Özel Karakter Düzenleyicisi ile Özel Fontlar ve Karakterler Oluşturma

Windows’un dahili bir yazı tipi ve karakter oluşturma aracının olduğunu biliyor muydunuz? Özel Karakter Düzenleyicisi adı ile bilinen ve diğerlerinden daha az bilinen Windows’a dahil bir araçtır. Bu araç, bilgisayarınızda kullanmak için kendi karakterlerinizi oluşturma ve düzenleme imkanı sağlar.

Heyecanlandığınızı tahmin edebiliyorum, çünkü bende ilk duyduğumuz zaman heyecanlanmıştım. Elbette, günümüzün çevrimiçi ve çevrimdışı font/yazı tipi yapma araçları kadar gelişmiş değildir, ancak bu işinize yarayacak en kolay karakter üreticilerinden biri olduğunu söyleyebilirim. En iyisi, tamamen ücretsiz olması, indirilmesi ve kurulması gerekmez.

Bugün, kendi yazı tip ve karakterlerinizi oluşturmak için Windows Özel Karakter Düzenleyicisinin, nasıl kullanılacağını göstereceğim.

Not: Oluşturacağınız özel karakterlerin sadece kendi PC’nizde kullanılabileceğini unutmayın. Hazırlayacağınız yazı tipi ve karakterleri PC’ye kaydettirme imkanı olmadığı için onları başka bir bilgisayara e-postayla veya bir belgeyle gönderemezsiniz. Ancak bunları biriyle paylaşmanız gerekiyorsa belgeleri yazdırabilir  ve paylaşabilirsiniz (ekran görüntüsü de aynı işe yarayabilir).

İlk önce Özel Karakter Düzenleyicisini açın

“C:\Windows\System 32\eudcedit.exe” içine kaydedilen Özel Karakter Düzenleyicisi, oldukça gizli bir araçtır ve yüzlerce diğer dosyalar arasında bulmanız gerekir. Bu nedenle, Windows’un tüm sürümlerinde çalışan Özel Karakter Düzenleyicisini açmanın en kolay yolu Çalıştır iletişim kutusudur.

Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows + R tuşlarına basın ve eudcedit yazın. Enter’a bastığınızda Özel Karakter Düzenleyicisi açılacaktır.

Sonra Kod seçin

ÖKD açılır açılmaz, bir kod seçmeniz istenecektir. Bu temel olarak yeni karakterinizin kayıt işlemidir. Kullanabilmesi için karakterin kodunu atamanız ve gerektiğinde aramak zorunda kalmanız gerekir.

Seçebileceğiniz 6400 kod mevcuttur. Herhangi bir bloğun üzerine tıklamanız yeterlidir ve Kod alanının alt kısmında bunun kodunu göreceksiniz. Kodlar, sol sütundaki ve üstteki satırdaki değerlere dayalı olarak otomatik olarak oluşturulur. İstediğiniz kod bloğunu seçtikten sonra, başlamak için Tamam’ı tıklayın.

Şimdi, kendi karakterinizi oluşturmaya başlayın

Şimdi, doldurmanız ve karakterinizi oluşturmanız için 64 × 64 bloklu bir ızgara stili çizim masası görmelisiniz. Karakterinizi hazırlamaya yardımcı olacak temel araçlar da vardır. Aletler arasında kalem, fırça, düz çizgi, boş dikdörtgen, dolu dikdörtgen, boş elips, dolu elips, dikdörtgen seçim, serbest biçim ve silgi bulunur.

Siyah renkli karakteri yalnızca oluşturabilir ve çizim için hangi aracı kullanırsanız kullanın, bir bloğu siyah renkle doldurursunuz. İstenilen aracı seçebilir ve çizime başlamak için sol fare tıklamasını kullanabilirsiniz. Izgara tarzı düzeni ile ilgili güzel olan şey, doldurulmuş blokların sadece sağ tıklanarak kolayca boşaltılabilmesidir.

Bu, hataları kolayca düzeltmenizi ve mükemmel karakteri oluşturmanızı sağlar. Sorun olmadan kolayca mükemmel çizimler oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz karakteri kaydetme adımı aşağıda yer almaktadır.

Mevcut bir karakteri düzenleyebilirsiniz

İlla da sıfırdan bir karakter oluşturmak gerekli değildir. Mevcut karakterlerden herhangi birini düzenleyebilir ve kendi karakteriniz olarak yapabilirsiniz. Vizyonunuza benzeyen bir karakter bulmanız ve kendi karakterinizi oluşturmanız için hızlı bir şekilde düzenlemeniz yeterlidir. Bunu yapmak için, yukarıdaki menüde Düzen düğmesini tıklayın ve ardından Karakter Kopyala seçeneğini seçin.

Bilgisayarınızda kurulu olan tüm karakterlerin görüntülendiği yeni bir pencere açılacaktır. Onlara göz atabilir ve düzenlemek istediğinizi seçebilirsiniz. Seçtikten sonra, karakteri düzenlemeye eklemek için aşağıdaki Tamam’ı tıklayın.

Karakter eklenir ve kalbinizin içeriğine göre düzenleyebilirsiniz. Orijinal karakteri düzenlemediğinizi, düzenlenen karakterin özel karakteriniz olarak ayrı ayrı kaydedileceğini unutmayın.

Karakteri kaydetme

Karakterinizi oluşturduğunuzda, herhangi bir belgeye eklemek için onu diğer karakterlerin yanında kaydedebilirsiniz. Karakterinizi kaydetmek için Dosya menüsünü tıklayın ve Yazı Tipi Bağlantıları‘nı seçin.

Yeni oluşturduğunuz karakteri kaydetmek istiyor musunuz ekranı görüntülenir. Karakteri kaydetmek için Evet‘i tıklayın.

Karakterin tüm yazı tipleri için mi, yoksa sadece belirli yazı tipleri için mi kullanılmasını istediğinizi soran başka bir iletişim kutusu açılacaktır. Herhangi bir özel ihtiyacınız yoksa “Tüm Yazı Tipleriyle Bağlantı” seçeneğini seçmelisiniz ve onu bağlamak için Tamam‘a tıklayın.

Oluşturduğunuz karakteri kullanma

Karakteri kullanmanın en kolay yolu, Windows Karakter Eşlem aracılığıyla olup karakteri panodan kopyalar. Karakter Eşlem aracını açmak için Windows + R tuşlarına basın ve Çalıştır iletişim kutusuna charmap yazın. Karakter Eşlem’de Yazı Tipi seçeneğinin yanındaki açılır menüyü tıklayın, aşağı doğru kaydırın ve “Tüm Yazı Tipleri (Özel Karakterler)” seçeneğini seçin.

Artık oluşturduğunuz tüm karakterleri göreceksiniz. Bir önizlemeyi görmek için karakterlerden herhangi birini tıklayın. Aşağıdaki karakteri “Kopyalanan karakterler” alanından seçmek için çift tıklayın. Ardından, karakteri panonuza kopyalamak için yanındaki Kopyala düğmesine tıklayın.

Artık bu karakteri PC’nizin herhangi bir yerinde Ctrl + V tuşlarına basarak yapıştırabilirsiniz. İzin verilen alanlar klasör adlarını, dosya adlarını, explorer arama çubuğunu ve herhangi bir belge çeşidini içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir).

Son sözler

Özel Karakter Düzenleyicisi, özel karakterler ve yazı tipleri oluşturmak için çok sınırlı bir araç olabilir, ancak kesinlikle kullanımı en kolay araçlardan biridir. Herhangi bir sınırlama olmaksızın kullanabileceğiniz binlerce özel karakter oluşturabilirsiniz.

Windows Özel Karakter Düzenleyicisi’ni herhangi bir amaçla kullanırsanız, yorumları bizimle paylaşın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir