PC masaüstü ekranı veya oyun içi görüntü nasıl kaydedilir?

Bir video sitesine video yüklemek veya bir yazılım öğreticisi yapmak istiyorsanız, bilgisayar ekranında olup biten her şeyi kaydetmek için bir araca ihtiyacınız var. Piyasada çok sayıda ücretsiz ekran kaydedicisi vardır, ancak birçoğu tam ekran oyunları kaydetme yeteneğine sahip değildir, bazıları yalnızca birkaç dakika süreyle kayıt yapabilir ve bitmiş videolara filigran eklemektedir.

OBS Studio istisna bir programdır. Windows, Mac ve Linux için güçlü bir açık kaynak kaydedici ve basit ekran görüntüleri veya web kameraları ve bağlı video kameralar da dahil olmak üzere kaynaklardan daha gelişmiş kayıtlar için idealdir. Ayrıca, canlı yayın yapmak isteyenler için harika bir uygulamadır. İşte bunu yapmak için.

1. OBS Studio programını indirin

PC veya Mac ekranınızı kaydetmek için OBS Studio’yu indirip yükleyiciyi çalıştırarak başlayın. Hiçbir reklam yazılımı veya istenmeyen yazılımlar yoktur, ancak bazı çalışma bileşenlerini indirmeniz istenebilir (Visual Studio 2013 Runtimes gibi). Eğer öyleyse, dosyayı tarayıcınızda açılan sayfadan indirin ve çalıştırın. Bileşenler kurulduktan sonra OBS Studio yükleyicisini yeniden başlatın.

PC masaüstü ekranı veya oyun içi görüntü kaydetme

‘Browser Source’ eklentisi kutusunu işaretlenmiş halde bırakın (bu, kayıtlarda web sayfalarının doğru şekilde görüntülendiğinden emin olacak), ancak bir RealSense kamera kaydetmek istemiyorsanız diğer eklentiyi atlayın.

PC masaüstü ekranı veya oyun içi görüntü kaydetme

2. Otomatik yapılandırma sihirbazını çalıştırın

OBS Studio ilk kez başlatıldığında ekranınızı kaydetmek için en iyi ayarları belirleyecek otomatik yapılandırma sihirbazını çalıştırmanızı ister. Video akışı, yani canlı yayın yapmayı planlamıyorsanız, ‘Sadece kayıt için en iyi hale getir, yayın yapmayacağım’ seçeneğini kontrol işaretleyin; Aksi takdirde, ilk seçeneği seçili halde bırakın ve ‘İleri’yi tıklayın.

OBS Studio, saniyede 60 kareye kadar kayıt yapabilir ve varsayılan ayarlar mümkün olduğunda bu seçeneği kullanacaktır, ancak bunun yerine görüntü kalitesinde öncelik vermeyi seçebilirsiniz. Bu daha az pürüzsüz video ile sonuçlanabilir, bu nedenle ilk seçeneği seçmeni tavsiye edilir. Yükleyici, çeşitli ayarlarla kayıt kodlayıcıyı test edecek ve önerilerini sağlayacaktır. Bunları kabul etmek için, ‘Ayarları uygula’ düğmesini tıklayın.

PC masaüstü ekranı veya oyun içi görüntü kaydetme

3. Kaynakları ayarlayın

Artık kayıt için OBS Studio’yu kurmaya hazırsınız. Farklı kaynaklardan (masaüstü, webcam ve bazı hareketsiz görüntüler gibi) bir akış yayınlamayı planlıyorsanız bunlara ihtiyacınız olacak, her biri için yeni bir sahne yaratarak aralarında geçiş yapmayı kolaylaştıracaksınız. Sadece ekranınızda olanları kaydetmek isterseniz bunu yok sayabilirsiniz.

Alt kısımdaki ‘Kaynaklar’ paneli, videonun nereden kaydedileceğini seçmenizi sağlar. İlgileneceğiniz seçenekler şunlardır: Ekran Yakalama ve Oyun Yakalama. Kaynaklar paneli içinde artık düğmesine tıklayarak hem ekran yakalama hem de oyun yakalama seçeneklerini ekleyebilirsiniz.

PC masaüstü ekranı veya oyun içi görüntü kaydetme

Ekran Yakalama, ekranda ne olup bittiğini ‘Kaydı başlat’ı tıkladığınız andan itibaren kaydeder (birden fazla monitörünüz varsa, bir tane seçmeniz istenir). Oyun yakalama, tam ekran herhangi bir uygulamayı yakala, belirli bir pencereyi yakala ve ön plandaki pencereyi yakala seçenekleri vardır. Tam ekran oyun kaydetmek istiyorsanız ilk seçeneği seçin. Yine aynı şekilde Kaydı başlat düğmesine tıkladıktan itibaren, kayıt işlemine başlar.

Ekran Yakalama özelliğini seçerseniz, yazılım kendisini yakalarken (ve buna benzer şekilde) yazılım sonsuz bir ayna efekti ile ekran görüntüsünü gösterecektir, ancak endişe etmenize gerek yoktur.

4. Ses ayarlarınızı seçin

Varsayılan olarak OBS Studio hem PC’nizden hem de Mac’inizin ses kartından ve takılı mikrofonlardan kayıt yapar. Bunların göreceli hacmini ayarlayabilir veya Karıştırıcı panelini kullanarak birini devre dışı bırakabilirsiniz.

Masaüstü Ses veya Mic/Auc yanındaki Ayarlar simgesini tıklamak, kodlanmadan önce sese filtreler uygulayabilirsiniz. Gürültü bastırma seçeneği, kendi anlatımınızı yeniden kodlarsanız kullanışlıdır.

5. Dışa aktarma seçeneklerini düzenleme

Şimdi kaydınızı manuel olarak durdurduğunuzda veya oynadığınız oyunu kapattığınızda ne olacağına karar vermeniz gerekiyor. Dosya’yı ve ardından Ayarlar’ı tıklayın. Ekranınızdan içerik akışı yapmak istiyorsanız, Yayın’ı tıklayın ve açılan listeden bir hizmet seçin. Mevcut seçenekler arasında, Twitch, Facebook, YouTube ve çok daha fazlası yer alıyor.

PC masaüstü ekranı veya oyun içi görüntü kaydetme

Kaydı ekranınızdan bir video dosyası olarak kaydetmek isterseniz Çıkış’ı tıklayın ve ayarlara göz atın. Varsayılan seçenekleri pek değiştirmeye gerek yoktur, ancak kayıt biçimini FLV’den (MP4, MOV, MKV gibi) değiştirmek ve dışa aktarılan dosyaların yolunu değiştirmek isteyebilirsiniz.

6. Ekranınızdan kayıt yapın veya canlı yayın yapın

Seçtiğiniz kaynak ayarlarına bağlı olarak, OBS Studio’nun sağ tarafındaki ‘Kaydı başlat’ düğmesine tıklayarak veya bir tam ekran oyun başlatarak kayıt işlemine başlayabilirsiniz.

İlk seçeneği seçerseniz videonun başlangıcını ortadan kaldırmak için ShotCut gibi bir video düzenleyicisi kullanmanız gerekir; bu, OBS Studio’yu en aza indirgemek ve göstermek istediğiniz programı başlattığınızı gösterir. Bunu önlemek için, Ayarlar’a dönün, Kısayol tuşlarını seçin ve kaydı başlatacak ve durduracak klavye kısayollarını ayarlayın.

PC masaüstü ekranı veya oyun içi görüntü kaydetme

Sonuçta, oyun videoları ve yayınlar, oyunun yayıncısına ait fikri mülkiyet kullanır ve kullanımına izin verip vermeyeceğine karar vermek onlara kalmıştır. Pro kullanılan oyunlar (Legage Leage, örneğin) kullanıcı lisans sözleşmelerinde canlı yayına izin veren özel hükümler var, ancak diğerleri bunu yapmamaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir