Mobil işletim sistemi kısaca nedir?

Son on yılda, akıllı telefonlar ve tabletler bir fırtına gibi esiyor. Bu mobil cihazlar hayatımızda önemli bir etkiye sahiptir ve aslında bilgiye erişme biçimimizi yeniden tanımlıyor ve başkalarıyla iletişim kuruyoruz.

Yalnızca donanım değil, bu aygıtların çalıştırdığı uzmanlaşmış yazılımlar ve en önemlisi işletim sistemlerinden kaynaklanmaktadır.

Mobil işletim sistemi kısaca nedir?

Bir mobil işletim sistemi (OS), akıllı telefonlardan, tablet bilgisayarlardan ve diğer cihazlardan uygulama ve program çalıştırmaya izin veren bir yazılımdır.

Mobil bir işletim sistemi, genellikle, bir cihaz açıldığında ve bilgi sunarak uygulama erişimi sağlayan simgeler içeren bir ekran sunarak başlatılır. Mobil işletim sistemleri aynı zamanda hücresel ve kablosuz ağ bağlantısını ve telefona erişimi yönetme imkanı sağlar.

Mobil cihaz işletim sistemlerine örnek olarak Apple iOS, Google Android, BlackBerry OS, Nokia Symbian, Hewlett-Packard’ın webOS‘u (eski Palm OS) ve Microsoft’un Windows Phone OS’u yer alıyor.

Microsoft’un Windows 10 ve Windows 8 gibi sistemlerin bazıları hem geleneksel bir masaüstü işletim sistemi hem de bir mobil işletim sistemi olarak işlev görüyor.

Çoğu mobil işletim sistemi, küçük bir esneklikle belirli bir donanıma bağlıdır. Kullanıcılar, başka bir mobil işletim sistemi kurmalarına veya kısıtlı uygulamaların kilidini açmasına izin veren bazı cihazları kötüye kullanabilir veya root yapabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir