Opera Tarayıcısında Para Birimlerini Otomatik Dönüştürme

Opera geliştiricileri her geçen gün popüler web tarayıcılarına yeni özellikler katmaktadırlar. Bu özelliklerden bazıları Mozilla Firefox ve Google Chrome gibi devlerde bile bulunmamaktadır. Bu özelliklerden birisi, herhangi bir web sayfasındaki herhangi bir para birimini istediğiniz para birimine hızlıca dönüştürmeyi sağlar.

Bu özellik, ürün fiyatlarını yerel para biriminizden farklı bir para birimi cinsinden gösteren uluslararası bir alışveriş sitesinden alışveriş yapıyorsanız kullanışlıdır. Fiyatlar yerel para biriminizde olup olmadığını öğrenmek isterseniz, onu seçerek kolayca dönüştürebilirsiniz. Fiyatları hesap makinesi ile dönüştürme zahmetinden kurtarır.

Opera Para Birimlerini Otomatik Değiştirme Özelliği

Opera web tarayıcısı bunun için ekstra bir eklenti yüklemenizi gerektirmez. Sadece basit bir ayar yapmanız gerekecek. Opera tarayıcısında para birimlerini çevirmek için aşağıdakilere göz atın.

Bu özelliğin doğru bir şekilde ayarlanması için önce Opera ayarlarını açmanız gerekir (Opera menüsünü tıklayıp Ayarlar’ı seçerek veya sadece Alt + P kısayol tuşunu kullanarak bunu yapabilirsiniz). Ayarlarda ara kısmına “para birimi” yazarak arayın.

Para birimi dönüştürme ayarlarını bulacaksınız ve varsayılan olarak etkinleştirilmelidir. Etkinleştirilmemişse, ‘Metin seçiminde para birimini değiştir‘ etiketli onay kutusuna bir onay işareti koyun ve ardından diğer tüm para birimlerinin dönüştürülmesini istediğiniz bir hedef para birimini seçmeye devam edin. Zaten varsayılan olarak TRY yani Türk Lirası seçeneği seçilmiştir.

Bundan sonra, ürün fiyatlarını yabancı para birimleri ile gösteren herhangi bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, fiyatı içeren metni seçerseniz otomatik olarak belirtilen para birimine dönüştürülür. Bu, seçilen metin üzerinde küçük bir açılır pencere kullanılarak görüntülenir. Google Çeviri kullananlar buna aşinadır.

Opera belgelerine göre, tüm para birimi dönüştürme işlemi, Avrupa Merkez Bankası döviz kurları kullanılarak, temel para birimi olarak EURO kullanılarak yapılır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir