OBS Studio Canlı Yayın Akışına Yazı ve Resim Nasıl Eklenir?

OBS Studio ile yaptığınız canlı yayın akışına, TV kanallarında olduğu gibi yazı eklemek ister misiniz? Open Broadcaster Software yani OBS Studio Windows, Mac ve Linux sistemler için ücretsiz ve Türkçe canlı yayın yapma programıdır. Özellikle oyun oynayanların kullandığı bu programda, canlı yayına yazı eklemek mümkündür ve bunu nasıl yapacağınızı açıklıyoruz.

OBS, yada Open Broadcaster Software, birçok favori oyunların canı yayınlamanın ücretsiz bir yoludur. Canlı yayına resim veya yazı gibi basit öğeleri eklemek isteyen yeni kullanıcılar için biraz karmaşık olabilir. Bu konuda sıkıntı yaşayan kullanıcılar için artık bu sorun ortadan kalkıyor.

OBS Studio Türkçe indir

OBS Studio’da canlı yayın akışına nasıl yazı ve resim eklenir?

Canlı yayın akışına metin/yazı eklemenin iki yolu vardır. Doğrudan OBS’ye girerek ya da özel metin / logo tasarlayıp bir resim olarak içe aktararak. İşlemler birbirine çok benzer, nasıl yapılacağı aşağıda açıklanmıştır.

OBS Studio’ya doğrudan yazı ekleme

1. Adım: Yeni bir Sahne ekleyin ve genellikle OBS yayınlarına eklediğiniz herhangi bir oyun / web kamerası görüntüsünü eklediğinizden emin olun.

2. Adım: Kaynaklar menüsünde, sağ tıklayın ve Ekle > Metin seçeneğini seçin.

3. Adım: Metin kutusu için bir isim girin. Bu, görüntülenen metnin değil, kaynağın adıdır.

4. Adım: Metin için özellikler menüsünde yazı tipinizin görünümünü özelleştirebilirsiniz. İstenen efekti elde etmek için yazı tipi, boyut, renk, donukluk ve daha fazlasını değiştirin ve pencerenin altındaki ‘Metin’ kutusuna görüntülenecek metni ekleyin.

5. Adım: Her şey hazır olduğunuzda, pencereyi kapatmak ve metni kaydetmek için Tamam‘ı tıklayın.

6. Adım: Şimdi ekranda hazırladığını metni görmelisiniz. Metnin pozisyonunu ayarlamak için Stüdyo Modu düğmesine tıklayın ve metni istediğiniz yere sürükleyip bırakın. Metnin boyutunu ayarlamak için, metnin etrafındaki kırmızı noktaları da kullanabilirsiniz.

Evet, bu kadar! Metniniz canlı yayın akışı için hazır haldedir. İstediğiniz sayıda metin kaynağı ekleyebildiğinizden (dolayısıyla neden isimlendirmenin önemli olduğuna dikkat edin) ve Kaynaklar menüsünde sol taraftaki kutunun işaretini kaldırarak onları gizleyebilirsiniz.

Metni bir resim olarak içe aktarın

Biraz daha etkileyici bir şey arıyorsanız, metninizi GIMP veya Photoshop gibi programlarda tasarlamayı deneyin. OBS’nin kendisi tarafından üretilen standart metne göre daha benzersiz ve göz alıcı olmasını sağlayabilirsiniz ve metin yerleştirmek gibi canlı bir yayın akışına görüntü eklemek de aynı derecede kolaydır. Yapmanız gerekenler:

Photoshop veya GIMP’de bir logo oluşturun. Özel metninizin etrafında şeffaf bir arka plan istiyorsanız, onu bir .PNG dosyası olarak dışa aktardığınızdan emin olun. (Yada PhotoFiltre veya Paint.Net ile resimleri şeffaf yapabilirsiniz.)

  1. OBS Studio’yu açın ve yukarıda olduğu gibi bir Sahne oluşturun.
  2. Kaynaklar iletişim kutusunda, Ekle > Görüntü seçeneğine tıklayın ve kaynağı diğer kaynakların arasında kolayca bulunması için adlandırın (içerdiklerinizi tanımlamak için en iyisidir).
  3. Hazırladığını görüntüyü bilgisayarınızda bulmak için Gözat düğmesini tıklayın ve kullanmak için Aç’ı tıklayın. Şeffaf olmasını istiyorsanız, Opaklığı 100’den daha küçük bir sayıya ayarlayın.
  4. Ayarları değiştirdikten sonra görüntüyü canlı yayın akışınıza eklemek için Tamam’ı tıklayın.
  5. Resminizi taşımak için, Stüdyo Modu seçin ve görüntüyü istediğiniz yere sürükleyip bırakın ve çıkmak için Stüdyo Moduna bir kez daha tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir