Oyunu yüklemeye çalışırken DirectX hatası alıyorum ne yapabilirim?

DirectX, Windows işletim sisteminin bir parçasıdır. Geliştiricilerin Windows’ta 3D grafik, video, multimedya, ses ve gamepad özellikleri için kullanabilecekleri bir dizi API (uygulama programlama arabirimi). Windows’taki pek çok oyun, grafik için DirectX’in Direct3D kullanıyor. Aksi takdirde platformlar arası OpenGL veya Vulkan API’lerini kullanırlar. Diğer oyun dışı uygulamalar 3D grafik gibi özellikler için DirectX’i kullanabilir.

Windows 7 DirectX 11 içerir ve Windows 10 DirectX 12 içerir. Geliştiriciler oyunlar geliştirirken hedeflemek istedikleri DirectX sürümlerini seçerler. Örneğin, yalnızca DirectX 11 için yazılmış bir oyun Windows XP’de çalışmaz; burada en yeni sürüm DirectX 9’dur.

Windows bilgisayarınızda DirectX hatası alıyorsanız, çözmek için bir yol bulamıyorsanız, bu yazımızda DirectX sorunu nasıl çözülür yardımcı olmaya çalışacağız.

DirectX hatası alıyorsanız bunları yapabilirsiniz

Windows bilgisayarda bir oyunu çalıştırmaya veya yüklemeye çalışırken DirectX ile ilgili hata mesajı alabilirsiniz.

Bunun nedeni, oyun yükleyicisi birlikte gelen DirectX yeniden dağıtılabilir yükleyicisinin düzgün şekilde çalışmaması olabilir. Bu sorunu gidermenin iki yolu vardır.

Birincisi, eğer oyun yükleyicisi ile birlikte gelen DirectX yükleyicisi yoksa, Microsoft’un web sitesinden bir DirectX yükleyicisini indirmektir.

İkincisi, eğer Microsoft’un web sitesinden bir DirectX yükleyicisi indiremezsiniz, oyunun kendisinin gerektirdiği yükleyiciyi çalıştırmanız gerekir.

Sisteminizdeki veya oyun kurulum diskindeki oyunun klasörüne gidebilir, DirectX yükleyici .exe dosyasını bulabilir ve sorunu çözmek için çalıştırabilirsiniz. Bu dosya genellikle DXSETUP.exe olarak adlandırılır.

Oyunun veya uygulamanın adını ve gördüğünüz DirectX hata mesajını belirten bir web araması gerçekleştirerek sorunun nasıl çözüleceği hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir