SIP Nedir ve Nasıl Çalışır?

SIP (Session Initiation Protocol) tanımı, nasıl çalıştığı ve neden kullanıldığına dair açıklayıcı bilgiler sunmak istiyorum. VoIP benzeri bir sistem mi, okuyup öğrenelim.

SIP (Session Initiation Protocol), VoIP iletişimlerinde kullanılan, çoğunlukla ücretsiz olarak sesli ve görüntülü arama yapmak için kullanılan bir protokoldür. Bu yazıda SIP hakkında daha detaylı bilgiler öğrenebilirsiniz. Sizde katkı için yorum yapın.

Neden SIP Kullanmalı?

SIP, dünyanın dört bir yanındaki insanlara İnternet üzerinden bilgisayarlarını ve mobil cihazlarını kullanarak iletişim kurmalarını sağlar. İnternet telefonunun önemli bir parçasıdır ve VoIP’nin (IP üzerinden sesli arama) faydalarından yararlanmanıza ve zengin bir iletişim deneyimine sahip olmanızı sağlar.

SIP’den faydalanacağını en iyi şey, SIP kullanıcıları arasındaki çağrılar (sesli veya görüntülü) dünya çapında ücretsizdir. Sınır yoktur, kısıtlayıcı yasa veya ücret yoktur. SIP uygulamaları ve SIP adresleri bile ücretsiz olarak elde edilir.

SIP protokol olarak da birçok açıdan çok güçlü ve etkilidir. Birçok organizasyon PBX’in merkezileştiği iç ve dış iletişim için SIP kullanmaktadır.

SIP Nasıl Çalışır?

Bir SIP adresi alın, mobil cihazınız veya bilgisayarında bir SIP istemcisi olduktan sonra artık her şeye başlayabilirsiniz. Sonra SIP istemcinizi ayarlamanız gerekir. Belirlenecek bir takım teknik şeyler var, ancak yapılandırma sihirbazları günümüzde her şeyi kolaylaştırıyor. Sadece SIP kimlik bilgilerinizi hazırlayın ve gerekli olduğunda alanları doldurun ve bir dakika içinde ayarlanacaksınız.

SIP İçin Ne Lazım?

SIP yoluyla iletişim kurmak istiyorsanız, aşağıdakilere gereksinimlerin olması lazım:

1. Bir SIP adresi / hesabı

Bu birçok sağlayıcıdan ücretsiz olarak elde edilir. Sadece online kayıt olun; şimdi bedava sahip olabilirsiniz.

2. Bir SIP istemcisi

Bu, bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza yüklediğiniz bir programdır. Softphone işlevselliğini ve diğer bazı özellikleri içerir ve iletişim kurmanız için bir arayüz sağlar. Farklı SIP istemci türleri vardır. En yaygın olanları arasında, VoIP servis sağlayıcıları tarafından kendi VoIP servisleriyle birlikte kullanılmak üzere ücretsiz olarak sunulan uygulamalar bulunur. Bazıları SIP’i destekliyor. Ancak SIP için oluşturulmuş ve herhangi bir hizmete bağımlı olmayan istemciler var. Onları herhangi bir SIP hesabıyla kullanabilirsiniz ve bunları bir PBX ortamında kullanabilirsiniz.

3. İnternet bağlantısı

Ses ve görüntülü iletişim için yeterli bant genişliği gerekir. Özellikle düşük bant genişliği tüketimi için geliştirilmiş codec bileşenleri kullanıyorsanız, ancak sesli iletişim için katı bant genişliğine ihtiyacınız varsa, sesli iletişim için çok fazla gerek yoktur. Bir DSL bağlantısını tercih edeceksiniz.

4. İşitme cihazı ve konuşma cihazları

Sesinizi duyurmak ve söyleneni duymak ve imgelerde neyin sunulduğunu öğrenmek için: bir kulaklık, mikrofon ve video iletişimi için bir web kamerası gereklidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir