Mobil uygulama işlemcisi nedir?

Mobil uygulama işlemcisi, bir mobil işletim sistemi ortamında çalışan uygulamaları desteklemek için tasarlanmış bir sistem çipidir (SoC).

Mobil uygulama işlemcisi, bir cihazın uygulamalarını desteklemek için gereken tüm sistem yeteneklerini, bellek yönetimi, grafik işleme ve multimedya çözme gibi işlevleri sağlayan kendi başına çalışan bir işletim ortamı sağlar.

Mobil uygulama işlemcileri, telefonun ana bant (kablosuz bağlantılar) işlemcisi gibi aynı mobil cihazdaki diğer uzman işlemcilerden bağımsız olabilir.

Bazı satıcılar kendi mobil uygulama işlemcilerini üretmektedir. Diğer satıcılar mobil uygulama işlemcilerini orijinal ekipman üreticisi (OEM) bileşenleri olarak satın alıyorlar. Örneğin, Qualcomm Snapdragon mobil uygulama işlemcisi, Android işletim sistemini ve Android uygulamalarını çalıştırmak için Snapdragon kullanan birçok akıllı telefonda bulunur. Bu sayede, her telefon üreticisinin kendi mobil uygulama işlemcisini geliştirmesi gerekmez; bu yaklaşım, malzemelere harcanan bütçeyi (BoM) azaltmakta ve düşük maliyetli “akıllı” tüketici elektroniğini geliştirmeyi mümkün kılmaktadır.

Çok çeşitli mobil cihazlar, özellikli telefonlar, akıllı telefonlar, tabletler, e-okuyucular, netbook’lar, otomotiv navigasyon cihazları ve oyun konsolları gibi mobil uygulama işlemcilerini içerir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir