OLED ve Samsung QLED TV’ler arasındaki fark nedir?

Organik ışık yayan diyotlar, OLED olarak kısaltılır. Teknoloji, telefonlardan ve tabletlerden daha büyük ekranlara doğru atladı ve canlı renkleri ve mükemmel siyah seviyeleri inanılmaz görüntü kalitesi sağlıyor. HD kalite dediğimiz yüksek çözünürlüklü ekranlar bile, bu seviyede yeterli görülmüyor.

Şu anda, Sony ve LG, OLED teknolojisini en üst düzey televizyonlarında zorluyor, ancak Samsung bunun yerine konvansiyonel LED ekranların geliştirilmesini iki katına çıkarıyor (Samsung, mobil cihazlar için OLED ekranlarının en büyük üreticilerinden biri olduğu için şaşılacak bir durum). Bunun yerine Samsung, “Quantum Dot LED” için bir pazarlama kısaltması kullanan yeni “QLED” televizyonlarını, LG’nin en iyi OLED ekranlarından daha iyi olduğunu söylüyor. Ancak, bu durum sadece elma-armut karşılaştırması değil, aynı zamanda Samsung’un kasıtlı olarak bu tutumu sergilediği söyleniyor.

OLED TV’leri bu kadar özel kılan şey ne?

Bu fotoğraflar, OLED (sol) ile LED (sağ) arasındaki siyah seviyedeki dramatik farkı göstermektedir.

Organik LED’ler ve daha geleneksel tasarımlar arasındaki en büyük fark, arka mekanizma veya bir bölgesinin daha kesin olarak, olmamasıdır. Üretiminde rol oynayan organik bileşiklerin molekül yapısı nedeniyle, her bir OLED pikseli, elektrik akımı uygulandığında aydınlanır. Hiçbir akım uygulanmayan pikseller (örneğin, tam siyah, 0-0-0 RGB değeri ekran mekanizması tarafından çağrıldığında) sadece etkinleştirilmez. Bu, OLED ekranlarının “gerçek siyah”ı elde etmesine olanak tanır; çünkü tam siyah görüntüleyen ekran bölümleri siyah bir resim gösterdiğinde tamamen güç verilmemiştir. Konvansiyonel LCD veya LED ekranlar, herhangi bir görüntüyü görüntülediğinde ekranın tamamında bir çeşit arka ışıklandırmaya ihtiyaç duyarlar. Sonuç olarak, OLED ekranlar için kontrast oranı inanılmaz.

Arka plan aydınlatması olmadan, OLED ekranları ayrıca LED ekranlardan daha ince ve daha küçük yapılabilir ve en prestijli tasarımlarda eğri daha kolaydır. OLED ekranlardaki dezavantajlar, üretimde çok daha fazla masraf ve bir defada statik görüntüleri saatlerce gösterdiğinde yanma etkisine doğru daha büyük bir eğilim içermektedir.

Kuantum Nokta Teknolojisi hakkında neler var?

Samsung’un QLED ekranları hala geleneksel bir LED arka ışığına güveniyor.

QLED, Samsung’un daha gelişmiş bir geleneksel LED ekran şekli olan Quantum Dot LED’in kısaltılmış halidir. Standart beyaz yerine mavi olan bir LED arka aydınlatma sistemine ek olarak, kuantum noktaları katmanı, ışığın daha yüksek veya daha düşük frekansları kullanarak piksel başına özel olarak ayarlanmasına izin verir. Bu yapılandırmada, çoğu LCD teknolojisinin temelini oluşturan standart kırmızı-yeşil-mavi altpiksel yapısı ayrılır: Mavi ışık arka plan ışığı tarafından kontrol edilirken, kırmızı ve yeşil ışık, kuantum nokta katmanı üzerindeki ilgili noktalar tarafından ayarlanır. Farklı düzeylerde mavi LED çıktısını farklı şekilde ayarlanmış kırmızı ve yeşil kuantum noktalarla birleştirildiğinde; standart bir LED ekrana kıyasla daha parlak ve daha canlı olan, OLED’den daha ucuza üretilen bir RGB resmi elde edilir.

Ancak, kuantum nokta teknolojisi günümüzün LED’lerinde bir gelişme olarak etkileyiciyken, yine de resim üretmek için standart bir LED arka ışığa ihtiyaç duyuyor. Bu, OLED’in kombine renk-ve-ışık-bir-yaklaşımında mümkün olan saf siyahları ve canlı kontrastı üretemediği anlamına geliyor.

Samsung’un QLED markalaşması biraz kafa karıştırıcı

Samsung, kuantum nokta teknolojisini birinci sınıf televizyon setlerinde zora itiyor ve özellikle HDR gibi parlak renklerden yararlanan içerik için, sonuçların etkileyici ve ekonomik olmamasının bir sebebi yok. Ancak şirket ayrıca LG ve Sony’nin OLED ekranlarına bir alternatif olarak (ve gerçekten de üstün bir alternatif olarak) kuantum nokta teknolojisini sunuyor.

Bu biraz sorunlu. OLED’in nesnel olarak QLED’den daha iyi olması nedeniyle değil, çünkü bu doğru değildir. Ancak, OLED teknolojisini ve kuantum noktalı LCD’leri doğrudan karşılaştırmak, her iki ekran için de farklı alanlarda farklı güçler üretecektir.

Samsung, üst düzey televizyonlarında kuantum nokta katmanları kullanan tek üretici değildir ve bu önemli bir noktadır. Çünkü “QLED” kısaltmasını kullanan tek Samsung’dur. Aslında, Samsung, 2016 yılında kuantum noktalı televizyonlar yapmaya başladı ve bunları “SUHD” gibi daha özel terimlerle birlikte tam olarak hecelenen “Quantum Dot” etiketi ile pazarladı. Ancak 2017 yılında televizyon ve monitör modelleri ile başlayan Samsung, aşağıdaki logolu “QLED” markasına geçti:

“QLED TV” üzerindeki Samsung’un yazı tipi “OLED TV” gibi korkunç bir şey gibi görünüyor. Üst düzey televizyon alımlarını çevreleyen pazarlama telaşıyla ve genelde saldırgan nitelikte olan yüksek son perakende satışlarda, Samsung’un “Quantum Dot SUHD” markalamadan “QLED” markalaşmaya geçmesinin, kendi televizyonlarının ve benzer şekilde fiyatlandırılmış LG ve Sony setlerinin özellikleri arasında karışıklığa neden olduğu sonucuna varmak kolay olacaktır.

Satın Almadan Önce Deneyin!

Geleneksel LED’ler veya hatta kuantum noktalı LED’ler üstünde OLED lehine bir savaş demek için erkendir. Samsung, daha pahalı OLED üretim sürecine daha fazla rekabet oluşturmak için büyük bir bahis yapmış gibi görünüyor. Şu anda şirket, daha büyük ölçekli ekranlar için OLED pazarına girme niyetini açıkça belirtmedi.

Bunun anlamı, Samsung’un markalaşma ve ambalaj tasarımıyla samimi olmadığı için televizyonlarının pek iyi olmadığı anlamına gelmiyor. Herhangi bir tasarıma sahip yüksek kaliteli televizyon almayı düşünüyorsanız iyice araştırmadan almamanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir