Nvidia Shadowplay ile Oyun Videosu Kaydetme ve Paylaşma

Nvidia GeForce Shadowplay, oynanan oyunların videosunu kaydetmeyi sağlayan GeForce Experience eklentisidir. Oyuncular geleneksel olarak oyun görüntülerini kaydetmek için iki seçeneğe sahipti. Özel video kayıt donanımı satın alabilir ya da OBS Studio gibi bir program kullanabilirlerdi. OBS Studio ve benzer programların olumsuz yanı, güçlü bir bilgisayarlara sahip olmanız gerektiğidir. Gerekli donanımlar yoksa, programlar tam verim ile çalışmamaktadır.

Nvidia GeForce Shadowplay

ShadowPlay, yüksek kaliteli oyun videolarını, ekran görüntülerini ve canlı akışı kaydetme ve paylaşmanın en kolay yoludur. Oyun videosu kaydetmek isteyenler bu ücretsiz araçtan hemen faydalanmaya başlayabilir.

Shadowplay, diğer taraftan, bir NVIDIA ekran kartına entegre donanım ve yazılımdan yararlanmaktadır. GTX 680, bunu destekleyen ilk NVIDIA erkan kartıdır. Ek bileşen olmaksızın özel video kayıt donanımına sahip olmaktan çok daha fazlasıdır. NVIDIA Shadowplay, hem işlem süresinde hem de çıkış boyutunda çok etkili olan H.264 kodlamak için NVENC’yi kullanıyor.

En son oynanan oyunların son 20 dakikasını kaydeder

Oyuncular Shadowplay’ı iki yoldan biriyle kullanabilirler. Birinci yol, kısayol tuşlarıyla oyun video kayıtlarını başlatmak ve sonlandırmak. Bu şekilde tek seferde 20 dakikaya kadar oyun video kaydı yapabilirsiniz. Diğer taraftan, program varsayılan olarak en son oynanan oyunun 20 dakikasını kaydeder. NVIDIA ekran kartınız destekliyorsa, talep edebileceğiniz küçük bir arabellek tutar. Bu, oyunun gerçekleşmesi için hazırlayamadığınız bir kayıt oyunu için son derece yararlıdır.

GeForce Experience bir takım araçlardır. Sürücülerinizin güncel kalmasına yardımcı olur, belirli GPU’larınız için oyunları optimize eder, tercihlerinizi korur vb. Shadowplay eklentisi yüklendiğinde, yukarıdaki özellikleri de sağlar. Shadowplay eklentisini yükledikten sonra GeForce Experience programında bulabilirsiniz.

Artık, GeForce Experience ile birlikte gelmektedir

NVIDIA’nın Shadowplay eklentisiyle ilgili tek husus, artık ayrı bir yükleyici olarak yüklenmemektedir. Bunun nedeni Shadowplay’ın GeForce Experience programına tamamen entegre olmasıdır. Diğer bir deyişle, otomatik olarak kurulur. Devre dışı bırakmadıkça, bir yazılım güncellemesi sırasında NVIDIA grafik kartına sahip olan herkes muhtemelen Shadowplay almış durumdadır. Bu program, korunan bir ortamda yararlı olabileceğini kanıtlayabilir.

Nvidia GeForce Shadowplay indir

Nvidia GeForce Shadowplay, daha öncede söylediğimiz gibi artık GeForce Experience ile birlikte gelmektedir. Aşağıdaki bağlantı size GeForce Experience uygulamasıyla birlikte Shadowplay eklentisini yükleyecektir.

Windows için GeForce Experience indir (79 MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir