SoC nedir?

System-on-a-chip (SoC), bir akıllı telefon veya bilgisayar gibi belirli bir sistem için gereken tüm elektronik devre ve parçaları tek bir entegre devre (IC) üzerinde bulunan bir mikroçiptir.

SoC kısaca çip üzerinde bir sistem, yani çip sistemi demektir.

Örneğin, bir ses algılama cihazı için bir SoC, bir ses alıcısı, bir analogdan dijitale çevirici (ADC), bir mikroişlemci, bellek ve bir kullanıcının giriş / çıkış mantık kontrolü tek bir yongada bulunabilir.

Intel Quark SE tabanlı bir SoC olan Intel’in Curie, gömlek düğmesi boyutunda ancak giyilebilir cihazlar için hesap gücü sağlamak için gereken her şeyi içeriyor. Hareket izleme ve jest/hareket tanımayı sağlamak için altı eksenli combo ivmeölçer ve jiroskop sensörü ile entegre edilmesi kolay bir paket içinde geliyor.

System-on-a-chip (SoC) teknolojisi, küçük, giderek daha karmaşık tüketici elektronik cihazlarında kullanılır. Bu tür bazı cihazların, tipik bir 10 yıllık masaüstü bilgisayardan daha fazla işlem gücü ve hafızası vardır. Gelecekte, SoC donanımlı nanorobotlar (mikroskobik boyutlardaki robotlar), önceden tedavi edilemeyen hastalıklardan kurtulmak için programlanabilir antikorlar görevi görebilir. SoC video cihazları, görme imkanı sağlamak için gözleri görmeyen insanların beyinlerine gömülmüş olabilir ve SoC ses cihazları kulakları duymayan sağır insanların duymasına imkan sağlayabilir. Küçük antenli taşınabilir bilgisayarlar, bir gün dünyanın üzerinde herhangi bir noktadan saniyede megabit hızla İnternet’e girme imkanı sağlayabilir.

SoC, diğer yandan yalıtkan silikon (SOI) teknolojisi gibi diğer teknolojilerle birlikte gelişmektedir, bir mikroçip tarafından tüketilen gücü azaltırken artan saat hızları sağlayabilir.

Curie: Intel’in yeni giyilebilir teknik çipi videosunu izleyebilirsiniz


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir