Rufus Türkçe İndir – Önyüklenebilir USB sürücü oluşturma ve biçimlendirme programı

Rufus, önyüklenebilir USB flash sürücüler oluşturmak ve biçimlendirmek için kullanılan açık kaynaklı ücretsiz ve Türkçe yardımcı programdır. Rufus yalnızca Windows platformunda bulunmaktadır.

Birçok yeni dizüstü bilgisayar eksi DVD veya Blu-ray sürücülerden oluşur; başka bir işletim sistemi yüklemek istendiğinde bu sorunlara neden olabilir. Rufus, bir kullanıcının işletim sistemlerini kurmak için kullanılabilecek USB aygıtları oluşturmasına izin vererek bu sorunu çözüyor. Rufus, geniş bir Windows tabanlı ve Linux tabanlı işletim sistemlerini destekliyor. Ubuntu, Red Hat, Debian, Fedora, Gentoo, Arch Linux ve Tails gibi tüm yaygın Linux dağıtımları için destek sağlar.

Rufus ile önyüklenebilir USB oluşturma ve biçimlendirme

Reliable USB Formatting Utility with Source kısacası Rufus, Windows PC için, önyüklenebilen USB sürücüleri veya USB kalem sürücüleri gibi kolayca biçimlendirmenize yardımcı olan küçük ve hafif bir yardımcı programdır. Tüm beceri düzeylerine uyacak şekilde gelişmiş ve standart seçenekler vardır.

Rufus, çeşitli biçimlerde olan işletim sistemi imaj dosyaları ile çalışır. ISO dosyaları, raw görüntü dosyaları ve sıkıştırılmış dosyalar için destek sağlar. Rufus, NTFS, FAT, exFAT ve FAT32 gibi tüm Windows destekli dosya sistemlerinde de çalışır. Linux görüntüleri oluştururken Rufus, sürücüyü önyükleme yapabilen önyükleme yükleyicileri oluşturur. Desteklenen önyükleyici GRUB ve SYSLINUX’dur. Görüntü bozulmaları için test etmek isterseniz, Rufus SHA-256, SHA-1 ve MD5 karmaları hesaplamak için işlevsellik sağlar. Karmalar, işletim sistemi görüntülerinin bütünlüğünü doğrulamak için kullanılır.

Rufus indir

Bu çok yönlü araç, aşağıdakilerde yararlıdır:

  • USB kurulum ortamının önyüklenebilir ISO’lardan (Linux, Windows ve UEFI) oluşturulması gerekiyorsa,
  • Bir kişi işletim sisteminin yüklü olmadığı bir bilgisayarda çalışmak istiyorsa,
  • BIOS veya başka bir DOS ürün bilgisi gerekliyse,
  • Bir kişi düşük seviyeli bir programı çalıştırmak isterse faydalı olabilir.

Bu araç, Windows’un yerleşik biçim paneline benzeyen kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. NTFS, FAT32, exFAT ve UDF gibi bir bölüm şeması, cihaz, küme boyutu, hedef sistem tipi, yeni ses etiketi ve dosya sistemi tiplerini seçebiliriz.

Bu aracı kullanarak genişletilebilir bir etiket, hızlı format modu ve simge dosyaları oluşturabilirsiniz. Kullanabileceğiniz birkaç temel biçimlendirme seçeneği vardır. Araç ayrıca algoritmaları seçmemize izin veriyor (tip 1’den tip 4’e). ISO görüntüsü kullanılarak önyüklenebilir bir disk oluşturulur. Rufus tüm faaliyetleri kaydeder ve bunları bir günlük dosyası olarak kaydeder.

Rufus Türkçe indir

Rufus ücretsiz ve Türkçe önyüklemeli USB sürücü oluşturma ve biçimlendirme programı, Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Vista ve XP sistemleri ile uyumludur. Ayrıca, Rufus programı Portable versiyonda içermektedir. Bu taşınabilir versiyon ile bilgisayara kurulum yapmadan doğrudan çalıştırabilirsiniz.

Windows için Rufus indir (1 MB)

Windows için Rufus Portable indir (1 MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir