Sağ tıkladığımda Windows Dosya Gezgini kilitleniyor

Windows Dosya Gezgini, kullanıcıların farklı klasörlere ve dosyalara erişmesine yardımcı olduğu için herhangi bir Windows sürümünün en önemli öğelerinden biridir. Sağ tıklama bağlam menüsü, birkaç yararlı işlemi gerçekleştirmenize olanak tanıyan birçok faydalı öğe sunar. Ancak, bazen bağlam menüsünü açmak için sağ tıkladığınızda Windows Dosya Gezgini’nin çöktüğünü/kilitlendiğini görebilirsiniz. Bu sorunu yaşıyorsanız, sorunu çözmek için yapmanız gerekenler aşağıda açıklanmıştır.

Adımlara geçmeden, bu sorunun ağırlıklı olarak, programların sağ tıklama içerik menüsüne bir çok seçenek eklendiğinde oluşacağını bilmelisiniz. Üçüncü taraf yazılım veya hizmet tarafından eklenen düşük kodlu öğeler bu soruna neden olabilir.

Sağ tıkladığımda Explorer çöküyor/kilitleniyor

Önce yapmanız gereken, Temiz Önyükleme gerçekleştirmektir. Temiz Önyükleme Durumu sorunun teşhisi daha kolaydır.

Win + R tuşlarına basın, msconfig yazın ve Enter tuşuna basın. “Genel” sekmesinde “Seçmeli Başlangıç” seçeneğinin seçili olduğundan emin olun. Ardından, “Başlangıç Öğelerini Yükle” seçeneğini kaldırın.

Sistem Yapılandırması’nda Başlangıç öğeleri yüklemeyi kaldırma

Bundan sonra, “Hizmetler” sekmesine geçin ve “Tüm Microsoft hizmetlerini gizle” yazan seçeneği işaretleyin.

Bundan sonra, tüm hizmetleri seçin ve “Tümünü Devre Dışı Bırak” düğmesini tıklayın. Uygula ve ardından Tamam’ı tıklayın.

Sistem Yapılandırması’nda tüm Microsoft hizmetlerini gizleme

Sistemin yeniden başlatılmasını isteyecektir. Devam edin ve yeniden başlatmada, PC’nizin Temiz Önyükleme Durumu’nda önyüklendiğini göreceksiniz.

Şimdi Dosya Gezgini’ni açın ve sağ tıklayın ve görün. Explorer çöküyor mu, yoksa açılıyor mu? Evet ise, o zaman soruna neden olan bazı sistem öğeleridir. Değilse, sorunlu olan bazı Microsoft ürünü olmayan bir öğelerdir.

Şimdi bunu tespit etmek gerekir ve bunu yapmanın tek yolu, bir öğeyi diğerinden sonra devre dışı bırakmaktır.

Normal modda yeniden başlatın ve msconfig’de yaptığınız değişiklikleri geri almayı unutmayın.

Şimdi, sağ tıklama menüsüne üçüncü parti yazılımlarla eklenen tüm kabuk uzantılarını taramaya yardımcı olan ShellExView indirin ve açın (Program sayfasına da gidebilirsiniz). Bu programın Türkçe Yamasını da indirebilirsiniz.

Tüm uzantıları, mevcut durumu (devre dışı / etkin), türü, açıklaması, ürün adını (öğeyi ekleyen), şirket vb. göreceksiniz.

ShellExView ile Tüm Microsoft uzantıları gizleme

Microsoft tarafından eklenen kabuk uzantıları genellikle herhangi bir sorun oluşturmaz. Onları listeden gizlemelisin. Bunu yapmak için, Seçenekler > Tüm Microsoft Uzantılarını Gizle seçeneğini seçin. Artık yalnızca üçüncü parti yazılımlar tarafından eklenen uzantıları göreceksiniz.

Şimdi, hepsini seçmek için kırmızı düğmeyi tıklayın veya Ctrl+A tuşlarına basın. Öğeleri sağ tıklayın ve Seçili Öğeleri Devre Dışı Bırak seçeneğini seçin.

ShellExView ile tüm öğeleri devre dışı bırakma

Bir kerede tüm uzantıları devre dışı bırakır. Şimdi, her birini birbiri ardına etkinleştirmeniz ve bunlardan hangisinin sorunu yarattığını öğrenmeniz gerekiyor.

Sorunun hangisinden kaynaklandığını bulduğunuzda onu devre dışı bırakmanız veya o maddeyi kaldırmanız gerekiyor.

Bundan sonra, iyi çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir