini görmezsiniz.

4. Adım: Hedef diskten önyükleme yapmayı gösteren açılır notu dikkatlice okuyun ve devam etmek için “Finish” düğmesine tıklayın.

5. Adım: Bekleyen tüm işlemleri uygulamak için sol üst köşedeki “Apply” düğmesini tıklayın. Kullanıcılar sistem diski kopyalıyorsa, MiniTool Partition Wizard bilgisayarın yeniden başlatılmasını isteyecektir. Sadece “Restart Now” (Şimdi Yeniden Başlat) düğmesini tıkladıktan sonra MiniTool Partition Wizard bölümleri ve verileri önyükleme modunda yeni diske kopyalayacaktır. Tüm işlemler tamamlandığında, bilgisayar otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Şu anda, diskin tamamını kopyalamanızın başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Evet yapacaklarınız bu kadar. Artık disk kopyalama işlemini başarılı bir şekilde yaptınız.

Neden Sabit Diski Klonlamak/Kopyalamak Gerekiyor?

Sabit disk klonlama, verilerin yanı sıra Windows’un yedeklenmesine de yardımcı olabilir. Ve aşağıdaki durumlarda da kullanılabilir.

PC’nin tam yedeklemesini yapma: Mevcut sisteme kurulu olan diskteki tüm veriler önemliyse, veri kaybını önlemek için, hedef diske kopyalayarak kaynak diskin tam bir yedeklenmesini yapmak gerekir.

Hard disk yükseltme: Disk klonlama/kopyalama, eski bir küçük diskten Windows’u yeniden yüklemeden yeni bir sabit diske yükseltmeye yardımcı olabilir.

İşletim sistemini taşıma: Kaza durumunda sistemi SSD gibi başka bir sürücüye hızlı bir şekilde aktarmaya yardımcı olabilir.

Veri kurtarma: Veri kurtarma işlemi esnasında orijinal verilere ikincil olarak zarar gelmesini önlemek için kurtarmadan önce disk kopyalayabilirsiniz.

Harddisk kopyalamak için siz hangi programı kullanıyorsunuz?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir