Portre fotoğrafları düzeltmek için en iyi ücretsiz ve Türkçe program

Portre fotoğraflarına rötuş yapmaya genellikle ‘Photoshopping’ denir, ancak görüntülerinizin şaşırtıcı olmasını sağlamak için Adobe’nin birinci sınıf yazılımını kullanmanız gerekmez. Özellikle portre fotoğrafları düzenlemek için kaliteli programların kullanılması gerekir. Çünkü detaylı bir rötuş yapılacağı için hassas düzenleme seçenekleri gereklidir. Bu nedenle bizde bu yazımızda portre fotoğrafları düzenleme programı arayanlar için yardımcı olacak en iyi programlardan birini öneriyoruz.

Paint.NET ile portre fotoğrafları düzenleme

Paint.NET, birçok ücretli programın özelliklerini barındıran tamamen ücretsiz ve Türkçe dil destekli fotoğraf düzenleme programıdır. Başlangıçta Microsoft Paint için bir yükseltme veya alternatif olarak geliştirildi, ancak bu mütevazi başlangıçlardan görüntüleri düzenlemek ve sıfırdan kendi resim oluşturmak için güçlü bir araç haline geldi. Örneğin, bir resmin arka planını şeffaf yapmak içinde kullanılabilecek en iyi programlardan biridir.

1. Lekeleri temizleyin

Doku düzenleme aracı ile kolayca lekeleri düzenleyebilirsiniz. [Ctrl] tuşuna basılı tutun ve lekeyi kapatmak istediğiniz renkten bir numune almak için yakındaki bir alanı tıklayın, ardından lekenin üzerini boyamak için tıklayın ve sürükleyin. Fırça boyutunu artırarak düzenlemeyi daha rahat yapabilirsiniz. Paint.NET’deki tüm araçlar gibi doku kopyalama da tamamen yapılandırılabilir ve ana pencerenin üst kısmındaki seçenekler kullanılarak ayarlanabilir. Doğal görünüm için yumuşatmayı etkinleştirin ve fırçanın sertliğini azaltabilirsiniz.

Portre fotoğraf düzenleme programı

Portre fotoğraflarına rötuş yaparken birkaç örnek almanız ve renklerin yüzün hatları ile aynı hizada olmasını sağlamak gerekebilir. Doku kopyalama, uçan saçları veya kamera merceğindeki toz lekelerini düzeltmek için çok faydalıdır.

Pürüzsüz ve ince

Photoshop gibi Paint.NET de eklentileri destekler; bunlardan bazıları özel olarak fotoğraflardaki rötuş için oluşturulmuştur. Eklentileri kurmak kolaydır – sadece ZIP arşivini indirin, ardından DLL dosyasını Program Files> Paint.net> Effects’e ayıklayın.

Fotoğraf rötuşlama için en iyilerden biri, Paint.NET forumlarından indirebileceğiniz Liquify‘tir. Aynı ada sahip Photoshop aracı gibi, tıklayıp sürükleyerek resimleri deforme etmenize izin verir ve buruşuklukları gidermek, burunları inceltmek ve çene çizgileri sıkmak için kullanabilirsiniz. Değişikliklerinizi ince tutun ve arka planın Liquify tarafından da bozulacağını unutmayın, bu nedenle herhangi bir çizgi veya normal düzenin yakınında kullanmaktan kaçının.

Liquify eklentisi

Renkleri inceltin

Herhangi bir fotoğraf düzenleyicisi gibi, Paint.NET de görüntünüzdeki kontrastı ayarlamak için kullanabileceğiniz bir Seviye düzenleyicisi (Ayarlamalar altında) içerir. Köşe çizgisini nazik bir S şekline getirmeniz kontrastı artıracak ve resminizi daha dramatik gösterecektir, ancak kontrastı azaltmanın daha iyi bir etki yarattığını göreceksiniz.

Daha dramatik bir değişiklik için portreyi yumuşatma aracını deneyin (Efektler> Fotoğraf> Soften Portrait). Bu, resminizdeki cilt tonlarını yumuşatır ve kusurları belirsizleştirmek için renkleri aydınlatır (kasıtlı olarak bir fotoğrafın aşırı fazla ortaya çıkarılması gibi). Aynı zamanda sıcak renklerle süslenmiş bir gösteri ekliyor. Varsayılan ayar, portre fotoğraflarını rötuşlamak için biraz güçlüdür; sonuçtan memnun kalana kadar böylece kaydırıcıları ayarlayabilirsiniz. Vignette efekti ((Efektler> Fotoğraf> Vignette) denemeye değer bir şey; bu konuya dikkat çeken bir Instagram tarzı retro kamera efekti ekliyor.

Paint.NET portre fotoğrafları düzenleme programı

Pek çok özel işlev, efekt ve filtre ile ayrıca premium rötuş araçlarının en popüler özelliklerini çoğaltan kullanıcı tarafından oluşturulmuş eklentilerle Paint.NET, selfie’den düğün portrelerine kadar her şeyi mükemmelleştirmek için gerekli bir araçtır ve tamamen ücretsizdir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir