Neden Bazı Torrentler Yavaş İniyor? (Çözüm)

Torrent neden yavaş iniyor? Torrent yavaş indirme sorunu herkesin karşılaştığı bir durumdur. Bizde torrentlerin yavaş indirilmesi ile ilgili çözüm yolları aradık ve sizler için sunuyoruz. Umarız bunlar, yavaş torrenti hızlandırmak için yardımcı olacaktır.

Torrentler büyük dosyaları göndermek ve almak için yaygın bir yöntemdir. Tek bir sunucudan dosya indirmeye kıyasla, bir torrent dosyasının ortadan indirme başarısız olma olasılığı daha düşüktür ve her zaman bir dosyayı indirmeyi duraklatıp devam ettirebilirsiniz. Bununla birlikte, bazı torrentlerin yavaş indirildiğini fark etmiş olabilirsiniz. Birkaç veya daha fazla dosya indirme aşamasında olabilir ve bunlardan herhangi biri veya ikisi gülünç derecede yavaş olabilir. Aslında bunun bir nedeni var ve sorunun birkaç olası çözümü.

Bant genişliği ayırma

Torrent programları, indirilmekte olan dosyalar için indirme hızını sınırlama seçeneğine sahiptir. Bu özellik seçmeli olarak uygulanır, yani bazı dosyaları normal hızda indirebilir ve diğer dosyalar için indirme hızını sınırlayabilirsiniz. Bir dosyanın indirme hızını kısıtlamış olup olmadığını kontrol etmek için dosyayı sağ tıklayın ve bir bant genişliği tahsisi veya benzeri bir seçenek arayın. Dosyanın maksimum kullanılabilir bant genişliğini kullanmasına izin verdiğinizden emin olun.

Ayrıca, çok fazla indirme işlemi devam ediyorsa, indirmekte olan tüm dosyalar arasında örnek bir hız elde etmeyeceğinizi de belirtmeliyiz. Bazı dosyalar diğerlerinden daha hızlı indirilebilir. Bu sorunu gidermenin tek yolu, indirmekte olduğunuz her dosyaya bant genişliği ayırmaktır. Bu, ilk etapta ne kadar bant genişliği ayırmanız gerektiğiyle sınırlı olacaktır. Örneğin, 20Mbps’lik bir bağlantınız ve devam eden beş torrentiniz varsa, her biri için 10Mbps ayarlamazsınız.

İndirme hızını kontrol edin

İnternet servis sağlayıcınızın iddia ettiği indirme hızını kontrol etmek için Speedtest.net web himzetini kullanabilirsiniz. Bazı İnternet servis sağlayıcıların İnternet hızını azalttığını da belirtmeliyiz. Durumdan şüpheleniyorsanız, farklı bir dosya indirmeyi deneyin veya bir iyileşme olup olmadığını görmek için tarayıcınızdan bir indirmeyi deneyin. Bu özel düzeltme, sadece tüm torrentlerinizin yerine bir tanesinin indirilmesi yavaşsa, denemeye değer.

Dosyayı ekleyen ve indiren sayısına dikkat edin

Torrent dosyalarının bir dosyayı ‘göndermek’ için seeders’a (dosyayı paylaşan/ekleyen) ihtiyacı vardır. Seeder makinesi (dosyayı paylaşan), indirmekte olduğunuz dosyanın tam bir kopyasını içeren bir sistemdir. Aktif bir Torrent aktarımı sırasında, seeder makine sayısı (dosyayı ekleyen), peer (dosyayı indiren) sayısından azsa, dosyanızın indirilmesi daha uzun sürer. Ayrıştırıcı oranı arttıkça, bir dosya daha yavaş indirilir. Örneğin, bir dosya için yalnızca bir paylaşımcı ve on indiren varsa, beş paylaşımcı ve on indirenin bulunduğu bir dosyadan çok daha yavaş indirir.

Bir torrentin indirilmeye başlamadan önce kaç paylaşımcı olduğunu kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir. Yeterli paylaşımcı olmayan bir dosyayı indirmeye başlamışsanız, paylaşım makinesi olduğunda indirmeyi duraklatıp devam ettirebilirsiniz. Alternatif olarak, aynı dosyanın daha fazla paylaşımcısı olan farklı bir torrent arayabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Hani çözüm diyecek arkadaşlar için özellikle belirtmek istediğim şeyler vardır. Torrent yavaş indiriliyor ise, ilk önce bant genişliği sınırlaması var mı yok mu kontrol edilmeli. Sonra, İnternet indirme hızınızın iyi olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Daha sonra, doğru torrent dosyalarını seçmeniz gerekir.

Çok fazla torrent dosyası indiriyorsanız, her torrent için bant genişliğini ayarlamanızı tavsiye ediyorum. Sadece bir torrent indiriyorum diyorsanız, bant genişliği sınırlamanız anlamsız olur. TTnet, Turkcell Superonline veya diğer İnternet servis sağlayıcıların iddia ettiği İnternet hızının doğrulunu test edin ve eğer öyle değilse, o zaman hemen İnternet servis sağlayıcısı iletişime geçin ve benim internetim niye yavaş diye tepkinizi gösterin ve gerekli düzenlemeleri yapmalarını sağlayın.

Son olarak ve en önemli olarak şunu söylemek istiyorum. İndireceğiniz torrent dosyasının paylaşımcısı az ve indiren sayısı çok olduğunda torrent yavaş iner. Ona göre, torrent indiren sayısının az olduğu ve paylaşımcısının çok olduğu torrentleri seçmeniz, torrentin hızını indirilmesini sağlayacaktır.

Bunların dışında, sizinde eklemek istediğiniz önemli bir husus varsa, lütfen yorumlarınızla katkı sağlayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir