Sanal Gerçeklik Videoları Çekmek için En İyi 360 Derece Kameralar

Tüm dünyada popüler hale gelen şeylerden biri, Sanal Gerçeklik (VR) videolar. Bir VR video, sahnenin içinde olduğunuz hissini veren görsel deneyimi sağlayan bir video türüdür.

Ayrıca bakmayı seçtiğiniz her yönde etrafınıza bakmanıza olanak tanıyan 360 derece bir derinlik hissi verir. Bir VR Video geleneksel bir video ile aynı olmadığı için, kameraların video, hareketi ve yerleştirmeyi yakalamak için kuralları da farklıdır. Yani, sıradan bir video kamera ile 360 derecelik VR video çekme gibi bir durum söz konusu bile olamaz.

Bu yazımızda, 360 derece video yapmaya yardımcı olmak için bir VR videosunu nasıl çekebileceğinizi ve en iyi kameraların bazılarını inceleyeceğiz.

VR Video Çekme


Tecrübeli fotoğrafçılar ve yeni başlayanlar için bir VR video hazırlamada dikkat edilmesi gereken bazı şeyler.

1. Görüş Alanı

Bir VR videosu 360 derece kamera ile filme alınır; başka bir deyişle, “kamera arkasında” bir durum olmaz ve kamera etrafındaki tüm ortam görüş alanıdır. Öte yandan bu tür bir kamera ayarında dikkatsiz olmaya yer bırakmıyor.

Fotoğraf çekmeden önce kamera çevresindeki her şeyi temizlediğinizden veya orada olması gereken şeyin çevreyle doğal olarak karıştığından emin olun.

2. Kameranın Nereye Yerleştirileceği

Sanal gerçeklik (VR) video çekimi için kamera yerleştirilmesi, sizin yaratıcılığınıza ve izleyicinin nerede olmasını istediğinize bağlıdır.

Kamera, izleyicinin seyirci olmasını istiyorsanız aktivitenin yanına yerleştirilebilir ve izleyiciyi katılımcı olarak istiyorsanız, etkinliğin merkezine yerleştirilebilir.

Ayrıca, VR videoları genellikle gözle görsel bir deneyim kazandırmak için yapılırken, kamerayı 6 metre yüksekliğe, yani ortalama insan boyuna yerleştirmeyi unutmayın.

3. Kamera Nasıl Taşınır

İzleyiciye hemen hemen her yerde bulunma hissi vermek için, 360 derece kamera 360 derece hareket ettirilmelidir, yani her yön mümkün olması gerekir. Kamera hareketi pürüzsüz ve sürüklenmeli olmalıdır.

Bununla birlikte, kamerayı hareket ettirmek için kullandığınız cihazın (drone, parça veya kişi) hangisi olursa olsun, videoda sonunda ortaya çıkacağını unutmamalısınız.

Videodan küçük nesneleri kaldırmanın yolu vardır, ancak ben yeni başlayanlar için bu şekilde devam etmelerini öneririm.

VR Video Çekmek için En İyi 360 Derece Kameralar


Yukarıda bahsedilen ipuçlarının yanı sıra, doğru ekipmanları kullanmak da önemlidir. Bunun için piyasadaki bazı harika kameraları sıralamak istiyorum.

Aşağıda, bir sonraki VR video projeniz için düşünebileceğiniz en iyi ve tamamen heyecan verici 360 derece kameraların birkaçını kısa ve kapsamlı bir şekilde anlatmak istiyorum.

1. Nokia OZO

Bu fütüristik görünümlü küresel video kamera, kapsamlı profesyonel 360 derece video çekme ve yakalama konusunda en iyi özelliklerden biridir. Nokia OZO, 360 x 360 surround ses kaydetmek için sekiz mikrofonla senkronize edilmiş saniyede 30 karede 45 dakika 360 derece görüntü çeken sekiz video sensörüne sahiptir.

Nokia OZO ayrıca gerçek zamanlı izleme ve kablosuz kontrol yazılımı, tüm kamera görüntülerini aynı anda görüntüleme özelliği ile hassas sensör ayarlarını anında görüntüleme özelliğiyle birlikte gelir.

Daha fazlasını öğrenmek için web sitesini ziyaret edin.

2. Freedom360° GoPro Mount

Birinci kişi görüntüleme videolarına adım atanlar için, GoPro’dan daha heyecan verici başka bir kamera bulamaz. Doğru ekipmanla, yani Freedom360° GoPro Mount kullanarak 360 derecelik videolar çekmek mümkündür.

Bir seferde altı video kaydetmek için 6 GoPro kamera monte edilebilir. Daha sonra tam bir 360 derece VR video içine yerleştirilebilir. Montajı herhangi bir yönde tutabilir ve engeller olmadan etraftaki her şeyi yakalayabilirsiniz.

Bununla birlikte, 6 GoPro kameradan ve bir profesyonel ayaktan bahsederken, iyi bir fiyat kaçınılmazdır. Sitesinde bulunan aksesuarlar hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

3. Ricoh Theta

Kompakt, uygun fiyatlı ve yüksek kalitede Ricoh Theta, kişisel ve profesyonel 360 ° fotoğraflar ve VR videoları yakalamak için en iyi fotoğraf makinesidir. Saniyede 30 karede 25 dakika tam HD kayıt ile gelir ve kolayca herhangi bir yere taşınabilir. iPhone ve Android telefonlar ile çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Ricoh Theta ile görüntüleri cep telefonunuza aktarabilir veya Wi-Fi yoluyla sosyal paylaşım ağlarınızda paylaşabilirsiniz. Profesyonel YouTube videoları için oldukça uygun olmasına rağmen, bu kameranın en iyi kullanımı kişisel anılarınızı en heyecanlı şekilde yakalamak içindir. 25 dakikaya kadar HD video çekimi veya 260 fotoğraf çekebilirsiniz.

Bu kameranın neler yapabileceğini görmek için, 360 derece derece video ve fotoğraf galerisini inceleyebilirsiniz.

4. Giroptic 360cam

Giroptic, 360 derece çekimi 30 dakikada tamamlayan özellik dolu bir yumurta şekilli VR video kamera. Dahili Wi-Fi ve GPS ve her biri serin yüksek kaliteli fotoğraf ve videolar üreten çeşitli farklı çekim modlarıyla birlikte gelir.

İki özelliği hoşunuza gidebilir. Birincisi, kameranın tavana asılabilmesini sağlayan ampul adaptörü. Kamera tavanı gözlemci veya izleme kamerası iletiminin iki katına çıkıyor. İkinci olarak, görüntüleri düzenlemek veya dönüştürmek için belirli bir yazılıma ihtiyacınız yok.

Sahneleri Giroptic ile yakalayın ve herhangi bir cihazda oynatın. Giroptic, iOS ve Android ile çalışır.

5. V.360

Kablolu olan V.360, en iyi aksiyon dolu dakikalarınızı yakalayan bir spor aksiyon kamerasıdır. Harika bir VR videosu için 360 derece sahneleri fotoğraflayıp filme alma özelliğine sahiptir.

V.360, ayarlanabilir özünürlükte yakalar ve Wi-Fi ve USB bağlantısı, yakaladığınız filmi bilgisayarınızdan düzenlemenize ve izlemenize olanak tanır.

Mac ve PC için beslemeyi dönüştüren ve sosyal ağ sitelerine yüklenebilir hale getiren bir video dönüştürücü yazılım ile birlikte geliyor. Bu macera dostu fotoğraf makinesi hakkında daha fazla bilgi için V.360 web sitesini ziyaret edin.


1 Yorum

  1. MUHİTTİN SADİ ŞENTÜRK Yanıtla

    Merhaba ben LG nin 360 kamerasını kullanıyorum. Benim size sormak istediğim LG 360 ile kayıt yaptıktan sonra pc de kurulu LG nin kendi 360 programı olan LG 360 cam viwer la video ve fotoları rahatlıkla izleyebilme. Acaba bu şelde pc de rahatlıkla izleyebileceğim programı olan 360 kamera varmı teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir