Performans ve özelliklerden yararlanmak için Firefox 64 bit kullanın

Mozilla Firefox, en popüler web tarayıcılarından biri olmuştur. Ancak bunun yalnızca 64 bitlik bir uygulama değil 32 bitlik bir uygulama olarak sunulduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Hatta bir çok kullanıcı Firefox 64-bit sürümden haberi yoktur. Aralık 2015’te Mozilla Mühendisleri 64 bitlik bir varyasyon sundu. Yani, Windows’un 64 bit sürümünü kullanıyorsanız, Mozilla Firefox web tarayıcısının tüm özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız Firefox 64 sürüme yükseltmek daha iyi olur. Windows dizüstü bilgisayarlarının ve PC’lerin çoğunun 64-bit Windows ve Donanım ile önceden yüklü olarak geldiğini görüyoruz. Bu yazımızda Firefox 64-bit varyantını kullanmanın daha iyi olacağını tartıştık. Ancak bunu yapmadan önce, 32-bit ve 64-bit’in ne olduğuna hızlı bir şekilde göz atalım mı?

32-Bit ve 64-Bit arasındaki fark nedir?

32-Bit ve 64-Bit, temel olarak bilgisayarınızın işlemcisine ilişkin terimlerdir. 64-bit işlemciler daha büyük bir yığın belleğe erişebilir ve işlemleri daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler. Belirli bir zamanda birçok işlem gerçekleştirebilirler ve aynı zamanda çok çekirdekli olarak gelirler. Ancak en önemli fark RAM’in desteklenen maksimum miktarıdır. 32 Bit’lik işlemciler yalnızca 4 GB’a kadar bir RAM’ı barındırabilirken, 64 Bit’lik bir işlemci bunun ötesine geçebilir. Daha fazla bellek bir kerede daha fazla açılan uygulama, daha hızlı yükleme hızı ve bellek yoğun uygulamaları çalıştırma olanağı anlamına gelir. ‘Bu bilgisayar’ simgesini sağ tıklayıp ‘Özellikler’ seçeneğini tıklayarak bilgisayarınızın 32 Bit veya 64 Bit olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Neden Firefox’u 32-Bit’den 64-Bit’e yükseltmelisiniz?

64 Bit işlemci ve 4 GB’dan büyük bir RAM kullanırsanız, tarayıcınızı güncellemek size bir performans artışı sağlayacaktır. 32-Bit bir sistemdeyseniz veya 4 GB’dan daha az RAM kullanıyorsanız, yükseltmeyi düşünmeyin. Genellikle bilgisayarımızda açılan bir çok sekme bulunur ve bu tarayıcımızı yoğun bellek kullanımına iter. Bu yüzden, daha fazla bellek miktarı bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlar.

64 Bit uygulamaları daha büyük bir işaretçi boyutuna sahip olduğundan, bilgisayarınızda daha fazla bellek kullanmaya meyillidir. Fakat diğer yandan, mevcut çok miktarda RAM’e erişim sağlıyorlar. Kısaca, 64-Bit varyantına yükseltme performansı optimize edebilir ve çoklu görev performansını artırabilir ve tarayıcı pencerenizde tam anlamıyla 100’lerce sekme açabilirsiniz.

Birkaç eksik özellik var, ancak geliştiriciler üzerinde çalışıyor ve 64-Bit çok yakında 32-Bit ile eşdeğer olacak.

Firefox 64 bit’e nasıl geçirilir?

Tarayıcınızı yükseltmek çok basittir, yapmanız gereken tek şey Firefox indirme sayfasına gidip en son Firefox 64-Bit tek başına yükleyici kurulumunu indirmektir. Diğer herhangi bir uygulama gibi yükleyebilir ve doğrudan kullanmaya başlayabilirsiniz.

Halihazırda bir 32-bit sürüm kullanıyorsanız, 32-bit’i kaldırmadan önce önce 64-bit değişkenini yüklemeniz gerekir. Bu şekilde, yer işaretlerinizi ve ayarlarınızı koruyabilirsiniz.

Microsoft Office Outlook kullanıcıları için bazı ek talimatlar vardır. Köprülerle ilgili hatayı önlemek için yükseltme işleminden önce varsayılan tarayıcıyı değiştirin. Yükseltmeyi bitirdiğinizde varsayılan tarayıcıyı tekrar Firefox yapabilirsiniz.

Firefox 56’dan itibaren, bilgisayarınız uygunsa, 64-Bit varyantına otomatik olarak yükseltilecektir. Yükleyici aynı zamanda daha fazla kişinin yeni varyantını kullanması için 64-Bit varyantının kurulumuna öncelik tanır.

Firefox 64 bit Türkçe indir

Firefox 64 bit ücretsiz ve Türkçe kurulumunu yapmak için aşağıdaki bağlantıdan Firefox 64 bit son sürümü indirin. Firefox 64 bit sürümü Windows, Mac OS X ve Linux 64-bit sistemlere yüklemeyi unutmayın.

Windows için Firefox 64 bit Türkçe indir (46MB)

Mac OS X için Firefox 64 bit Türkçe indir (57MB)

Linux için Firefox 64 bit Türkçe indir (57MB)

Ya siz? 64-Bit Firefox’a geçtiniz mi, yoksa 64-bit sisteminizde Firefox 32-Bit mi kullanıyorsunuz?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir