Taranan Görüntünün Kalitesini Nasıl Arttırabilirim?

Ortalama ofis tarayıcıları, kalite veya hız açısından pek fazla bir geliştirme göstermedi. Çoğu küçük ofisler, yazıcının bir parçası olan bir tarayıcı ile çalışır. İyi, endüstriyel kullanımlı bir tarayıcı biraz pahalı olabilir. Bu nedenle, düzenli olarak kullanmayacaksınız bir tarayıcı satın almanıza gerek yoktur.

Tarayıcınızın taradığı görüntülerin kalitesinden memnun değilseniz, bunu iyi bir akıllı telefon ile değiştirmeniz mümkündür. Orta ve üst düzey akıllı telefonların çoğu, tarayıcı olarak kullanabileceğiniz mükemmel kameralara sahiptir. Yazılı bir belgeyi taradıktan sonra bir OCR uygulaması kullanmayı düşünüyorsanız, önce taranmış bir görüntünün kalitesini arttırmak isteyebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağını göstereceğiz.

İlk önce Microsoft Office Lens ile tarama yapın

Hem iOS hem de Android için çok sayıda harika tarama uygulaması mevcut ancak, ücretsiz bir uygulama arıyorsanız, belgeleri taramak için Microsoft Office Lens en iyi seçenektir. Uygulama bir sayfayı algılayabilir ve sayfayı üzerinde bulunduğu yüzeyden ayırabilir ve taramadan sonra kenarları algılama ve belgeyi doğrultma konusunda mükemmel bir sonuç elde edebilir. Bir resim dosyasına veya bir PDF’ye tarayabilir. İnce kağıtları tarıyorsanız, kağıdın arkasına siyah bir sayfa yerleştirerek daha iyi taranmasına yardımcı olabilirsiniz.

Zaten uygun bir ortam oluşturduğunuz zaman Microsoft Office Lens uygulamasının gayet iyi tarama yaptığını göreceksiniz. Yinede görüntünün kalitesini beğenmiyorsanız, ikinci adıma geçin.

Daha sonra görüntünün renk düzeyini ayarlayın

Resim düzeyini daha üst seviyeye çıkarmak için bir resim düzenleme programı kullanmak gerekir. Resimdeki renk düzeylerini değiştirmek Photoshop (Ücretli) veya GIMP (Ücretsiz) veya benzeri programları kullanabilirsiniz. Photoshop’ta, Image> Adjustments> Levels altındadır. GIMP’de Renkler > Düzeyler altındadır.

Taranan görüntünün kalitesini arttırmak için düzeyleri ve zaman zaman doygunluğu değiştirmeniz gerekecek. Genel bir kural olarak, tek tek renk kanallarının düzeylerini değiştirmek istemezsiniz, bu nedenle RGB seçtiğinizden emin olun. Seviyeler aracı, görüntünüzdeki siyah beyaz parlaklığın yanı sıra orta menzilde, yani görüntünün gri tonunu da ayarlayabilir.

Giriş Seviyeleri altındaki siyah beyaz nokta slaytlarıyla oynayın ve gerekirse çıkış seviyelerini de değiştirin. Kitapların basıldığı kağıt gibi parşömenden, görüntüyü başlangıçta sarıya benzer bir tonda görebilirsiniz. Bu kağıt ve taramanın kalitesi OCR uygulamaları ile iyi çalışmaz.

Ancak, seviyelere yönelik birkaç küçük düzenleme, beyaz kağıt üzerine net siyah metin bulunan daha iyi bir görüntü verir. Metni keskinleştirmek için doygunluk aracını ve otomatik kontrast kullanabilirsiniz.

Daha iyi bir görüntü elde etmek için tek tek renk kanallarının seviyelerini değiştirmeyi düşünmelisiniz. Sadece tek bir uygulama ile kaliteli tarama yapmak istiyorum diyorsanız, biraz zor. Ancak Android için en iyi fotoğraf ve PDF tarama uygulamalarına göz atabilirsiniz.

Android için ücretsiz en iyi Fotoğraf ve PDF tarama uygulamaları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir