PhotoFiltre ve Paint.Net ile resmin arka planını çıkartıp şeffaf yapın

JPG / JPEG ve PNG, en popüler resim formatlarından ikisidir. JPEG, küçük boyutu ve evrensel desteğinden dolayı PNG görüntülerinden daha çok tercih edilir. Elbette PNG kalite ve şeffaflık desteğinden dolayı tercih edilmektedir ancak dosya dosya boyutunun büyük olmasından dolayı hep sorun teşkil etmektedir. Bir JPEG’i PNG’ye dönüştürmek görüntüye saydamlık katmaz. Otomatik olarak bir görüntüden beyaz kaldırmak, resmin arka planını şeffaf yapmak için bir görüntü dönüştürücü yoktur. Ancak, bir resmin arka planını kaldırıp şeffaf hale getirmek için uygun bir görüntü düzenleyicisine ihtiyacınız vardır.

Bir görüntüye şeffaflık eklemek, genel amaçlı bir resim editörünün kapsamı dışındadır. Bunu yapmak için biraz karmaşık bir uygulamaya ihtiyacınız var. Uygulama ne kadar iyi olursa, bir resmin arka planını kaldırmak ve şeffaf hale getirmek o kadar kolay olacaktır. Çok seçeneğiniz var ve hepsi de ücretsizdir. Photoshop programı ile de transparan ekleyebilirsiniz, ancak uygulamanız zaten varsa yapabilirsiniz.

Buna başlamadan önce, tek dolu renkli arka plana sahip bir görüntünün daha yoğun bir arka plana sahip olana oranla daha şeffaf hale getirileceğini bilmelisiniz. Bir JPEG dosyanız varsa, kolayca şeffaf hale getirebilirsiniz, ancak tatil fotoğraflarınızdan sahildeki görüntüyü yanardağ arka planına eklemek epey zaman alacaktır.

Resmin arka planını şeffaf yapmanın yolları

Bir resmin arka planını kaldırarak şeffaf yapmak için ücretsiz iki program üzerinde göstereceğiz. Bu programlar büyük bir ihtimalle sisteminizde yüklü olabilir. Yüklü olmasa bile küçük dosya boyutlarına sahip olduğu için hemen indirin, bilgisayarınıza yükleyin ve çalıştırın.

Resmin arka planını transparan yapma programları arayanlar için kullanımı kolay ve Türkçe arayüz desteği olan PhotoFiltre ve Paint.Net kullanacağız.

PhotoFiltre ile resmin arka planını şeffaf yapma

PhotoFiltre, ücretsiz bir görüntü düzenleyicisidir. Uygulamayı yükleyin ve arka planını kaldırmak istediğiniz resmi açın. Sade renkli bir arka plana sahipseniz nasıl yapacağınızı göstereceğiz. Aşağıdaki adımları uygulayarak PhotoFiltre ile kolayca resmin arka planını transparan yapabilirsiniz.

Alet kutusundaki Sihirli değnek aracını tıklayın. Bu araç, başka bir renk ile ayrılmadığı sürece bir görüntünün içindeki tüm renk örneklerini seçebilir. Örneğin. Resminiz kırmızı, sarı ve mavi olmak üzere üç renkli çubuk desenine sahipse, mavi çubuğu tıklamak mavi çubuğu seçecek ancak tüm mavi çubukları seçmeyecek. Her mavi çubuğun içine ayrı ayrı tıklamanız gerekir.

PhotoFiltre ile resmin arka planını transparan yapma

Bir renk seçildikten sonra, silmek için silme tuşuna dokunun. Sihirli değnek aracından çıkmak için Esc tuşuna basın. Arka planın tümünü kaldırdıktan sonra, resminizi PNG dosyası olarak kaydedin. JPEG dosyası olarak kaydettiğinizde şeffaflık kaydedilmez.

 PhotoFiltre ile resmin arka planını transparan yapma

Sihirli değnek aracı renkleri seçerken çok hassastır. Düşük kaliteli görüntüler, bir görüntünün arka planını kaldırmanın ve onu şeffaf hale getirmenin çok zor olmasına neden olur. Arka planınız aynı renkteki tonları içeriyorsa, çubuk aracı yalnızca tıkladığınız gölgeyi seçecektir.

PhotoFiltre indir

Paint.Net ile resmin arka planını şeffaf yapma 

Paint.Net, Windows’un varsayılan Paint uygulamasının sahip olmadığı pek çok özellikleri içeren popüler bir açık kaynak kodlu resim düzenleyicisidir. Windows’daki varsayılan Paint uygulaması, bir görüntünün arka planını kaldırıp şeffaf hale getiremez, ancak Paint.Net bunu yapabilir. Paint.Net’in sonuçlarını PhotoFiltre ile karşılaştırırsak, Paint.Net daha iyidir.

Aşağıdaki adımları uygulayarak Paint.Net ile kolayca resmin arka planını saydam yapabilirsiniz.

Uygulamayı yükleyin ve şeffaflık eklemek istediğiniz resmi açın. Yine, sihirli değnek aracını (Renge göre seçim) tıklayın ve kaldırmak istediğiniz rengi seçin.

Paint.Net ile resmin arka planını transparan yapma

Silme’ye dokunun ve ardından resminizi PNG dosyası olarak kaydedin. Eğer renk seçiminde istediğiniz gibi olmuyorsa Tolerans değerini değiştirebilirsiniz. Çok hassas olmasını istiyorsanız Tolerans değerini az seviyelere indirin. Normalde bizim örneğimizde Windows logosunun bir rengi de açık mavi, Tolerans değerini düşürmesek (%19) aşağıdaki görüntüyü elde edemezdik.

 Paint.Net ile resmin arka planını transparan yapma

Paint.Net indir

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir resmin arka planını şeffaf yapmak için birçok ücretsiz seçenek var. GIMP ve Pixlr’ı da kullanabilirsiniz. Sadece sihirli değnek aracını arayın ve kullanın. Çok daha yoğun bir arka planı kaldırmanız gerekiyorsa, yukarıdaki iki önerilen uygulamayı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, sihirli değnek aracı bir seferde yalnızca bir renk seçebildiğinden kaldırmak istediğiniz parçaları manuel olarak seçerek zaman harcamanız gerekir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir