PC oyunlarında FPS’yi arttırmak için ipuçları ve püf noktaları

Saniyede daha fazla kare ile oyunlarınızın daha hızlı çalışmasını ister misiniz? Yeni bir ekran kartı kullanmadan önce FPS arttırmak için bu ipuçlarını ve püf noktalarını deneyin.

Geliştiricilerin oyunlarını belirli bir donanım seti için optimize ettiği bir oyun konsolundan farklı olarak, PC’ler her şekle ve boyutta gelir. Bazıları ana CPU’ya entegre edilmiş bir grafik yongasına, diğerlerinde çarpıcı hızlı PCI Express grafik kartlarına güveniyor.

Kurulumunuz ne olursa olsun, elinizde olanlardan ekstra FPS (saniyede kare) ekleme konusunda bazı genel ipuçlarını burada bulabilirsiniz. Elbette, bu püf noktaları uyguladıktan sonra bile oyunları daha hızlı oynayamıyorsanız, daha iyi bir donanım oluşturmanız gerekebilir. Daha hızlı bir işlemci veya daha fazla RAM yüklerseniz, FPS’de de bir artış elde edebilirsiniz.

Ancak, biz bu yazımızda, yeni donanım satın almadan yapabileceğiniz şeyleri göstermek istiyoruz. Bu yapacaklarınız fark edilir derecede FPS arttırmaya yardımcı olacaktır.

1. Grafik kartınız için en yeni sürücüleri edinin

Grafik ya da ekran kartı sürücüsünü güncellemeden önce bilgisayarınızda ayrılmış ekran kartı olup olmadığını kontrol etmek faydalı olabilir. En iyi performansı elde etmek için her zaman sürücülerin en son güncellemesinin yüklendiğinden emin olun. Günümüzde ekran kartı sürücüsünü güncellemek daha kolaydır.

Öncelikle, sahip olduğunuz ekran kartını öğrenin ve bilgisayarınızın hangi Windows sürümünün çalıştığını kontrol edin. Denetim Masası‘nda Aygıt Yöneticisi‘ne gidin ve Görüntü bağdaştırıcıları‘nı tıklayın. Ekran kartınızın adını göreceksiniz.

PC oyunlarında FPS'yi arttırmak
FPS arttırmak için ekran kartı sürücüsünü güncelleyin.

Windows’un belirli sürümünü öğrenmek için Bilgisayarım’ı sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin (veya Denetim Masası’nda Sistem’i tıklayın). Bu, 32 veya 64 bit olup olmadığınızı ve Windows’un tam olarak hangi sürümünün kurulu olduğunu size söyleyecektir.

Ardından, en yeni sürücüleri edinmek için ilgili web sitesine gidin. Bu, Intel, Nvidia veya AMD olacak. Kart üreticisinin sitesine (Asus, MSI, Gigabyte veya Sapphire gibi) gitmeyin. Kartın doğru modelini ve uygun işletim sistemini seçtiğinizden emin olun.

İndirildikten sonra, sürücüleri yükleyin ve gerekirse PC’nizi yeniden başlatın. Oyuna bağlı olarak, sadece bir sürücü güncellemesi ile yüzde 30 daha iyi bir performans elde edebilirsiniz.

Benzer şekilde, oyun için bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin. Steam ile satın aldıysanız, otomatik olarak güncellenmelidir. Aksi halde oyun geliştiricisinin web sitesini kontrol edin.

Son olarak, Windows’un kendisinin tamamen güncel olduğundan emin olun. Özelliği devre dışı bırakmayı seçmediyseniz, güncellemeler otomatik olarak yüklenmelidir. Değillerse, Windows Update için Başlat menüsünü (veya Windows 8’deki Başlat ekranı) arayın.

2. Oyun ayarlarını optimize edin

Saniyede kare sayısındaki en büyük kazanç, grafikler ayarında değişiklik yapmaktan geçmektedir. İdeal olarak, oyununuzu monitörünüzün yerel çözünürlüğünde çalıştırmak istiyorsanız, 1920×1080 boyutundaki çoğu bilgisayar için; bir dizüstü bilgisayarda büyük olasılıkla 1366×768 olacak. Monitörünüzün çözünürlüğünü öğrenmek için Windows 7, 8 veya 10’da masaüstünde sağ tıklayın ve ‘Ekran çözünürlüğü’nü tıklayın. Önceki sürümlerde bunun yerine ‘Özellikler’ i tıklayın.

En yüksek seçilebilir çözünürlük size yerel çözünürlüğü bildirmeli. Hala emin değilseniz, Google’da monitörünüzün markasını ve modelini arayabilirsiniz.

Çözünürlüğü düşürmek saniyede daha fazla çerçeve sağlamalı, ancak çözünürlüğü burada ayarlamayın. Bunun yerine, seçtiğiniz oyunu yükleyin ve grafik ayarlarını arayın. Burada çözünürlüğü ve diğer pek çok ayarı değiştirebilirsiniz.

Kenar yumuşatma, dikkat etmeniz gereken bir ortamdır. AA pürüzlü çizgileri pürüzsüzleştirir, ancak performans düşer. Genellikle bir kaydırıcı görürsünüz, ancak yalnızca 2x, 4x 8x gibi bir sayı olabilir.

Öncelikle, AA’yı tamamen devre dışı bırakmayı deneyin ve oyununuzun nasıl oynandığını görün. Eğer yeterince hızlıysa, en düşük ayarda tekrar AA’yı etkinleştirebilir ve kalite ile performans arasındaki en iyi dengeyi bulana kadar onu kademeli olarak artırabilirsiniz.

PC oyunlarında FPS'yi arttırmak
FPS arttırmak için oyun ayarlarını optimize etme

Aynı düşünce çekim mesafesi ve gölgeler de dahil olmak üzere çoğu diğer grafik ayarlarında geçerlidir. Gölgeler de dahil olmak üzere aydınlatma efektleri gerçek performans drenaj olma eğilimindedir. Dolayısıyla, temel efektlerle oynayabiliyorsanız, oynanamayan bir oyun ile oynanabilir arasında fark yaratabilirsiniz.

Esasen, bu bir deneme yanılma işlemidir. Aksi halde, grafik kartınızın sürücüleri, mevcut donanımları kullanarak her oyunun ayarlarını en iyi hale getirebilirler. Örneğin, Nvidia kartı, tam olarak bunu yapabilen sürücüler içermektedir.

3. Performansı kontrol edin ve ölçün

Oyununuzda bir FPS okuması varsa (seçenekleri burada bir yere etkinleştirmeniz veya FRAPS gibi bir üçüncü taraf yardımcı programı yüklemeniz gerekecektir), ne kadar hızlı çalıştığını görebilirsiniz. İstediğiniz asgari rakam (ortalama) saniyede 25 karedir.

FPS, ekranda olup bitene bağlı olarak değişecektir. Bir sürü hareket olduğunda, önemli derecede düşebilir, oyunda bu gerçekleştiğinde oyunun kabul edilebilir bir şekilde çalışacağı grafiksel ayarları hedefleyin.

4. Donanımınızı overclock edin

Bu, herkes için önerdiğimiz bir şey değil, ne yaptığınızı biliyorsanız ve grafik kartınızı, CPU’nuzu ve RAM’ı bozma riski olduğunun farkındaysanız onları daha hızlı çalıştırabilirsiniz. Bu size birkaç ekstra FPS vermelidir.

İlk çağrı merkeziniz grafik kartı olmalıdır, çünkü bu, FPS üzerinde en doğrudan etkiye sahiptir. Sürücünün kendi GPU’sunu overclock etmek için bir seçenek bulabilirsiniz (arabirimi Windows Bildirim alanındaki ilgili simgeden çalıştırın). Alternatif olarak, üçüncü taraf yazılımı izlemeniz gerekebilir.

CPU ve RAM için hızaşırtmak daha kolaydır, çünkü ayarları bilgisayarınızda BIOS’u bulmalısınız. Tekrar başlatmanız, Delete (ya da sizi BIOS’a götüren hangisi) tuşuna basın ve performans ayarlarını bulun.

5. Optimizasyon programlarını kullanma

Windows’da arka planda birçok program çalıştırılıyor ve bellek ve CPU zamanı gibi kaynakları tüketiyorlar. Oyun performansını zorlaştıracak, gereksiz süreçlerin çalışmadığından emin olmak için PC optimizasyon programlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca CCleaner gibi programlar yardımıyla geçici dosyaları temizleyebilir ve sabit sürücünüzü birleştirebilirsiniz (bunu bir SSD üzerinde yapmayın). Yada Razer Cortex: Game Booster oyun performansını arttırma programı kullanabilirsiniz.

Windows bazı optimizasyon araçları içerir, ancak sizin için bir hayli zorlayıcı olan ve Windows 7, 8 ve 10 ile uyumlu olan Razer Cortex‘i deneyebilirsiniz.

Ayrıca Windows 10 kullanıyorsanız, Creators Update‘i yüklediğinizden emin olmalısınız. Bu, genel bir performans artışı sağlamak için belirli CPU çekirdeğine arka plan görevlerini devretme, oynamakta olduğunuz oyunda bilgisayarınızın kaynaklarına öncelik veren bir Oyun Modu özelliğini içerir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir