OBS Studio ve Shotcut ile bir videoyu GIF’e dönüştürün

Neredeyse her bilgisayar kullanıcısı animasyon yapmak ister. Sıfırdan bir animasyon yapmak hem bilgi hem yetenek hem de sabır istiyor. Ancak animasyon yapmak için o kadarda çabaya gerek olmayabilir. Nasıl mı?

Hareketsiz bir resim binlerce kelimeyi söylüyorsa, animasyonlu bir GIF milyonlarca kelime söyleyebilir. HTML5 videonun yükselmesine rağmen, çabuk hareket eden küçük animasyonlar, kısmen, sınırlı veri planlarında mobil cihazlara kolaylık sağlayan nispeten küçük dosya boyutlarından ve kısmen biçimi çok yaygın şekilde desteklendiğinden dolayı oldukça popülerdir.

Hazır animasyonlar elde etmek için bir çok web sitesi vardır. Ancak insanın kendisi bir şeyler oluşturmak, kendisinden bir şeyler katmak ister.

Bir videoyu animasyonlu bir GIF’e çevirme

Halihazırda bir video dosyanız varsa, bu video dosyasından animasyonlu GIF görüntüler elde etmek çok kolay olmasa da, zor değildir. Bu yazımızda, bilgisayarınızda olan veya İnternet’ten indireceğiniz bir videodan veya filmden GIF yapmak için harika bir yol var.

1. Masaüstünüzden bir video kaydedin

Bir oyun veya başka bir yazılımdan bir GIF yapmak istiyorsanız, OBS Studio’nun ücretsiz ekran kaydedicisine ihtiyacınız var demektir. İlk bakışta göz korkutucu görünebilir, ancak kullanımı son derece kolaydır.

OBS Studio’yu indirin ve yükleyiciyi çalıştırın (endişelenmeniz için istenmeyen ekstralar yoktur, böylece varsayılan ayarları kabul edebilirsiniz), ardından programı çalıştırın. Ekranın alt kısmına bakın ve ‘Kaynaklar’ etiketli bir kutu görürsünüz. Burada artı simgesini tıklayın ve bir pencerede masaüstünüzde çalışan bir programı kaydetmek isteyip istemediğinize veya tam ekran oyun oynamaya bağlı olarak ‘Ekran yakalama’ veya ‘Oyun yakalama’ seçeneklerinden birini belirleyin.

OBS Studio ekran yakalama

Hazır olduğunuzda, sağdaki ‘Kaydı başlat’ düğmesini tıklayın, masaüstünde ne isterseniz kayıt yapmak için yapın. Bitirince, ‘Kaydı durdur’ seçeneğini tıklayın. Video otomatik olarak Videolar klasörüne kaydedilir. Videolar .flv formatında kaydedilir. Herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

2. Videoyu düzenleyin ve kesin

ShotCut, kısa video klipleri düzenlemek için çok başarılı ve seveceğiniz bir programdır. Ücretsizdir, videolara filigran eklemez ve birçok kullanışlı araç ve filtre içerir.

ShotCut’u indirin ve yükleyin, ardından çalıştırın. ‘Dosya aç’ düğmesine tıklayın ve editörünüze yüklemek için videonuzu seçin. Kırpılması gerekiyorsa ‘Süzgeçler’i (Filters) tıklayın, ardından yeni bir filtre eklemek için artı simgesini tıklayın. Video filtrelerini görmek için küçük monitör simgesini tıklayın, ardından bir filtre/süzgeç seçerek ekleyebilirsiniz. Artık kaydırıcıları, videonun üst, alt ve yan kesimlerinin ne kadarının kesileceğini ayarlamak için kullanabilirsiniz.

Video önizlemesini tıklayın ve ekranın altındaki zaman çizelgesine sürükleyin. Şimdi kesmeye hazırsınız. Kısa açıklık, büyük GIF’ler için şarttır ve ideal olarak 10 saniyeden uzun olmamalıdır. GIF’inizin başlamasını istediğiniz noktayı bulana kadar dalga formu boyunca dikey beyaz çubuğu (oynatma kafası) sürükleyin ve ‘Parça Başı (dan) Böl’ (Split at playhead) seçeneğini tıklayın. Kaldırmak istediğiniz video bölümünü tıklayın ve Sil’e dokunun. Şimdi videoyu sonuna kadar da böyle yapın.

ShotCut video düzenleme ve kesme

3. Videodan GIF’e dönüştürme

Videonuzu birkaç saniyeliğine kısalttığınızda, Dışa Aktarma düğmesine tıklayın ve biçim olarak GIF’yi seçin. Şimdi çözünürlüğe bir göz atın. GIF’in boyutu, onu nerede kullanmayı planladığınıza bağlı olacaktır. 800 x 600 çözünürlük çoğu amaç için iyi olmalıdır. ‘Çözücü’ sekmesini tıklayın ve çözücü bileşenini GIF olarak değiştirin, ardından ‘Ses’ sekmesine tıklayın ve ‘Ses kapalı’ seçeneğini işaretleyin.

Videoyu gif olarak kaydetme

Son olarak, ‘Dosyayı dışa aktar’ı tıklayın, dosyaya .gif uzantısıyla biten bir ad verin ve Kaydet’i tıklayın. Tebrikler, bir videoyu animasyonlu GIF’e çevirdiniz. Artık istediğiniz şekilde paylaşabilirsiniz.

Elbette kaliteli animasyonlu GIF’ler hazırlamak için bu kullanacağınız yöntem yeterli olmayabilir. Sadece elinizde mevcut olan videolardan nasıl GIF yapılabilir göstermeye çalıştırık. Umarı yardımcı olmuştur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir