NASA’s Eyes: Astronotlar gibi evreni keşfetmenize yardımcı olur

Neden sadece astronotlar uzaydaki yaşam deneyimini yaşasınlar? Çünkü onlar astronotlar! En azından evrenin veya uzayın nasıl bir şey olduğunu görmemizin bir zararı olmaz. NASA’s Eyes geliştiricileri uygulamayı bu amaçla geliştirdiler. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen Google Earth benzeri bu yeni uygulama ile keşfedilebileceğimiz alanları inceleyelim.

Windows PC için NASA’s Eyes

Programın zaten ismi her şeyi açıklıyor. Türkçe’ye çevirdiğimiz zaman NASA’nın gözleri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu da demek oluyor ki, NASA tarafından sunulan görüntülere ulaşmak mümkün olacak. Astronot olmak isteyenler veya uzay merakı olanlar için faydalı olacak bir uygulamadır. Gelin birlikte programın detaylarına bir göz atalım.

NASA’s Eyes ile görecekleriniz

NASA’s Eyes evrende meydana gelen tüm özel göksel hareketleri size bildirecektir. Bu, resmi NASA web sitelerinden veya YouTube kanalından bekleyemeyeceğiniz özel bilgileri doğru zamanda verecektir. Uygulama, uzayda bulunan tüm doğal ve insan yapımı uyduları incelemenize izin verecek. İsterseniz uygulamaya bir çeşit uzay müzesi olarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, en son NASA araştırmaları hakkında da bilgi edineceksiniz, bunlar ‘ilan edilmeyen’ parçalar. Uzaydaki kayan nesneler hakkında çok fazla şey öğrenmek için yalnızca İnternet’ten bilgi almayacaksınız. Uygulama ücretsizdir. Kolayca herhangi bir popüler Windows işletim sistemine yükleyebilirsiniz. Kurulum hızlı ve kolaydır, açıkçası roket bilimi için gerekli değildir. Ancak uygulamanın çalışması da kolaydır. Ona bir ansiklopedi gibi davranmanız yeterlidir.

NASA’s Eyes ile sunulan farklı modüller

Uygulamanın üç modülü vardır. İlki, Eyes on the Earth (Dünya’daki Gözler) olarak adlandırılır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu, NASA’nın Dünya’da ve atmosferi içinde gerçekleşen etkinlikleriyle ilgilidir.

kinci modül Eyes on the Solar System (Güneş Sistemindeki Gözlerdir). İlk modülü, içinde yaşadığımız bütün Güneş Sistemine kadar uzatır. Bu, Dünya hakkında da şeyler içerir, fakat çoğunlukla dış mekanla ilgili şeyler yapabilirsiniz. Güneş Sistemimizdeki her gezegen, tüm uyduları ve insan tarafından yapılmış uzay nesneleri bu modülün bir parçasıdır.

Üçüncü modül Eyes on Exoplanets (Exoplanets Gözleri), tabi ki, Güneş Sistemi dışındaki gezegenler ile ilgilenen kısımdır. Bu yüzden, bu üç modül ile NASA’s Eyes, hayal edebileceğimiz ve bilmek isteyeceğimiz şeylerin çoğunu somutlaştırıyor.

Özel dikkat gerektiren etkinlikleri kapsayan ek özellikli bazı modüller bulunmaktadır. Örneğin Juno’yu Jüpiter’e, Satürn’ün Cassini için bir başka yolculuğa adanmış bir modül var. Tabii ki, uygulama Infinity’in erişebileceği bir alana sahip değildir. Tüm bu modüller bir araya geldiğinde, ulaşabileceğiniz yerlerde, NASA hakkında bildiğiniz her şeye sahip olmanızı sağlayacaktır.

Uygulama, çeşitli görüntüleme modları, zaman atlama ve tümüyle tam ekran 3D elde etmek için seçenek, bazı gerçekten iyi animasyonlar ile birlikte geliyor. Bu uygulama, hem astronot olmak isteyen çocuklar, hem de gökyüzünü seyretmeyi sevenler için güzel gözüküyor.

NASA’s Eyes indir

NASA’s Eyes uygulaması, Windows, Mac OS X ve mobil cihazlar için kullanılabilir.

Windows için NASA’s Eyes indir (35MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir