RAM Temizleme programları gerçekten işe yarıyor mu?

PC’nizde yeterli RAM yoksa, hızlı bir şekilde RAM’i boşaltacağını ve optimize edeceğini vaat eden bir RAM temizleme programını kullanmak isteyebilirsiniz.

RAM’in nasıl temizlendiğini ve hızının nasıl artırıldığını merak ettiniz mi? Bu araçlar RAM’i nasıl temizliyor? Süreçleri başka bir yere mi tahsis ediyorlar yoksa süreçleri kapatıyorlar mı? Yoksa yalandan mı yapıyorlar?

Peki, RAM temizleme / iyileştirme araçları hakkında sürekli bir tartışma olmaktadır. Bu yazımızda, RAM temizleme araçları ile ilgili yanlış anlamaları ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.

RAM nasıl çalışır?

İşletim sistemleri, işlemleri yazmak ve değiştirmek için sabit sürücünüzdeki RAM’ı ve depolamayı kullanır.

Neredeyse tüm son işletim sistemlerinde işlemleri önbelleğe almak, fiziksel RAM ve sabit disk depolama alanında saklanan sanal RAM‘den tam olarak yararlanmak için akıllı bir RAM yönetim sistemi vardır.

Fiziksel RAM çok hızlıdır, bu nedenle tüm aktif işlemler burada yazılmıştır.

Öte yandan, sabit disk depolama çok yavaştır, dolayısıyla pasif süreçler, daha önemli veya acil süreçlerle başa çıkmak için özgür daha fazla RAM tutmak için oraya taşınır.

Sanal RAM genellikle sistem sürücüsündeki bir dosyada saklanır; Windows’da pagefile.sys, Mac OS X’te swapfile denir.

PC’nizi kullandığınızda, işletim sistemi, önemli işlemler (etkin olanlar) için sanal RAM’a (daha yavaş bellek) daha az önemli işlemleri (pasif olanlar) sürekli olarak ve gerçek RAM’i (daha hızlı bellek) serbest bırakıyor.

Ayrıca, işletim sisteminiz önemli işlemler için RAM’i boşaltmak için daha az önemli işlemleri önbelleğe alır.

Windows’ta Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basarak Görev Yöneticisi’ni açın (veya görev çubuğuna sağ tıklayarak Görev Yöneticisi’ni açabilirsiniz) ve Performans sekmesinden Bellek seçeneğine tıklayarak RAM ile ilgili tüm ayrıntıları görebilirsiniz.

Mac OS X’te Etkinlik Monitörü’nü açmak için Command + Shift + Escape tuşlarına basabilir ve “Bellek” bölümündeki RAM kullanımını görebilirsiniz.

Gerçek zamanlı RAM çalışması nasıl görülebilir?

RAM’in çalışmasını gerçek zamanlı olarak görmek için yapmanız gerekenler şunlardır:

Tarayıcınızda, bir sekmede indirucretsiz.com sitesini açın ve diğerinde başka bir web site açın. Bu sekmeler arasında geçiş yaparsanız gecikme olacak veya gecikme olmayacaktır.

Şimdi, tarayıcıyı simge durumunda küçültün ve PC’nizde başka bir şey yapın. Örneğin,bir program açın veya 2-3 klasörü başka bir konuma taşıyın. 10-15 saniye sonra tarayıcıya geri gelip sekmeler arasında geçiş yapmaya çalıştığınızda, biraz gecikme olacağını fark edersiniz.

1-5 saniyelik süreç, işletim sisteminin işlemleri sanal RAM’den fiziksel RAM’e kaydırdığını gösterir.

Not: HDD yerine bir SSD kullanıyorsanız, gecikme çok az olmalı, neredeyse fark etmezsiniz.

Genel olarak, en yeni işletim sistemlerinde (Windows 10) RAM yönetim sistemi gerçekten çok iyidir ve bunun için herhangi bir programın müdahale etmemesi gerekir.

RAM temizleme programları nasıl çalışır?

Çoğu RAM temizleme programı fiziksel RAM kullanımını en aza indirir. Genellikle tüm işlemleri sanal RAM’a kaydırırlar ve RAM’i boşaltmak için fiziksel RAM önbelleğini temizlerler.

RAM temizleme programları, en kısa zamanda RAM’i boşaltmak için fiziksel RAM üzerinde aşırı baskı oluşturacaktır. İşletim sistemi programın çok fazla RAM gerektirdiğini düşünecek ve bunu yapmak için tüm diğer işlemleri sanal RAM’e taşıyacaktır.

Temizleme programı, tüm işlemlerin sanal RAM’a taşındığından emin olduğunda, baskı yapmayı durduracak ve çok RAM boşalttığını gösterecektir. Aynı işlemde, fiziksel RAM içindeki önbellekte saklanan tüm verileri de silecektir.

RAM temizleme programları neden kötüdür?

Artık, RAM temizleme programlarının nasıl çalıştığını bildiğinize göre, neden kötü olduklarını görelim.

RAM temizleme programlarının tüm aktif ve pasif işlemleri fiziksel RAM’den daha yavaş olan sanal RAM’e taşıdığını biliyoruz. Bundan dolayı, işletim sistemi fiziksel RAM işlemlerini tekrar geri getirene kadar bilgisayarınız yavaşlar.

PC’deki programlar, RAM temizleme programlarının kullanımından kısa zaman sonra sıkıştı. Bu kısa zaman içinde işletim sisteminin RAM yönetim sistemi, RAM temizleme aracının hatalarını düzeltmeye ve tüm işlemi fiziksel RAM’e geri döndürmeye çalışıyor olmasından dolayıdır.

Ayrıca, bu programlar RAM’deki önbelleğe alınmış verileri de sildiklerinden, yakın zamanda kapanmış veya simge durumuna küçültülmüş bir programı yüklemek için daha fazla zaman alacaktır.

Windows 10’da Bellek Sıkıştırması Nedir?

RAM temizleme programları nerede çalışır?

RAM’i temizlemenin pek avantajı yoktur, ancak bellek sızıntısı olan programlarla ilgilenmesine yardımcı olabilir.

Bir bellek sızıntısı sorunu, belleğin belirli programlara ayrıldığı, ancak program tarafından kullanılmadığı veya program sona erdirildiğinde serbest bırakıldığı anlamına gelir. Bu bellek, işletim sistemi tarafından boşaltılamaz. PC’yi yeniden başlatmanız ya da bir RAM temizleme programı kullanmanız gerekir. Bilgisayarınızın RAM’i, çalışan programlar veya işlemler olmadığında bile doluyorsa, bellek sızıntısı olabilir.

RAM Temizleyiciler / RAM Yöneticiler

Bu yazımızı okuyan bir çok bilgisayar kullanıcısı, CleanMem, Wise Memory Optimizer veya Memory Cleaner gibi bellek temizleyici programlarının PC’yi hızlandırdığını savunacaktır. Öncelikle şunu söylemek isterim ki, CleanMem gibi programlar RAM temizleme programları değildir. Bunlar, Windows dahili bellek yönetim sisteminin yanında çalışan bir RAM yöneticisidir.

Bu programlar, Windows’un geçerli pasif işlemleri sanal belleğe (pagefile.sys) taşımayı durdurmasını ve yerine “Bekleme” işlemleri olarak RAM’in önbelleğine hareket etmesini zorlar.

Önbellek, yavaş okuma / yazma hızlarına sahip sanal bellekle karşılaştırıldığında verileri temizlemek veya kurtarmak için çok daha hızlıdır.

Dolayısıyla, bu programlar pasif süreçleri sanal bellek yerine önbellekten okuduğundan dolayı PC’yi hızlandırmaya yardımcı olur.

RAM’iniz azsa, CleanMem gibi bir araç mutlaka PC’yi hızlandıracaktır. Öte yandan, bellek temizleme programları, süreçleri PC için kötü olan sanal belleğe taşımaya odaklanacaktır.

Son sözlerim

RAM temizleme programlarını herkesin kullanmasının temel nedeni, RAM’in hızla dolması ve RAM’in boşaltılmasını istedikleri içindir. İşletim sistemleri, önceden açılmış işlemleri önbelleğe aldığından, RAM oldukça hızlı bir şekilde tükeniyor gibi görünebilir.

Bununla birlikte, dolu RAM, işletim sisteminin RAM’den yararlandığı için kötü bir şey değildir. Aksine, boş RAM, işi hızlandırmak için işletim sistemi tarafından kullanılmadığı için işe yaramaz.

Bir işletim sistemi, yeni işlemler için RAM düşük olsa bile, hızlı bir şekilde önbelleği boşaltabilir ve yeni işlemleri açmak için boş RAM’ı kullanabilir. Bilgisayarı hızlandırmak istiyorsanız, bir RAM yöneticisi programı, PC’nizi hızlandırdığından aslında sahnenin arkasında yavaşlatan bir aldatıcı RAM temizleyicisinden daha iyi bir seçenek olacaktır.

İşletim sisteminin RAM’i kullanmasına izin vermek, çoğu kullanıcı için sağlam bir seçenektir. RAM az ise, daha fazla hız kazanmanın tek yolu RAM’i yükseltmektir. Gerçekten RAM temizlemeniz gerekiyorsa, RAM temizleme yerine bir RAM yöneticisi programı kullanın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir