SafePad uçtan uca şifrelenmiş online Not Defteri aracı

Artık her yerde güvenliği istiyoruz, özellikle bu günlerde şifreleme ve yetkilendirme gibi terimler çok yaygınlaştı. Peki ya not defterindeki güvenlik? Sadece bilgisayar değil, akıllı cihazlarda herhangi bir metin düzenleyici veya not defterinde çok basit şeyleri not etme alışkanlığımız oldu. ‘SafePad‘ klasik not defteri uygulamalarına ve programlarına ücretsiz çevrimiçi uçtan uza şifreli bir alternatiftir.

Sadece bir şifreleme yardımcı programı değil, SafePad ayrıca not alma işlemini iki katına çıkarabilir ve notlarınızı bu dünyadaki herhangi bir yere erişebilir hale getirebilir. Bununla birlikte, ‘SafePad’ web uygulamasını kullanan güvenilir bir not defteridir.

SafePad incelemesi

Özelliklerine başlamadan önce, kullandığı teknoloji hakkında konuşalım. Her şeyden önce, uygulama eğlencelidir ve kar amacı gütmemek için tamamen kodlanmıştır. Yani, ‘SafePad’ daima ücretsiz ve reklamsız olacak. Girdiğiniz veriler uçtan uca şifrelenmiştir. Bu, girdiğiniz metnin sunucuya gönderilmeden önce şifrelendiği anlamına gelir. Ve ayrıca şifrelenmiş biçimde döndürülür ve cihazınızda hemen şifresi çözülür.

Şifreli çevrimiçi Not Defteri aracı

Veriler 3 şifreleyici AES-256-CTR (Twofish-CTR (Salsa20)) kullanılarak şifrelenir. Ve parola herhangi bir yerde saklanmaz. Parolanızı kurtarmanın başka bir yolu olmadığından ve verilerinize erişimi kaybedebileceğinden, parolanızı kaybetmemeye çalışın. Üstelik, araç tamamen isimsizdir, kaydolmanız veya kendiniz hakkında herhangi bir bilgi vermenize gerek yoktur. Aracı daha fazla güvenlik sağlamak için iki faktörlü kimlik doğrulama sunar ve her zaman güvenli bir HTTPS bağlantısı üzerinden bağlanır.

Şimdi SafePad’in kendisi geliyor, minimal bir uygulamadır. Kullanımı çok basittir ve kurulum çok hızlıdır. SafePad’i açtıktan sonra, bir kullanıcı adı girmeniz gerekir. Mevcut herhangi bir kullanıcı adını seçin ve devam edin. ReCaptcha’yı tamamlayın ve isterseniz 2FA’yı etkinleştirin. İki faktör doğrulaması için cep telefonunuzda bir uygulama indirmeniz gerekecek. Kurulum bittikten sonra, ‘SafePad’ uygulamayı kullanma hakkında kısa bir öğretici başlatacaktır. İsterseniz bu adımları tamamen atlayabilirsiniz.

Güvenli notlar oluşturmaya neredeyse hazırsınız, ancak bundan önce iyi ve güçlü bir parola seçin. Parolanın başka bir yerde saklanmadığını ve şifrenizi unuttuğunuzda bilgilerin kaybedileceğini unutmayın. Şimdi notunuza bir başlık verin ve içerik eklemek üzere devam edin. SafePad yalnızca düz metin içeriği alır. Kalın, altı çizili, yazı tipleri gibi basit düzenlemelere henüz izin verilmiyor. Notunuzu yazmayı tamamladıktan sonra, ‘Save‘ düğmesine tıklayın ve not önünüzde şifrelenip ardından sunucuya kaydedilecektir.

SafePad açılır menüsünden ‘New‘ seçeneğini seçerek kolayca başka bir not oluşturabilirsiniz. Ve farklı notlar için farklı bir parola yazmanıza izin verilir; bu özellik, güvenli notlarınızı kısmen biriyle paylaşmak istediğinizde kullanışlıdır. Şimdi, notlarınızı oluşturup kaydetmeyi tamamladıysanız, yapmanız gereken tek şey ‘Exit‘ düğmesine basmaktır. Aynı kullanıcı adını ve parolanızı girerek notlarınıza yeniden erişebilirsiniz. Notlarınıza başkalarının erişmesi için kullanıcı adınızı ve parolanızı bile paylaşabilirsiniz.

SafePad sadece bir not alma programı değil, çok daha fazlasıdır. Güvenlik özellikleri dışında, uygulamanın yapısı, her yerden not almanıza ve her yerden notlarınıza erişmenize izin verir. Uygulama, genel olarak güzel tasarlanmış ve duyarlı bir uygulamadır. Dolayısıyla, bir mobil cihazdan notlarınızı alırken herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmazsınız. Güvenli ve kolayca erişilebilen hızlı notlar almak isterseniz, SafePad’e göz atın.

Yalnız ilk giriş için ben robot değilim adımlarını geçtikten sonra, kullanıcı adını girerek girişimizi yaptık. Daha sonra kullanıcı adımızında yer aldığı URL’yi başka bir tarayıcıya kopyaladık, güvenlik adımları olmadan aynı kullanıcı adımızın olduğu sayfada bulduk kendimizi. Hatta Chrome tarayıcısı üzerinde SafePad web sayfasının olduğu sekmeyi kapattık ve yeni sekmede tekrar giriş yapmak istediğimizde yine kullanıcı adımızın olduğu sayfada bulduk kendimizi. Ancak Edge tarayıcısında aynı durum olmadı.

Not: İnternet ortamı olduğu için istedikleri kadar şifreli ve güvenli olduğunu söylesinler. Önemli bilgilerinizi kaydetmemenizi önemle vurguluyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir