ScriptSafe: Web Sitelerdeki Zararlı İçerikleri Engelleme Uzantısı

ScriptSafe, Firefox, Chrome ve Opera için kullanılabilen ve web sayfalarında gereksiz veya zararlı içerikleri engellemek için tasarlanmış İnternet güvenliği sağlayan ücretsiz tarayıcı uzantısı.

Bu uzantı, artık Firefox ve diğer tarayıcılar için mevcut olmayan popüler NoScript uzantısına dayanır. Saldırı siteleri, kötü amaçlı yazılım dağıtan siteleri, kötücül bitcoin web siteleri ve benzeri zararlı siteler tarafından kullanılan kötü niyetli komut dosyası oluşturma tekniklerinden gelişmiş güvenlik sağlamak için web sayfalarındaki komut dosyalarını engelleyebilir.

ScriptSafe ile güvenli web tarama

Uzantı, Chrome / Chromium / Vivaldi, Opera ve Firefox için kullanılabilir. Önceden Firefox’ta NoScript kullandıysanız, arayüzü ve kullanımı çok benzerdir. Aslında, bazı yeniliklere ek olarak NoScript seçeneklerinin çoğunu içerir. NoScript’ten farklı olarak en yeni Firefox Quantum web tarayıcısında çalışır.

Zararlı web içerikleri engelleme

Bu uzantıyı kullandığınız web tarayıcısına ekledikten ve kurulumunu yaptıktan sonra, herhangi bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, varsayılan olarak bu bu web sitesindeki komut dizelerini engeller.  Bu web sitesinin komut ayarlarını kontrol etmek isterseniz, küçük araç çubuğu simgesini tıklayıp orada görüntülenen seçeneklerden birini seçin: izin ver, güven, reddet, güvensiz ve geçici. Bunların ötesinde genel olarak başka seçenekler düşünmek zorunda değilsiniz.

Kontrol edebileceğiniz pek çok ayar var

ScriptSafe uzantısı çok sayıda ayarlara sahiptir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla ayar var. HTML sayfalarındaki hangi öğeler engellenecek, sağ tıklama menüsü görüntüleyip görüntülenmeyeceğini, sisteminizin ve web tarayıcınızın parmak izi bırakmayı devre dışı bırakma, paranoya modunu kullanarak farklı zamanlar için gizlilik geliştirmek, anti-sosyal mod, istenmeyen içerik modu ve daha fazla varsayılan olarak nasıl davrandığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, belirli alan adlarını her zaman engelleyebilecek veya her zaman izin verebileceğiniz bir kara liste ve beyaz liste var.

JavaScript, frame veya eklentileri engelleme veya izin verme

ScriptSafe uzantısı, web sayfalarındaki JavaScript, frame ve eklentilere izin verme veya engelleme kontrolünü sağlar. Bazı web sitelerini bozabilir, ancak internette gezinirken güvende olmak istiyorsanız, bazı şeyleri göz ardı etmek gerekir.

ScriptSafe uzantısını yükleyin

ScriptSafe, zararlı scriptleri engellemeyi sağlayan uzantı Chrome, Firefox, Opera tarayıcılar ile uyumludur. Aşağıdaki bağlantılardan tarayıcınız için uzantıyı ekleyin.

Chrome için ScriptSafe uzantısını ekleyin (Chrome Web Mağazası)

Firefox için ScriptSafe uzantısını ekleyin (Firefox eklenti sayfası)

Opera için ScriptSafe uzantısını ekleyin (Opera eklenti sayfası)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir