Rundll Hatası Nasıl Düzeltilir?

Rundll hatası, bilgisayarınızdaki pek çok program tarafından kullanılan geniş bir kod ve bilgi bölümünü oluşturan DLL dosyaları ile ilgilidir. Bunların hepsi Windows Kayıt Defteri’ne bağlıdır ve aynı anda çeşitli programlarla işlenen çeşitli görevleri çalıştırmak için aynı kodu kullanarak bilgisayarınızın hızını ve bellek etkililiğini artırmaya yardımcı olur. Rundll hatası, bir programa bazen bir virüs veya casus yazılımdan kaynaklanan belirli bir koda erişim izni verilmediğinde ortaya çıkar.

Bu yazımızda, Rundll hatasının neden oluştuğunu açıklamaya çalışacağız ve Rundll hatasını düzeltmeye yönelik bazı çözümler vermeye çalışacağız.

Rundll hatasının çözüm yolları

İlk önce bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin. Genelde sorunların bir çoğu bu şekilde çözülür. Eğer, bilgisayarınızı yeniden başlatmanıza rağmen sorun çözülmezse aşağıdakileri uygulayabilirsiniz.

1. Programları düzgün kaldırın

Rundll hatası, yanlış bir program kaldırma nedeniyle de oluşabilir. Kaldırılan programı yükleyerek düzeltmeyi deneyin ya da programın kendisi tarafından sağlanan Kaldır seçeneği ile veya Denetim Masası menüsündeki Ekle / Kaldır özelliğini kullanarak kaldırın. İkinci özelliğe erişmek için Denetim Masası > Program Kaldır’a gidin. Kaldırmak istediğiniz programı bulun ve ardından Kaldır’ı tıklayın. Kalan kısayolları silin, Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşaltın ve sisteminizi yeniden başlatın.

2. Sistem Yapılandırması aracını kullanın

Rundll hatası çözmek için Sistem Yapılandırması yardımcı aracıyla bulmayı deneyebilirsiniz. Başlat > Çalıştır’a gidin ve Sistem Yapılandırması yardımcı aracını açmak için msconfig değerini girin (Windows 10’da arama kutusuna Sistem Yapılandırması yazarak da açabilirsiniz).

Sistem Yapılandırması penceresinde, Genel sekmesi altında Seçmeli Başlangıç seçeneğini seçin ve Sistem Hizmetlerini Yükle ve Başlangıç Öğelerini Yükle seçeneklerinden sadece birini seçin. Elbette Sistem Hizmetlerini Yükle seçeneğini seçin ve ardından değişiklikleri uygulamak için Uygula ve sonra Tamam düğmesine basın. Şimdi bilgisayarı yeniden başlatın.

3. Zararlı ve casus yazılım kaldırma programlarını kullanın

Son olarak, hataya neden olan kötü amaçlı yazılımların nerede olduğunu bulmak ve kurtarmaya çalışmak için AVG veya Spy Emergency gibi bir casus yazılım önleme programını kullanabilirsiniz.

Ayrıca, ComboFix veya SUPERAntiSpyware zararlı ve casus yazılım kaldırma programını da kullanabilirsiniz.

Ayrıca bakınız; En iyi ücretsiz zararlı yazılım temizleme programları

Bu öneriler, Rundll hatasını çözmede yardımcı oldu mu? Farklı bir çözüm öneriniz varsa yorumlarınızla bize katılın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir