ProtonMail Bridge: Outlook ve diğerleri için şifrelenmiş e-postalar gönderme

ProtonMail Bridge, Gmail, Outlook, Yahoo, Thunderbird veya Apple Mail gibi masaüstü e-posta istemcilerinde ProtonMail e-posta hesaplarını bütünleştiren Windows, Mac ve Linux cihazları için yeni bir masaüstü programdır. Online olarak, uçtan uca e-posta şifreleme hizmeti şimdi PC’lere yüklenebilir.

Daha önce ProtonMail ile ilgili konuşmuştuk. Uçtan uca şifrelenmiş e-postalar göndermek için tasarlanmış olan çevrimiçi hizmet, şimdi bilgisayarlara yükleyici olarak gelmektedir. Bilgisayarınıza yükleyerek, diğer e-posta istemcilerini bütünleştiren ProtonMail Bridge, bilgisayarınızda arka planda çalışan bir uygulamadır ve postanızı bilgisayarınıza girerken ve çıkarken sorunsuz bir şekilde şifreler ve şifresini çözer. ProtonMail hesabınızın, Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird ve Apple Mail gibi IMAP ve SMTP’yi destekleyen herhangi bir program ile tam entegrasyonunu sağlar.

ProtonMail Bridge

ProtonMail Bridge uygulaması, ProtonMail eksikliğini gidererek masaüstü e-posta programlarına kullanılabilir hale getiriyor. Program, ProtonMail’in sunduğu aynı seviyede güvenlik (uçtan uca şifreleme ve sıfır erişim şifreleme) sağlar.

ProtonMail Bridge uygulaması e-posta istemcisi ve ProtonMail sunucuları arasında bir köprü oluşturur, ki zaten ismini de buradan almıştır. İçeriğin şifrelenmesine ve şifresinin çözülmesine izin veriyorsanız, proxy gibi davranır. E-posta istemcisi IMAP ve SMTP yoluyla Bridge ile iletişim kurar ve ProtonMail mesajlarını şifreler veya şifresini çözer.

Bu, diğer sağlayıcılardan gelen diğer e-postalardaki gibi ProtonMail e-postalarıyla etkileşime girdiğiniz anlamına gelir. İyi haber, bunun anlamı, tüm e-postalarda veya bunların bir bölümünde arama yapabilmenizdir ve e-posta istemcisinin yapılandırmasını hiçbir şekilde değiştirmeniz gerekmez.

Güvenlik ve gizlilik konusunda şunu söylemem gerekir ki, e-posta istemcisinde e-postaların şifrelenmiş biçimde depolanmamasıdır. Yani, cihaza yerel olarak erişimi olan herkes tarafından erişilebilir olduğu anlamına gelir ve verilerden de veri çıkarabilen programlar tarafından erişilebilir demektir. Yapacağınız en iyi şey, e-postaları gönderdikten sonra silmektir. Herhangi bir şekilde depolanmasına izin vermezseniz, tamamen güvenli bir e-posta istemcisi elde etmiş olursunuz.

ProtonMail Bridge ücretsiz hesap içeriği

ProtonMail Bridge, hem ücretsiz hemde aylık abone olabileceğiniz bir kullanım sunar. Ücretsiz sürümü bazı kısıtlamalar içermektedir.

ProtonMail Bridge ücretsiz plan, 500MB depolama alanı sağlar. Günde 150 mesaj/e-posta sınırlaması vardır. Ayrıca sınırlı destek sağlar.

ProtonMail Bridge kurulumu ve kullanımı

Kurulum ve kullanım adımına geçmeden bir kullanıcı hesabı oluşturun. Ücretsiz plan seçeneğini seçerek devam edin. Kullanıcı hesabı oluşturduktan sonra, kurulum adımına geçin.

Yapmanız gereken ilk şey, Bridge uygulamasını cihaza yüklemektir. Bu basit bir işlemdir; alabileceğiniz tek seçenek, programın yüklü olduğu dizini değiştirmek ve yükleyicinin sistemde uygulama kısayollarını oluşturmasını isteyip istemediğinizi seçmektir.

ProtonMail Bridge sistemde çalıştırıldığında hesapların gerçek kurulumu olur. Program arayüzündeki add account (hesap ekle) bağlantısına tıklamayla başlayın.

Ardından hesabınızı Bridge uygulamasına eklemek için ProtonMail kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak oturum açmanız istenir. Bridge varsayılan olarak birleşik adresler modunda ayarlanır; tüm e-posta adresleri bu modda tek bir posta kutusunda yönetilir. Tüm adreslerin ayrı olarak (her biri kendi posta kutusu ile) ele alınması için posta kutusu yapılandırmasını tıklayarak adres kutusunu değiştirebilirsiniz.

ProtonMail Bridge daha sonra IMAP ve SMTP ayarlarını görüntüler. Bunlar 127.0.01’i hostname adı, yerel portlar ve ProtonMail kullanıcı adlarını tanımlayıcılar olarak kullanmaktadır. Parola, Bridge uygulaması tarafından oluşturulur ve ProtonMail parolasıyla aynı değildir.

Bu, ProtonMail’e göre ek güvenlik için yapılır.

İstemcideki yapılandırma, bu istemciye bağlıdır. Kurulum sırasında özel hostname adını ve bağlantı noktasını belirtmeniz gerektiği için genellikle özel kurulum seçmek gereklidir.

ProtonMail’in destek sitesi, işleri ayarlamak için kullanabileceğiniz Outlook, Thunderbird ve Apple Mail için kılavuzlar içerir.

ProtonMail Bridge indir

ProtonMail Bridge, masaüstüne güvenli e-posta hizmetini getirir. Bu ücretsiz uygulama Windows ve Mac OS X sistemlerle uyumludur. Linux sürümü şuan yapım aşamasındadır ve yakın zamanda kullanıma sunulacaktır. Aşağıdaki bağlantılardan indirin. Kurulumla birlikte toplam boyutu yaklaşık 80MB’dır.

Windows için ProtonMail Bridge indir (35 MB)

Mac OS X için ProtonMail Bridge indir (27 MB)

Android için ProtonMail – Şifrelenmiş E-Posta (Play Store)

iOS için ProtonMail – Şifrelenmiş E-Posta (Play Store)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir