Spore: PC ve MAC için yaşam simülasyon oyunu

Spore, tek bir hücre oluşturabileceğiniz ve binlerce yıl boyunca evrim sürecinde rehberlik edebileceğiniz bir yaşam simülasyonu oyunudur.

Spore, The Sims ve SimCity’in yaratıcısı Will Wright tarafından oluşturulmuştur. Kullanıcı tabanlı içeriğe güvenen ilk oyunlardan biriydi. Diğer oyuncular, oyuna erişebileceğiniz ve uygulayabileceğiniz binlerce öğe yarattı.

Spore oyunun artı yönlerine baktığımız zaman, bir oyun içerisinde ayrı 5 oyun var gibi farklı ilerleyiş içeriyor. Gündelik oyuncular için ideal bir oyundur. Milyonlarca kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler mevcuttur. Oyunun son aşaması son derece derindir ve sanki sonu yok gibi bir izlenim uyandırmaktadır. Yani anlayacağınız, sıradan oyunları bir kenara bırakarak, bu oyun ile yeni deneyimler kazanabilirsiniz.

Spore yaşam simülasyon oyunu

Oyun hakkında az çok bir bilginiz vardır. Evrim üzerine kurulu oyun, işini içine farklılıkları katarak oyuncular üzerinde farklı etkiler bırakmaktadır. Kötü anlamda düşünmeyin, eğlenceli ve etkileyici bir oyundur. Özellikle ülkemizde Evrim kelimesi farklı alanlara çekilmekte, farklı yorumlanmaktadır. Ama Evrimin bir gerçek olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Sadece, evrimin süreci hakkında doğru bir algının oluşması gerekmektedir. Oyun elbette bunları sağlamaz. Sizde sadece oyunun tadını çıkarmaya bakın derim.

Spore oyunu dilerseniz deneme sürümünü bilgisayarınıza indirerek, demo olarak oynayabilirsiniz. Elbette kısa bir ilerleyişten sonra oyunu satın almanız gerekmektedir. Ya da, dilerseniz oyunu Steam veya Origin üzerinden satın alarak Windows, Mac OS X ve Linux sistemler üzerinde oynayabilirsiniz.

Evrim süreci 5 aşamaya ayrılmıştır. Her aşama tamamen farklı bir oyun türü gibi oynanıyor.

Aşama 1, baz evrimini içerir. Tek bir hücreyi kontrol ediyorsunuz. Pac Man’e benzer oyun yoluyla, büyümek ve gelişmek için yemek ya da diğer hücrelerle birleşir. Evrimin her bir ufak basamağında, görünüşünden yediği yiyecek çeşidine kadar hücrenizdeki her şeyi özelleştirebilirsiniz.

Aşama 2, üçüncü şahıs aksiyon oyunudur. Şimdi karada olduğunuzdan, büyümenizi sağlayan eşyalarınızı kapmanız gerekiyor. Zamanlanmış düğme basışlarıyla hareketlerini taklit ederek diğer türlerle de dost olabilirsiniz. Bu, Spore’un en çok övülen özelliklerinden biri olan yaratık yaratıcısına erişebileceğiniz aşamadır.

Aşama 3, kabile gerçek zamanlı strateji oyunudur. Amaç diğer kabileler yaratmaktır. Bu oyunun biraz çılgınca bir parçasıdır ve burada kaynakları toplamak ve aynı anda birçok başka canlı türünden saldırıları durdurmak gerekir.

Aşama 4, uygarlık aşamasındadır. Sid Meier’in Uygarlığı gibi oynanıyor ancak dönüş tabanlı değil gerçek zamanlıdır.

Aşama 5 uzay sahnesidir. Bir uzay gemisi tasarlayın ve keşfetmek için dışarı çıkın. Bu noktada ahlaki seçimleriniz önem kazanmaya başlar. Oyun, baştan davranışınızı izler ve iyi, tarafsız veya kötü etiketler. Bu, türünün felsefesini ve yeteneklerini etiketliyor. Evrenin merkezini tuhaf bir kesim sahnesi için arayabilmenize rağmen gerçek bir oyun sonu yoktur.

Oyun, özel ırklar, arabalar, gemi ve uçaklar yapmanıza izin veren ondan fazla editörü elinde bulunduruyor. Kullanabileceğiniz öğe ve materyallerin türleri tamamen oyunun ilk aşamalarında seçimlerinize bağlıdır.

Ayrıca Sporepedia’ya erişiminiz var. Oynadığınız galaksiyi doldurmak için kullanıcı tarafından yapılmış şeylerin bir veritabanına sahiptir. Ayrıca, filtreler, bir arkadaş listesi ve bir arama motoru da dahil olmak üzere sosyal medya işlevlerinin bir numarası vardır.

Bu oyun ilk kez piyasaya sürüldüğünde, vaat edilmiş ve teslim edilmemiş unsurların olması nedeniyle kullanıcılar tarafından ters etki ile karşılaşıldı. Zamanla, pek çok sorunu çözerek genişleme başladı ve oyunda dikkat çekici çevrimiçi takip sağlandı.

Spore oyunu satın al ve indir

Spore oyunu hem deneme sürümü olarak direkt bilgisayarı indirelebilir hem de Steam veya Origin üzerinden satın alınarak oynamaya başlayabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantılardan isteğinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Windows için Spore indir (206 MB)

Mac OS X için Spore indir (197 MB)

Spore oyunu satın al (Steam)

Spore oyunu satın al (Origin)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir