Tam ekran uygulamaları ve oyunları zorla kapatmak için ücretsiz programlar

Görev Yöneticisi, her zaman Windows üzerinde herhangi bir uygulamayı kapatmak veya sonlandırmak için popüler bir araç olmuştur. Her zamanki gibi yanıt vermeyen veya X düğmesine tıklayarak kapanmayan herhangi bir program Görev Yöneticisi kullanılarak sonlandırılır. Ancak, tam ekran uygulamalar veya oyunlar söz konusu olduğunda durum biraz farklıdır. Bu tür uygulamaları veya oyunları standart kısayol tuşlarını kullanarak başka bir uygulamaya geçerek zorla kapatabilirsiniz. Alt + TAB veya Win + Tab vb. kısayolları kullanmakta mümkün olmayabilir. Böyle bir uygulamaya veya oyuna takılırsanız, bu tür tam ekran uygulama veya oyunları zorla sonlandırmaya yardımcı olabilecek bazı ücretsiz araçlar var.

Windows 10, Alt + Ctrl + Delete kısayol tuşları ile iyi çözümü sunuyor. Bu tuşlara birlikte bastığınızda, tam ekranın üzerinde bir iletişim kutusu açılır ve kilitleme, kullanıcı değiştirme, çıkış yapma ve Görev Yöneticisi seçenekleri sunar. Yani anlayacağınız, tam ekran bir uygulamadan veya oyundan çıkış yapmak için önce bu seçeneği deneyin, eğer işe yarar artık bu yazının devamını okumaya gerek yoktur, ancak işe yaramazsa aşağıdaki seçenekleri denemenizi tavsiye ederiz.

Tam ekran uygulamaları ve oyunları zorla sonlandırmak

1] SuperF4

Windows sistemler için tasarlanmış bu program hem 32-bit hemde 64-bit sistemler için mevcuttur ve aynı zamanda ön planda bulunan bir uygulamayı kapatmak için Ctrl + Alt + F4 kısayolunu da sunar. Taşınabilir bir uygulama olduğu için USB veya herhangi bir taşınabilir cihazda taşıyabilir ve kolayca herhangi bir bilgisayar üzerinde çalıştırabilirsiniz. Programı indirin ve başlatın. Sistem tepsisinde sessiz kalır ve bu kısayol tuşlarına basılmasını bekler.

Program, aynı zamanda bir xKill modu sunar. WIN + F4 tuşlarına bastığınızda, fare imlecinizin yerine bir kafatası simgesi başlatır. Daha sonra kapatmak istediğiniz herhangi bir uygulamaya bırakabilirsiniz. Eğer yanlış bir uygulamayı sonlandırmaya çalışırsanız, ESC tuşuna basarak sonlandırma işleminden çıkabilirsiniz.

Bazı oyunlarda SuperF4’ün çalışmasını engelleyen anti-keylogger koruması vardır. Bu sorunu çözmek için, bu kısayol tuşlarını aktif hale getirecek alternatif bir yolu etkinleştirmek için TimerCheck seçeneğini etkinleştirin. Simgeye sağ tıklayın ve TimerCheck (Zaman Ayarları) gibi seçenekleri görebilirsiniz.

SuperF4 programını indirin (Programın sayfası)

2] ProcessKO

Klavye kısayolu kullanarak tam ekran uygulamaları veya oyunları kapatan taşınabilir bir yardımcı programdır. İndirip başlattığınızda, tam ekran işlemini sonlandırmak için Ctrl + Alt + F4 tuşlarını kullanın. Programı yeniden başlatmak için Ctrl + Alt + F5 kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz. (Çünkü taşınabilir program olduğu için, bu programı tekrar açmak için yüklediğiniz dosyayı bulmanız gerekecek.)

Bunun yanı sıra, program ayrıca bir süre sonra önceden seçtiğiniz bir uygulamayı sonlandırmayı sağlayan zamanlayıcı program sunuyor. Böyle bir şeye ihtiyaç duyarsanız, favori program listenize ekleyebilir ve istediğiniz zaman bunlara erişebilirsiniz. Uygulama, Windows ile başlatılmak ve kapatıldığınız sistem tepsisinde kalacak şekilde ayarlanabilir.

ProcessKO programını indirin (150 KB)

3] AutoHotkey

AutoHotKey, klavye kullanımınız için özel kısayollar oluşturmak için ve ayrıca görevleri otomatik hale getirmek için kullanılan çok popüler programlardan biridir.

Bir ön plan uygulamasını sonlandırmak istediğinizde, programı zorla sonlandırmak için Ctrl + Alt + F4 tuşlarını kullanın.

AutoHotkey programını indirin (3 MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir