Odaklanma Yardımı ile Windows 10 bildirimleri kapatma veya özelleştirme

Bilgisayarınızda önemli bir konu üzerinde çalıştığınız, herhangi bir belgeyi yazmakla meşgul olduğunuz veya Skype vb üzerinden önemli iş konuşmaları yaptığınız veya oyun oynadığınız sırada birdenbire Windows bir çok bildirimi göstermeye başladı, bu durumda ne yaparsınız? Bazen gerçekten sinir bozucu olduğunu söylemek istiyorum. Örneğin, bir içerik oluşturduğumda dikkatimi dağıtan her şeyi ortadan kaldırmak istiyorum. Normal bilgisayar kullanımında sorun değildir, ancak işinize odaklandığınız zaman gerçekten çok rahatsız edici oluyor. Bu nedenle Windows 10 yeni güncellemesi, artık “Odaklanma yardımı” olarak adlandırılan yeni bir özellikle birlikte geldi. Bu özellik sayesinde kolayca Windows 10 bildirimleri kapatma, engelleme veya özelleştirme yapmanız mümkündür.

Windows 10’un yeni güncellemesi ile karşımıza çıkan bu özellik, örneğin bir otel odasında bulunduğunuz zaman, kapıya astığınız rahatsız etmeyin gibidir. Otel personeli tarafından rahatsız edilmek istemediğiniz zamanlarda çok iyi bir çözümdür. Windows 10 “Odaklanma yardımı” özelliğini de benzer bir şekilde kullanabilirsiniz.

Odaklanma yardımı ile Windows 10 bildirimleri engelleme veya özelleştirme

Odaklanma yardımı özelliğini nasıl aktif hale getireceğinizi ve nasıl ayarlayacağınızı göstermek için bu içeriğimizi hazırladık. İşlemler için aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Adım:

Win + I tuşlarına veya arama kısmına ayarlar yazarak veya Başlangıç Düğmesine sağ tıklayarak Windows Ayarlar‘ı açın.

2. Adım:

Sistem seçeneğine tıkladıktan sonra sol menüden Odaklanma yardımı seçeneğini göreceksiniz ve buna tıklayın.

3. Adım:

Odaklanma yardımı alanına geçtiğinizde, Kapalı, Yalnızca öncelik ve Yalnızca alarmlar olmak üzere üç seçenek göreceksiniz. Bu seçeneklerden herhangi birini seçtiğinizde ne yapacağını belirten açıklamaları da göreceksiniz. Örneğin, Kapalı seçeneği seçili olduğunda uygulama ve kişilerden gelen tüm bildirimler alınacaktır. Yada önceli listesi hazırlayabilir veya Yalnızca alarmlar seçeneğini seçerek alarmlar dışında tüm bildirimleri gizleyebilirsiniz.

4. Adım:

Ekranı aşağı kaydırırsanız, “Odaklanma yardımı” modunu otomatik olarak açmayı seçebileceğiniz Otomatik kuralları bulacaksınız. Bir zaman aralığını ayarlayabilirsiniz, ekranı kopyalarken veya bilgisayar oyunu oynarken vb. gibi durum seçeneklerini ayarlayarak, öyle durumlarda bildirimlerin alınmasını gizleyebilirsiniz.

Odaklanma yardımına kolay erişin;

Ayrıca, Odaklanma yardımıı özelliğini bildirim alanından da etkinleştirebilirsiniz. Bunun için İşlem Merkezi üzerine sağ tıklamanız, Odaklanma yardımı seçeneğini seçmeniz ve ardından seçeneklerden birini – kapalı, yalnızca öncelik veya yalnızca alarmlar seçmeniz gerekir. Odaklanma yardım özelliğini kapattığınızda, Odaklanma yardımı açıldığında kaçırdığınız tüm bildirimleri görüntüler.

Evet, Windows 10 bildirimleri engelleme veya kapatma özelleştirme seçeneklerini gösterdik. Umarız faydalı olmuştur. Olumlu veya olumsuz yorumlarınızı bekliyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir