PotPlayer ile birden çok monitörde videoyu yayma ve oynatma

Bazı insanlar küçük bir ekran kullanmak ister, bazıları ise videoları görüntüleme de dahil olmak üzere her bir görevi yerine getirmek için birden fazla monitör kullanmak ister. Bu yazımızda, gündelik kullanım için birden çok monitöre sahip olanlar için videoyu Windows 10 / 8.1 / 7’deki birden çok monitörde yaymayı göstereceğiz.

Diyelim ki 4 monitörünüzün kurulumuna sahip olduğunuzu varsayalım ve çözünürlükleri 1920 × 1080 pikseldir ve sonunda 4K monitör kurulumu oluşturuyorlar. Şimdi, gerçek çözünürlükte 4K video oynatmak istiyorsunuz. Videoyu oynatırsanız, tek bir monitörde açılacaktır. Bu, 4K monitör ayarınız olduğunda bile 4K videoyu izleyemeyebileceğiniz anlamına gelir. Tek bir 4K monitörünüz varsa, hiç problem yoktur. Ancak, daha önce belirttiğim gibi bir kurulumunuz varsa, sorun yaşayabilirsiniz. Şimdi, birden fazla monitörde video izlemek için iki farklı yol var.

Öncelikle, video oynatıcı penceresini birden çok monitöre sığdırmak için farenizi kullanabilirsiniz; İkincisi, birden fazla ekranda video izlemek için PotPlayer‘ı kullanabilirsiniz. Aşağıda, yapılması için izlemeniz gereken bir sürü basit adım var.

Windows’da birden çok monitörde video oynatma

Başlamak için, Windows bilgisayarınıza PotPlayer indirin ve yükleyin. Resmi web sitesi Windows 8.1 ve daha eski bir sürümünü gerektirdiğini söylese de Windows 10’a da yükleyebilirsiniz. Oynatıcıyı kurduktan ve açtıktan sonra sol üst köşedeki PotPlayer yazısının olduğu yerdeki üç yatay düğmeyi veya program ekranın herhangi bir yerinde fareyi sağ tıklayın ve Tercihler‘i (ya da F5 kısayol tuşuna basın) seçin.

PotPlayer ile birden çok monitörde videoyu yayma ve oynatma

Oynatım menüsünü genişletin ve Tam Ekran Modu‘nu seçin. Sağ tarafta, videoyu genişletmek için monitörleri seçebilirsiniz. “Monitör” açılır menüsünü tıklayın ve 1. ekran’ı seçin.

Bundan sonra, “Extend video image to (Video görüntüsü genişlet)” açılır menüsünü tıklayın ve 2. monitör’ü seçin. Eğer ikiden fazla monitörünüz varsa, onları da bulacaksınız.

PotPlayer ile birden çok monitörde videoyu yayma ve oynatma

Bundan sonra Uygula ve Tamam butonlarını tıklayın.

Şimdi, videoyu PotPlayer ile oynatın ve sağ üst köşede görünen Tam ekran düğmesine tıklayın.

PotPlayer ile birden çok monitörde videoyu yayma ve oynatma

Videonuzun birden çok monitörde açılması ve çoklu monitör kurulumunuzda izleyebilmeniz mümkün olacaktır artık.

PotPlayer en iyi müzik çalarlardan biridir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir