Stüdyo aydınlatma: Evde denemek için 4 basit aydınlatma tekniği

Daha önce hiç denemediyseniz, stüdyo aydınlatması çok zor ve yıldırıcı görünebilir. Ancak, çoğu insanın düşündüğü gibi korkutucu değildir. Sadece birkaç flaş aydınlatma aracı ve birkaç temel aksesuar ile basit bir ev stüdyosu seti hazırlayarak, vakit kaybetmeden mükemmel sonuçlar alabilirsiniz.

Aralarında seçim yapabileceğiniz bir çok ev stüdyosu aydınlatma kiti bulunmaktadır; bazıları tek bir üreticinin Flashgun fiyatından daha düşüktür. İhtiyacınız olan standart kitin bir bölümüne götüreceğiz ve stüdyo portre çekimleri için dört harika aydınlatma düzeni göstereceğiz. Bunlar harika bir başlangıç noktası olabilir ve elbette denemek en iyisidir. Bu nedenle kendi ev stüdyonuzu oluşturmak istiyorsanız bu ayarlarını değiştirmekten korkmayın. Şimdi başlayalım ve nasıl yapıldığını görelim.

Stüdyo aydınlatma tenikleri
Stüdyo aydınlatma teknikleri

Mükemmel ev fotoğraf stüdyosu oluşturma

Bu, temel ev fotoğraf stüdyosuna başlamak için ihtiyaç duyduğunuz her şeyi içerir. İşte bu öğreticide klasik stüdyo aydınlatma tekniklerini oluşturmak için kullanacağınız bazı önemli araçlar.

1. Flash heads (Stüdyo tipi flaş)

Çoğu malzemenin iki flaş kafası (flash heads) vardır. Bir flaş tüpü ile birlikte, bir modelleme ışığı var. Birçoğu, bir flaşın başka biri tarafından tetiklenmesini sağlayan, değiştirilebilir bir araca sahipdir, bu nedenle yalnızca fotoğraf makinenizin kafalarından birine bağlı olması gerekir.

2. Işık standları

Stüdyo flaşı, ışık kaynağının kameradan uzakta konumlandırılması ile ilgilidir, bu yüzden standlar önemlidir. Flaş kafalarını destekliyorlar, bu da nesneye doğru mesafede ve açı ile konumlandırılabildiği anlamına gelir.

3. Şemsiye

Bir aydınlatma, aydınlatma aksesuarının en standart şeklidir. Işık, nesneye geri yansıyacak şekilde ışığa yönlendirilir. Farklı yansıtıcı yüzeylerde mevcuttur – tipik olarak beyaz, gümüş veya altın renkli.

4. Softbox

Yumuşak kutular bordürlerden biraz daha karmaşıktır ve bu çadır benzeri cihazların nasıl bir araya getirileceğini öğrendikten sonra, daha aydınlık ve daha yumuşak, genellikle daha iyi ışık meydana getirirler.

5. Snoot ve honeycomb

Bu araçların her ikisi de ışığın yoğunlaşmasına veya odaklanmasına yardımcı olur. Arkadan aydınlatma olarak veya bir görüntünün belirli bir bölümünü izole etmek için idealdir.

6. Reflektör

Basit bir reflektör, özellikle yalnızca bir ışık kullanıyorsanız, bir stüdyo aydınlatma kurulumunda gerçekten faydalı olabilir. Bunu doğal ışığa benzer şekilde kullanırsınız – ışığı konuya geri getirip herhangi bir sert gölge alanını doldurmak için.

Stüdyo Aydınlatma Kurulumu 1 | Rembrandt

Bu stüdyo aydınlatma tekniği, derinlikli sanatsal çekimler için idealdir.

Bir stüdyo tipi flaş kafasını (flash heads), yaklaşık 2 metre yüksekliğinde, modele 45 derecelik açı ile gümüş renkli bir kol ile konumlandırın. Bu, yandan ve üstten güçlü, sert ve doğrudan bir ışık oluşturur. Buna bir anahtar ışık denir. Işıklandırmayı eşitlemek için, ışığı gölge tarafına geri döndürmek için modelin diğer tarafına bir reflektör yerleştirin. Nesnenin yüzünde küçük bir üçgen ışık olmalıdır – buna Rembrandt aydınlatma denir.

Gereken takım:

 • Bir stüdyo tipi flaş
 • Bir reflektör
 • İki ışık standları

Stüdyo Aydınlatma Kurulumu 2 | Clamshell

Bu stüdyo aydınlatma tekniği, her detayı bile ışıkla yakalamak için kullanılır.

Aydınlatma düz olduğundan, bu ayar güzellik görüntüleri için mükemmeldir. Bu efektin elde edilmesi oldukça kolaydır – tek yapmanız gereken, nesnenizin her iki yanına aynı açı ve eşit mesafede iki adet softbox yerleştirmektir. Her ışığı aynı şekilde ayarlayın. Yüzün altına bir reflektör kullanmayı deneyin – modeliniz bunu kolayca tutabilir olmalıdır. Bu, ışığı yukarı ve yüzüne çıkaracaktır.

Gerekli takım:

 • İki stüdyo tipi flaş
 • İki adet 66 cm’lik softbox
 • Bir reflektör
 • İki ışık standları

Stüdyo Aydınlatma Kurulumu 3 | Arka Işık

Bu stüdyo aydınlatma tekniği, arka lambalarla derinlik ve drama eklemek için kullanılır.

Drama eklemek için, ışıklardan birinde bir honeycomb veya snoot aksesuar kullanın. Bu ışık huzmesini daraltacaktır. Bunu modelin arkasına koyacağız, kameraya doğru işaret ederek başının arkasını aydınlatacağız. Bu, bir fotoğrafa drama ve derinlik katmanın harika bir yoludur ve arka plandan ayrılma hissi yaratır. Tabii ki, arka ışığın atışta görünmediğinden emin olmanız gerekir.

Gerekli takım:

 • İki stüdyo tipi flaş
 • Bir adet 66 cm’lik softbox
 • Bir reflektör
 • Bir honeycomb

Stüdyo Aydınlatma Kurulumu 4 | Rim Aydınlatma

Bu stüdyo aydınlatma tekniği, iyi tanımlamayla heyecan verici bir stil oluşturmak için kullanılır.

Her iki ışığı da nesnenin biraz gerisinde tutarak kameraya doğru döndürün. Bu kurulum biraz düzeltme gerektirir ve vücut şeklini tanımlamaya yardımcı olduğundan çıplaklar ile gerçekten iyi çalışabilir. Işıklar kameraya doğru işaret ederken, mercek parlaması için dikkat etmeniz gerekecek. Bir objektif kapağı veya kalkan bunu önlemeye yardımcı olabilir. Dikkatli yerleştirilmiş bir reflektörü tutabilen bir yardımcı yararlıdır – bu, derin gölge alanlarını doldurmaya yardımcı olacaktır.

Gerekli takım:

 • İki stüdyo tipi flaş
 • Bir reflektör

Stüdyo Aydınlatmasının Son İpuçları

1.İpucu:

Seçtiğiniz deklanşör hızı, bir stüdyo kurulumunda daha az önemlidir ancak açıkçası herhangi bir kamera sarsıntısını önlemek için yeterince hızlı olması gerekir. Bununla birlikte, kameranın belirtilen senkron hızından daha hızlı bir deklanşör hızı ayarlamamaya da dikkat etmeniz gerekir – çoğu kamerada bu genellikle 1/200sn veya 1/250sn’dir.

2.İpucu:

Kameranızı el ile değiştirin ve ışıkların pozlama ve efekti değerlendirmek için histogram ve LCD kullanın. Pozlamayı değiştirmek için ışıkların ve açıklığın gücünü değiştirmek için kadranı kullanın.

3.İpucu:

Fotoğraf makinenizi ışıklarla bağlamak için deklanşör düğmesine bastığınızda ışıklar aynı anda yanmaya başlaması için bir senkronizasyon kablosu veya kablosuz bir tetik gerekir. Bazı kablosuz tetikleyiciler, özellikle popüler bir DSLR’nin daha geleneksel bir senkronizasyon kablosu kullanma ihtiyacı duyduğunuzda PC soketine sahip olmamasından dolayı en iyi seçenek oldukları için çok ucuzdur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir