NPointer ücretsiz program ile hareket ve sesle bilgisayarı kontrol edin

Windows bilgisayarı hareket ve sesli komutlar kullanarak kontrol etmek, bir süredir konuşulan bir konudur. Hareket ve ses tanıma teknolojisi, bilgisayarımızla etkileşim yolunda devrim yaratmaya ve özellikle engelli insanlara yardımcı olabilir.

Bugün hareket ve ses kontrol yazılımı için bir uygulama olan NPointer hakkında konuşacağız. El veya baş hareketleri bir web kamerası tarafından kaydedilir ve bilgisayarınızı kontrol edebileceğiniz işaretçi hareketlerine dönüştürülür.

NPointer: Hareket ve ses kontrol yazılımı

NPointer, kafa ve el hareketleri ile bilgisayarı kontrol etmeye yardımcı olur. Geleneksel bir web kamerası kullanarak, masaya doğru yönelttiğiniz yere elinizi koyup etrafınıza hareket ettirerek bilgisayar ekranındaki imleç hareketlerini kontrol edebilirsiniz.

Uygulamayı indirin, kurulumu yapın ve çalıştırın. Uygulama arayüzü, uygulama ayarlarını kolayca yapmak için yardımcıdır. İşaretçinin hareket hızını ve ivme gibi birkaç parametreyi bilgisayar ekranında işaretçi hareketini kalibre etmek için ayarlayabilirsiniz. Bunun dışında, menü zaman aşımını ve elinizi kamera görünümü alanından kaldırdığınızda işaretçiyi kontrol eden maksimum hareket hızını hassas olarak ayarlayabilirsiniz.

NPointer seçenekleri

NPointer fare işaretçisini kontrol etmek için çeşitli modlarla doludur. Farklı kontrol seçenekleri arasında geçiş yapmak için uygulama ayarlarını yapılandırabilirsiniz.

NPointer ile hareket ve sesle pc kontrol etme

Camera control: İşaretçiyi kontrol etmek için dahili veya yüklü web kamerasını kullanın.

  • Hand (El) – İşaretçiyi kontrol etmek için elinizi kullanın. Yüklü bir web kameranız varsa elverişlidir.
  • Head/frontal control (Kafa) – İşaretçiyi kontrol etmek için başınızı / ön yüzünüzü kullanın. Dizüstü bilgisayarda yerleşik bir kamera kullanırken elverişlidir.

Voice control: Sesli komutları kullanarak işaretçi menüsü seçimini etkinleştirir.

İşlem Menüsü Dağılımı

Bir süre (menü zaman aşımı tarafından tanımlanan zaman) kafanızı / elinizi tuttuğunuzda, geleneksel bir fare kullanımını taklit eden bir dizi işlev sunan, aşağıda görülen bir eylem menüsü açılır.

NPointer işlem menüsü

Yukarıdaki görüntüde de açıkça görüldüğü gibi, eylem menüsü göründükten sonra, bilgisayar ekranındaki hareketi çoğaltmak ve eylem seçme işaretçisini istenen işleve yerleştirmek için elinizi veya kafanızı hareket ettirebilirsiniz. Seçilen işlev, eylem seçme işaretçiniz o işleve taşındığında tetiklenir ve bir süre kalır.

Kaydırma için, kaydırma modunu etkinleştiren ve görünümdeki aşağıdaki eylem menüsünü getiren kaydırma tekerleği eylemini seçmeniz gerekir.

Kaydırma modu seçildikten sonra, bilgisayar ekranındaki sayfaları aşağı kaydırmak için elinizi / başınızı hareket ettirebilirsiniz. Kaydırma modunu kapatmak isterseniz, eylem seçme işaretçisini Scroll üzerine getirin ve bir süre orada kalmasına izin verin.

Ses kontrolü

İşaretçiyi kontrol etmek için varsayılan yöntem olarak Voice control seçeneğini seçtiyseniz ses ayarlarını yapmanız ve birkaç işaretçi işlevleri için sesli komutları kaydetmeniz gerekir.

Bunu yapmak için sağ alt köşedeki Voice settings düğmesini tıklayın. Bu, sağ tıklama, sol tıklama vb. gibi işlevler için bir ses komutu kaydedebileceğiniz sesle kontrol ayarları menüsünü ortaya çıkaracaktır. Komutlar yapılandırılabilirdir, böylece bunları silebilir ve tekrar kaydedebilirsiniz.

 NPointer ses kontrol

İşlemi tamamlamak

NPointer, engelli insanlar için oldukça yararlı olduğunu ispatlayabilen hafif bir uygulamadır. İşaretçi hareketi ve işlevleri bir kere aldıktan sonra, onu çalıştırmak eğlenceli hale gelir. Daha iyi hassasiyet için, web kamerası kalitesi daha yüksek kare hızıyla yeterince iyi olmalıdır. Ayrıca, uygun ışıklandırma koşulları da aynı derecede önemlidir. Hareketlerde elinizi kullanıyorsanız, elinizi istikrarlı bir masa yüzeyinde tutmanız ve web kamerasını tam üstünde tutmanız gerekir.

NPointer indir

NPointer uygulaması ücretsiz olarak kullanıma sunulmaktadır. Ayrıca portable bir uygulama olduğu için yükleme ve kurulum yapmadan doğrudan çalıştırarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Programın denemesi Windows 10 üzerinde yapılmıştır ve gayet başarılı bir çalışma olmuştur.

NPointer indir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir