Rundll Dosyası Nedir? Rundll Hatasının Çözümü

Windows 10, Windows 8, Windows 7 bilgisayarınız ilk açıldığında, başlangıçta Rundll hatasını mı görüyorsunuz? Normalde bilgisayarınız Rundll hatası ile karşılaşırsa, “Belirtilen modül bulunamadı” veya “Program düzgün başlatılamadı” gibi bir mesaj açar. Bilgisayarınız bir Rundll hatası nedeniyle donabilir veya yavaşlayabilir. Rundll hatasını düzeltmek ve bu sorundan kurtulmak ister misiniz?

Rundll hatasının çözümü ile ilgili başka bir blog yazısı daha hazırlamıştım. Ama daha geniş kapsamlı olması için bu yazıyı hazırlamak istedim.

İlk önce, Rundll dosyası nedir, Rundll hatası neden olur ve Rundll hatasının çözümü hakkında bilgi vermek istiyorum. Sizde bu hata ile karşılaşıyorsanız bu yazımız faydalı olacaktır. Ayrıca, Rundll sorununu gidermek için uyguladığınız farklı bir yol varsa, yorumlarınızla bize katılın.

Rundll dosyası Nedir?

Rundll.exe dosyaları, doğrudan Windows işletim sisteminizle ilişkili sistem işlemleridir. Rundll ve daha sonraki sürümleri olan Rundll 32, bilgisayarınızdaki birçok program tarafından paylaşılan geniş bir ağ ve veri ağının bir parçasıdır. Çeşitli programlar tarafından birçok işlevi çalıştırdığınızda aynı kodu veya dosyaları yeniden kullanarak işletim sistemindeki hız ve bellek verimliliğini üretmeye yardımcı olur.

Rundll Hatası neden olur?

Bilgisayarı ilk açtığınızda Rundll hatası oluşur ve Rundll hatası aşağıdakilerden kaynaklanır:

  • Bir DLL dosyasının yanlışlıkla silinmesi.
  • Bir uygulama kaldırıldığında paylaşılan bir DLL dosyasının silinmesiyle oluşan DLL eksik hatası.
  • Paylaşılan bir DLL dosyası silinir veya bir virüs veya Truva virüsü bulaşması.
  • Windows kayıt defterindeki geçersiz veya yanlış DLL girdileri.
  • Bozuk DLL dosyaları.

Rundll hatasının çözümü

Rundll Hatası Nasıl Düzeltilir?

Rundll sorununu çözmek aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

1. Yöntem: DLL hatasını bildiren programları yeniden yükleyin. DLL hatası üçüncü parti yazılımlardan gelirse, kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyin. Bazı uygulamalarda bulunan “Onarım” seçeneğini seçin. Bu yöntem, eksik DLL dosyasını alarak DLL hatasını düzeltmenize yardımcı olacaktır.

2. Yöntem: Rundll dosyasının bir kopyasını internetten indirerek Rundll hatasını düzeltin. DLL dosyalarının çoğunu internet üzerinden indirebilirsiniz. Kayıp veya bozuk Rundll dosyalarını yenileriyle değiştirebilir ve bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra Rundll hatalarını düzeltebilirsiniz.

3. Yöntem: Aynı işletim sisteminde çalışan ağa bağlı bir bilgisayarınız varsa, hatayı düzeltip düzeltemeyeceğinizi görmek için o bilgisayardan aynı Rundll dosyasını bulup kopyalamayı deneyin.

4. Yöntem: Bilgisayarınızın Windows kayıt defterindeki bir arıza, Rundll hatasının olası bir nedenidir. İstenmeyen dosyaları sildiğinizde bu sorunu yaşayabilirsiniz.

Windows kayıt defteri hatalarını düzeltmek bu sorunu çözmeye yardımcı olabilir. CCleaner veya Auslogics Registry Cleaner gibi temizleyici programların kayıt defteri hatalarını düzeltme seçenekleri var. Bu programlar, bir Rundll hatasını düzeltmek için yardımcı olabilir.

5. Yöntem: Zararlı yazılımlardan kaynaklanan bir hata da olabilir. Microsoft’un bu hata ile ilgili sayfasında, bir kullanıcı tarafından zararlı ve casus yazılım programlarını kullanmak tavsiye edilmiştir. Malwarebytes Anti-Malware Free ve SUPERAntiSpyware programlarını kullanarak casus yazılım taraması çalıştırın ve bulduğunuzda kaldırın. Sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun gideril giderilmediğine bakın.

Rundll hatası için çözüm önerileri işinize yaradı mı? Siz Rundll hatasını nasıl çözdünüz? Yorumlarınızla bize katılın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir