NetCrunch Tools: Ücretsiz ağ analizi ve sorunları giderme araç seti

NetCrunch Tools, ağ sorunu gidermelerine ve yönetmelerinde yardımcı olabilecek Windows ağ uzmanları için ücretsiz bir uygulamadır. Ağ uzmanları derken illa işin erbabı olmanıza gerek yoktur. Ne yapmak istiyorsanız ona göre hareket edin, zaten gerisini program hallediyor.

Bu ücretsiz ağ denetleme ve yönetim programı DNS Denetimi, Ping Tarayıcı, Port Tarayıcı, Ağ Hizmetleri Tarayıcısı ve daha pek çok şeyi içeren 11 sorun giderme aracını bir araya getirir. NetCrunch Tools ücretsiz, ancak Facebook, Google veya Microsoft hesabınızı kullanarak kaydolmanız gerektiriyor.

Windows için NetCrunch Tools

NetCrunch Tools programını bilgisayara indirip yüklemek bir kaç dakikanızı alacaktır. Programın ana görünümü oldukça basit ve sade durmaktadır. Araçlar üç ana grup altında toplanmıştır. Sol üst köşede kayıt olmaya tıklayın ve kayıt işlemine devam etmek için sayfanın aşağısına ilerleyin.

Bu programın 11 aracı geniş anlamda üç gruba ayrılıyor: Temel IP Araçları, Hızlı Tarayıcılar, Alt Ağ Araçları. Şimdi programın bazı özelliklerine bir göz atalım.

IP tools – IP araçları

Bu grupta aşağıdaki araçlar bulunmaktadır-

Ping – Bu araç, bir IP adresinin erişilebilirliğini test etmenize yardımcı olur ve bir PC’ye gönderilen mesajların zamanını ölçer. Verilen arama çubuğuna IP adresini girmeniz ve PLAY düğmesine basmanız yeterlidir. Araç, Gönderilen Paketler, Alınan Paket ve Çoklu Paketler hakkında ayrıntılı bir görüntü sunar.

Traceroute – Bu araç rota yolunu görüntüler ve bir IP adresindeki paketlerin geçişini ölçer. Arama çubuğuna IP adresini girin ve yeşil renkli oynat düğmesine basın.

Wake on LAN – Bu, ağ kartınızın MAC adresinin yardımıyla PC’nizi ağ kullanımı ile ON/Açık hale getiren bir Ethernet bilgisayar ağ standardıdır. Bilgisayarın MAC Adresini girip Send/Gönder düğmesine basmanız yeterlidir. Sıklıkla Fiziksel Adres olarak adlandırılan MAC adresi (Media Access Control – Medya Erişim Kontrolü), tüm ağ cihazlarına atanan benzersiz bir kimlik adresidir.

DNS Info – Bu araç seçilen sunucudan verilen etki alanıyla ilgili ayrıntılı bilgi verir.

WhoIs – Belirli bir alan adıyla ilgili tüm WhoIs bilgilerini alın. Bir DNS adı veya IP adresi girin ve yeşil düğmeye basın. Araç, etki alanına, posta değişimi kaydına, yönetici adına vb. sahip olduğu gibi ayrıntılı WhoIs bilgilerini gerçek zamanlı olarak görüntüler.

Subnet tools

DNS Audit – Bu araç, bir dizi IP adresini tarar ve her adres için ters DNS araması gerçekleştirir ve DNS ayarları hatalarını tanımlamanıza yardımcı olur.

MAC Resolver – Bir IP adresi veya ağ CIDR notasyonu girin ve bu MAC çözümleyici tüm adres aralığını tarar ve size her adres için MAC adresleri listesini verir.

Subnet Calculator – Bu NetCrunch Araçları seti, alt ağ/subnet maskesini, ana bilgisayar boyutunu ve yayın adresini hesaplayarak verilen IP adresini çeşitli alt ağlara böler.

Scanners

Ping Scanners – Bu araç, bir dizi IP adresini periyodik olarak taramanızı ve hangi IP adreslerinin hangisinde olduğunu kontrol etmenizi sağlar.

Network Service Scanner – Bu araç bir bilgisayar ağı kullanır ve çalışan ağ hizmetleri ile ilgili bilgileri toplar. Bu servis genellikle sistem bakımı, güvenlik değerlendirmeleri vb. için yararlıdır.

TCP Port Scanner – Bu araç, hangi TCP Portlarının bir makinede açık olduğunu keşfetmenize yardımcı olur. Bununla birlikte, aynı anda birden fazla bilgisayarı tarayabilirsiniz. Bir kerede birden çok makinenin taranmasının, raporun görüntülenmesi biraz zaman alabileceğini unutmayın.

SNMP Scanner – Bu NetCrunch Tools seti, IP özellikli cihazları girerek SNMP özellikli cihazları taramanızı sağlar. Belirli bir ağdaki aygıta özgü bilgileri tarar.

Genel olarak, NetCrunch Toolkit sizin için yararlı ve standart Windows ağ sorunları giderme ve bilgi araçlarını getiren basit ve kullanışlı bir uygulamadır. Program yaklaşık olarak 42 MB dosya boyutuna sahiptir. Tamamen ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

NetCrunch Tools indir – Üretici sayfadan indir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir