Num Lock tuşunu her zaman açık tutma [Windows]

Bazı klavyelerde özel bir sayı tablası bulunurken diğerlerinde alfabe tuşlarının üzerinde sayı tuşları bulunur. Özel numara pedi genellikle kompakt boyutlarına izin vermek için daha küçük dizüstü bilgisayarlarda atlanır. Bir sayı tablası varsa, onunla birlikte gelen bir Num Lock tuşu da vardır. Num Lock tuşu numara pedini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir. Sayı tuşu devre dışı bırakıldığında, sayı tuşlarından birine dokunarak hiçbir şey yapamazsınız. Numara girilmez ve sayı tablası üzerindeki bir tuşa basarsanız, imleç genellikle geçerli metin satırının başına atlar.

Bazı laptop bilgisayarlar ilk açılışta Num Lock tuşu kapalı olmaktadır. Örneğin, benim Packard Bell bilgisayarımda olduğu gibi. Num Lock tuşunun her zaman açık olması için BIOS ayarlarından Num Lock tuşunu aktif hale getirmeniz gerekir. Bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız, NumLocker programını kullanmayı düşünün. Num Lock’u her zaman açık veya kapalı konumda tutmanıza izin veren ücretsiz bir Windows yardımcı programıdır.

NumLocker programı, Num Lock, Caps Lock, Scroll Lock tuşlarını her zaman açık veya kapalı tutmak için yardımcı olmaktadır.

Num Lock’u her zaman açık konumda tutun

NumLocker’ı indirin ve yükleyin. Sistem tepsisinde çalışır. Uygulamanın simgesini tıklayın ve menüden Num Lock altındaki alt seçeneklerden birini seçin. Num Lock’u her zaman açık olarak kalacak şekilde ayarlamak istiyorsanız, ‘Always On‘ seçeneğini seçin.

Bu, Num Lock tuşunun durumunu Açık olarak kalıcı olarak ayarlar. Tuşa bastığınızda bile Kapalı konuma geçmez ve sayı tuş takımını devre dışı bırakmaz. NumLocker, Num Lock tuşunun durumunu Kapalı olarak da ayarlayabilir. Kapalı tutmayı tercih ederseniz, bunu yapmak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Caps Lock ve Scroll Lock

Caps Lock ve Scroll Lock tuşları Num Lock tuşu gibi çalışır. Büyük harfleri ve kaydırmayı açabilir veya kapatabilir. İstenmeden onları yanlışlıkla açtıysanız, durumlarını kilitlemek için NumLocker’ı kullanabilirsiniz. Num Lock tuşu gibi, bu düğmenin durumunu Açık veya Kapalı olarak ayarlayabilirsiniz.

Sadece Caps lock, Num Lock ve Scroll Lock tuşlarının durumunu değiştirmek isteyenler için değil, ayrıca bu üç tuşun belirli bir konumda kalmasını ve yanlışlıkla geçiş / değiştirmeyi önlemeyi tercih eden herkes içindir. Bu tuşları belirli bir durumla sınırlamak istemiyorsanız, ancak bunları ne zaman açtığınızı veya kapattığınızı bilmek istiyorsanız, onlar için sesli uyarıları etkinleştirebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir