Spritzlet web uzantısı ile hızlı okuma tekniğini geliştirin

Günümüzün çoğunluğu İnternet ortamında geçmektedir. Bunu avantaja çevirerek daha verimli işler yapabilirsiniz. Örneğin, hızlı okuma tekniğini geliştirmek isteyebilirsiniz. Web tarayıcı üzerinde, bir makaleyi daha hızlı okumak istemez misiniz?

Spritzlet adındaki bu küçük tarayıcı uzantısı, hızlı bir şekilde art arda (hızlı seri görsel sunum olarak bilinen bir teknik) kelimeleri tek tek görüntüleyerek bir ekranda metni okumak için gereken zamanı kısaltır; böylece gözlerinizi hareket ettirmeden onları okuyabilirsiniz. Bu uygulama geliştiricileri, dakikada 1,000 kelimeyi okumanıza yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Tuhaf geliyor, ama gerçekten işe yarıyor. Geliştiricinin ana sayfasında, etkin olan teknolojinin bir örneğini inceleyebilirsiniz.

Spritzlet nasıl kullanılır?

Spritzlet uzantısı masaüstü ve mobil tarayıcılar için tasarlanmıştır ve Chrome, Safari, Firefox, Opera ve Internet Explorer ile çalışır.

1.Adım: Başlamak için, Spritzlet web uzantısı sayfasına gidin ve Spritzlet düğmesini yer işareti çubuğunuza sürüklemeniz gerekir. Gideceğiniz sayfada, Spritzlet düğmesi vardır. Bu düğmeyi sürükleyin ve tarayıcınızın yer işaretleri çubuğuna bırakın.

Yer işaretlerim / favorilerim çubuğu nerede?

Yer işaretleri çubuğu gizlenmiş olabilir. URL metin kutusunun altındaki bağlantıların bir listesine benziyor. Nasıl göstereceğimiz aşağıda açıklanmıştır:

  • Chrome, Safari, Opera, Internet Explorer: CTRL + Shift + B tuşlarına basın. (Mac’te Control düğmesi Command olarak yer almaktadır.)
  • Firefox: CTRL + B

2.Adım: Herhangi bir siteye gidin ve sayfanın tamamını spritzlemek için Spritzlet yer imini tıklayın.

3.Adım: Bir sayfanın yalnızca bir bölümünü okumak için istediğiniz metni seçin ve oynat düğmesini tıklayın. Herhangi bir metin seçmeden oynat düğmesini tıklarsanız tüm sayfayı okumaya çalışacaktır.

Dakikada hızlı bir şekilde kelime ayarlamak için (wpm), sol ve sağ ok tuşlarını kullanabilirsiniz.

4.Adım: Oturum açmak için mavi giriş bağlantısını tıklayın. Hesabınız yoksa bir hesap oluşturmanız gerekir.

Neden bir Spritz hesabı oluşturmalıyım?

Kayıt ücretsiz ve kolaydır. Facebook hesabınızla da oturum açabilirsiniz. Kayıtlı olursanız şunlara erişebilirsiniz;

  • WPM ve konum ayarlarınız siteler arasında kaydedilir.
  • Sadece kayıtlı kullanıcıların erişebileceği özellikler vardır.

Spritzlet çalışmıyor mu?

Spritzlet’i her web sayfasında çalışmaya başlatmak uzun bir zaman alabilir. Bir sayfa beklendiği gibi çalışmazsa, support@spritzinc.com adresinden bildirim gönderebilirsiniz. E-postanıza, sitenin URL’sini, web tarayıcınızı ve tam olarak neyin yanlış gittiğini eklemeyi unutmayın; böylece, her şeyi sizin için mümkün olan en kısa sürede çözebilirler.

Akıllı telefonlarda çalışıyor mu?

Uygulama geliştiricilerinin söylediğine göre çalışması gerekir. Yine aynı şekilde çalışmazsa, bu konuda bildirim göndermenizi tavsiye ederiz.

Web üzerinden PDF’lerle çalışıyor mu?

Spritzlet yalnızca HTML’de yayınlanan içerik üzerinde çalışır. Readsy, PDF’leri spritzlemenize izin veren harika ve ücretsiz bir hizmettir.

Spritzlet uygulamasının olumsuz yanı

Spritzlet web tarayıcı uzantısı ile hızlı yazı okumak mümkün olacaktır. Ancak, Türkçe içerikli web sitelerde, Türkçe karakterleri ile ilgili sorun yaşanmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir