PC veya dizüstü bilgisayarı temizlemek ve hızlandırmak için 5 ücretsiz yol

Masaüstü PC veya dizüstü bilgisayarı daha hızlı ve daha duyarlı hale getirmenin beş basit yolunu gösteriyoruz. Masaüstünüzü ve sabit sürücünüzü daha hızlı hale getirmek için Windows’un yerleşik araçlarını nasıl kullanacağınızı ve herhangi bir ücret ödemeden tamamen ücretsiz olarak temizlemeye yardımcı programları sunuyoruz.

Masaüstü bilgisayarınız veya dizüstü bilgisayarınız istediğinizden yavaş çalışıyorsa, hızlandırmak için bu beş kolay yolu deneyin. Artık kullanmadığınız uygulamaları temizleyerek ve sabit sürücünüzde yer kaplayan geçici dosyaları kaldırarak, herhangi bir PC veya dizüstü bilgisayarda büyük bir fark yaratabilirsiniz.

Başlamadan önce – manuel olarak değil otomatik olarak bir yol, PC’nizi daha hızlı çalıştırmak için iyi, güvenilir bir disk temizleyicisi kullanmaktır. Hangi ücretsiz çevrimiçi programların meşru olduğunu ve hangilerinin kötü amaçlı virüslü yazılım olduğunu ayırt etmek genellikle zordur. CCleaner’i indirmek için buraya tıklayın, yavaş başlayan bilgisayarların başlıca nedenlerini belirleyen ücretsiz, kullanımı kolay bir yazılım parçasıdır.

1: Aynı ve gereksiz dosyaları temizleyin

Herhangi bir PC veya dizüstü bilgisayarda, zaman geçtikçe veriler sabit sürücüyü dolduracaktır. Bu da PC’nizin daha ileri gitmesi ve erişmesi gereken dosyaları ve programları bulmak için daha fazla çalışmasına neden olacak ve performansı yavaşlatacaktır. Mümkün olduğunca çok önemsiz dosyaları kaldırmak, bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızın zip dosyasını geri yüklemenize yardımcı olacaktır. Biz aynı dosyalar ile başlatacağız. Genellikle bunlar müzik veya fotoğraf dosyaları olacaktır. Böyle önemsiz dosyaları kaldırmanın herhangi bir dezavantajı yoktur. Bunun için aynı dosyaları bulmak ve temizlemek için ücretsiz en iyi programlara göz atabilirsiniz. Ayrıca Easy Duplicate Finder aynı dosyaları bulma ve silme işlemini hızlandırır.

Artık Windows’un yerleşik temizleme işlevlerini daha fazla alan oluşturmak için kullanabilirsiniz: Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşaltarak ve artık gerek duymadığınız geçici dosyaları ve diğer dosyaları kaldırarak bunu gerçekleştirin. Windows 10’da arama kutusuna ‘Disk Temizleme‘ yazarak bu yerleşik aracı kullanabilirsiniz.

Bu sihirbaz, silebileceğini düşündüğü dosyaları belirleyecek ve ayrıca ne kadar boş alan olabileceğini size gösterecektir. Hangi dosyalara işaret ettiğinden emin değilseniz ‘Dosyaları görüntüle’yi tıklayın. Saklamak istediğiniz bir dosyayı silmek istiyorsa, ‘Sistem dosyalarını temizle’yi tıklamadan önce yanındaki kutudaki işareti kaldırmanız yeterlidir.

Bu, eski Windows yüklemeleri de dahil olmak üzere, gereksiz dosyaların tüm yükünü potansiyel olarak onlarca GB’lık depolama alanından kurtarabilir. Ayrıca Windows 10 Akıllı Depolama ile geçici dosyaları otomatik silmek de mümkündür.

2: Kullanmadığınız veya ihtiyaç duymadığınız programları silin

Kullanmadığınız tüm programları kaldırın ve bunu programsız yapacağınızı biliyorsunuz. Her durumda programların bir listesini ve uyguladıkları alanı görebilirsiniz. Listeyi aşağı doğru kaydırın ve kaldırmak istediğiniz programı seçin. Yalnızca kullanmadığınız programları silmek istediğinizi unutmayın.

Windows’un yardımcı programını kullanarak bir programın tüm izlerini tamamen kaldırmak her zaman mümkün değildir. Bunun için, Revo Uninstaller Free gibi bir üçüncü taraf araca ihtiyacınız var. Revo’nun arayüzünde bir program simgesini çift tıklayarak kaldırın. Ardından, artık dosyaları veya Kayıt Defteri girdilerini tarayıp kaldırabilirsiniz. Masaüstü programların yanı sıra Mağaza uygulamaları kaldırmak da gerekebilir. CCleaner ile Windows Mağaza uygulamaları kaldırmak çok kolaydır.

3: Sabit sürücüyü birleştirin

Gereksiz dosyaları ve programları bilgisayarınızdan kaldırdıktan sonra, kalan bir veriye bilgisayarınızdan olabildiğince verimli şekilde erişebilmeniz için sıkıştırmak iyi bir sonraki adım olacaktır.

Sabit diski birleştirmek, PC’nizi veya dizüstü bilgisayarınızı hızlandırmanın bir yoludur. Veri, sabit diskinizdeki dönen diske kaydedilir ve kaydedildiğinde, küçük paket bilgi alanının her yerindeki rastgele yerlere yerleştirilir. Windows’un sabit sürücüde bilgi bulmaya çağırdığı zaman bu daha uzun sürüyor.

Bu verileri birleştirerek veya sıkıştırarak, işletim sistemi, veri paketleri arasındaki boşlukları diskin ortasına kaydırarak ortadan kaldırır. Bu da, sabit sürücünün her erişimini daha küçük bir miktarla daha hızlı yapar. PC’nizin veya dizüstü bilgisayarınızın hızını iyileştirme noktasında faydası vardır.

Disk birleştirme için herhangi bir program yüklemek istemiyorsanız, Windows dahili Disk Birleştirme aracını kullanabilirsiniz. Eğer bu aracı bilgisayarınızda bulamıyorsanız, üçüncü taraf disk birleştirme programlarını kullanmak gerekir. Bunun için IObit Smart Defrag programını kullanabilirsiniz. Türkçe dil desteği ve kullanım kolaylığı yönünden faydalı bir programdır.

4: Başlangıç programlarını ayarlayın veya kaldırın

Her şeyi hızlandırmak için PC’nizden bir programı tamamen kaldırmanız bile gerekmez. Onları başlangıç işleminden kaldırabilirsiniz. Birçok program başlangıçta otomatik olarak yüklenir, bu yüzden daha sonra bunları kullanmak istediğinizde beklemek zorunda kalmazsınız.

Windows 7’de Başlat menüsündeki Arama çubuğuna msconfig yazın. Sistem Yapılandırma penceresindeki Başlangıç sekmesini tıklayın ve başlangıçta başlatmak istemediğiniz programları kaldırın.

Windows 8 veya Windows sistemlerde Görev Yöneticisinden başlangıç programları ayarlamak mümkündür. Herhangi bir program yüklemden, başlangıç programları ayarlayarak veya kaldırarak bilgisayar ilk açılış hızını önemli ölçüde arttırabilirsiniz.

5: Masaüstünü temizleyin ve organize edin

Son olarak, Windows kullanırken hayatınızı kolaylaştırmak için bazı ipuçları. PC’nizin veya dizüstü bilgisayarınızın durumuna bakılmaksızın dosya ve klasörleri daha çabuk bulmanıza yardımcı olurlar.

Bir dosyaya hızlı ulaşmanız gerekiyorsa, Başlat menüsündeki Arama kutusuna girin. Windows 10’da arama işlemi, kutunun Görev çubuğunda olduğu gibi mükemmeldir.

Belgeler, masaüstünde değil, ilgili klasörler halinde saklanmalıdır. Belgeler klasörüne gidin ve sağdaki bazı boşlukları sağ tıklayıp Yeni’yi seçip ardından Klasör’ü seçerek yeni bir klasör oluşturun. Varsayılan olarak ‘Yeni Klasör’ olarak adlandırılmıştır, vurgulanan metni yazarak arşivinizi yeniden adlandırabilirsiniz. İlgili dosyaları klasörünüze sürükleyip bırakın.

Kullanılmayan kısayolları masaüstünden kaldırın. Ardından, masaüstünü sağ tıklayın ve Görünüm, ‘Simgeleri otomatik düzenle’ seçimini yapın. Bu, kalan kısayollarınızı ekranın sol tarafındaki düzgün bir ızgaraya zorlar.

Bir dosyanın içeriğini isminden, açmaya gerek kalmadan tanımlayabilmelisiniz. Yeniden adlandırmak için bir sürü benzer dosya varsa, ortak bilgileri, yeniden adlandırılan her dosyaya kopyalayıp yapıştırın.

Klasörlerinizde neler olduğunu daha iyi görüntüleyin: Bir klasörün sağ üst köşesindeki ‘Görünüm değiştir’ simgesini tıklayın ve Ayrıntılar’ı seçin. Dosya boyutu, oluşturma tarihi ve diğer bilgiler, belgelerinizin bir listesinin yanında görünecektir. Listeyi, pencerenin üst kısmındaki çeşitli sekmeleri tıklatarak listeye tarih, dosya boyutu vb. göre yeniden düzenleyin.

Temizlemek, bilgisayarın hızlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca düzenli ve düzgün kullanarak, bilgisayarınızı daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz. Bu hazırladığımız maddeler her bilgisayar kullanıcısının kolaylıkla yapacağı işlemlerdir. Elbette uzman kullanıcılar için, pekte etkileyici içerik değildir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir