Office Online ile Office olmadan Word, Excel ve PowerPoint belgelerini açın

Microsoft’un bulut barındırma ve senkronizasyon hizmeti olan SkyDrive’ı kullanıyorsanız, bunu Microsoft Office belgelerini görüntülemek ve düzenlemek için kullanabileceğinizi biliyorsunuzdur.

Microsoft özellikle eski Office belgeleri için Word Viewer, Excel Viewer ve PowerPoint Viewer ile kullanıcıların Office programına ihtiyaç duymadan belgeleri görüntülemeyi sağlayan ücretsiz araçları sunması faydalı olmuştu. Ancak yeni Office belgeleri için yeterli durumda değil. Artık buda sorun değil, her türlü Office belgesini internet üzerinde kolayca açabilirsiniz.

Office Online servisi sayesinde Office yüklü olmasa bile web tarayıcı üzerinden Word, Excel ve PowerPoint belgelerini ücretsiz ve sorunsuz bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Yalnız unutulmamalı ki, internet üzerinde barındırılan Word, Excel ve PowerPoint belgeleri görüntülemek için bu araç yardımcı olacaktır. Eğer bilgisayarınızdaki Office belgeleri görüntülemek istiyorsanız bir URL oluşturmanız gerekiyor.

URL’yi oluşturma ve kullanma

URL oluşturmak için URL oluşturma sayfasını ziyaret edin. İstediğiniz belge URL’sini girin (veya yapıştırın) ve ardından URL oluştur düğmesine tıklayın. Oluşturulan URL’yi kopyalayın ve tarayıcı yeni sekmesinde açın. Belgenin türüne göre online görüntüleme aracı devreye girecektir.

Örneğin, gönüllüler için yazdırılacak formlarınız, basın malzemeleriniz, fiyat listeleriniz, broşürleriniz veya yıllık raporlarınız varsa, fazladan bir adım uygulayıp bunları PDF dosyaları olarak kaydetmeniz gerekmez. Bunları sitenizde kendi yerel Office biçimlerinde barındırabilir ve Office.com’da oluşturduğunuz URL’yle bunlara bağlanabilirsiniz. Site ziyaretçileri bağlantıyı tıklattığında, belge tarayıcılarında açılır.

Hangi durumlarda belge açılmaz

Herhangi bir nedenden dolayı belge açılmaz vb uyarılar alırsanız, bunun pek çok nedeni olabilir.

  • Oluşturduğunuz URL konumunda belge yoktur veya uygun olmayan bir URL girmişsinizdir. Ya da belge silinmiştir.
  • Dosya boyutu çok büyük olabilir. Word ve PowerPoint belgeleri 10 MB’dan az olması gerekir; Excel belgeleri ise 5 MB’dan az olması gerekir.
  • Belge istenilen biçimde kaydedilmemiştir. Word: docx, docm, dotm, dotx; Excel: xlsx, xlsb, xls, xlsm; PowerPoint: pptx, ppsx, ppt, pps, pptm, potm, ppam, potx, ppsm dosya biçimlerinde olmazsa açamazsınız.
  • Belgeyi açmak için oturum açmanız veya parola girmeniz gerekiyor.
  • Belgenin dosya adı geçersiz karakterler içeriyordur. Belgenin URL’sini yazın ya da yalnızca harflerden oluşan bir dosya adı belirlemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir