Tarayıcılarda “Şifreyi Kaydet” Seçeneği Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Chrome, Firefox, Opera, Microsoft Edge tarayıcılarda ‘Şifreyi Kaydet’ seçeneğini kapatmak için yardımcı olacağız.

Çoğu web tarayıcıda dahili şifre yöneticisi son derece güvensizdir. Diğer tüm şifreleri korumak için genelde şifre yönetici programlar kullanmaktayız. Şifrelerinizin güvenliği konusunda endişeleriniz varsa, LastPass gibi güvenli bir şifre yöneticisine geçmeniz ve tarayıcının yerleşik şifre yöneticisini devre dışı bırakmanız gerekir.

Parola güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olması için, web tarayıcılarda Şifreyi Kaydet seçeneğini devre dışı bırakmak ve önceden kaydedilen parolaları büyük tarayıcılarda nasıl kaldıracağını göstereceğiz.

Chrome

Google Chrome‘da, Şifreyi Kaydet seçeneğini devre dışı bırakabilir ve kaydedilen şifreleri aşağıdaki gibi kaldırabilirsiniz:

1 Adım: Sağ üst köşedeki ana menüyü tıklayın ve buradan Ayarlar‘ı seçin.

2. Adım: En alttaki Gelişmiş seçeneğine tıklayın ve ardından Şifreler ve formlar bölümünün altındaki Otomatik doldurma ayarları “Formları tek bir tıklamayla doldurmak için Otomatik Doldur özelliğini etkinleştirir” seçeneğine tıklayın.

3. Adım: Otomatik doldurma ayarları altındaki Açık seçeneği Kapalı duruma getirin.

Bu, Chrome’un bir web sitesine her giriş yaptığınızda şifreleri kaydetme isteğini engelleyecektir. Önceden kaydedilmiş parolaları silmek isterseniz, 2. adımdaki gibi Şifreler ve formlar altındaki Şifreleri yönet bağlantısına tıklayın.

Kaydettiğiniz tüm şifreleri görebileceğiniz bir pencere açılacaktır. Kaldırmak için her web site girişinin yanındaki üst üste üç nokta seçeneğine ve ardından açılır menüden Kaldır seçeneğine tıklamanız yeterlidir.


Firefox

Firefox web tarayıcısında Şifreyi Kaydet komutunu ve önceden kaydedilmiş parolaları kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Adım: Sağ üst köşedeki üç çizgi menüsünü tıklayın ve Seçenekler‘i seçin.

2. Adım: Gizlilik ve Güvenlik bölümüne gidin ve Formlar ve parolalar altındaki “Sitelerdeki kullanıcı adlarını ve parolalarını hatırla” seçeneğinin işaretini kaldırın. Bu Firefox’un parolalarınızı kaydetmesini durduracaktır.

Daha önce kaydedilmiş olan şifreleri silmek için, aynı sayfada, yani hemen yukarıdaki resimde de gördüğünüz Kayıtlı hesaplar düğmesine tıklayın. Burada kayıtlı şifrelerin hepsini silebilir ve başka bir yere kaydetmek için şifreleri alabilirsiniz.


Opera

Opera tarayıcısında, Şifreyi Kaydet seçeneğini devre dışı bırakmak ve önceden kaydedilmiş parolaları silmek için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz:

1. Adım: Opera menüsünü sol üst köşeden açın ve Ayarlar’ı seçin. Yada Alt+P kısayol tuşlarını kullanın.

2. Adım: Buradan soldaki menüden Gizlilik ve güvenlik bölümüne gidin ve Parolalar altındaki “Web’de girdiğim parolaları kaydetmeyi öner” seçeneğinin işaretini kaldırın.

Parolaları yönetmek ve daha önceden kaydedilen parolaları kaldırmak için hemen yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi Parolalar altındaki Tüm parolaları göster düğmesini tıklayın. Kaydedilen web site parolaların üzerine gelerek seçenekleri görün ve Kaldır düğmesine tıklayın.


Microsoft Edge

Microsoft Edge tarayıcısında, parolaları kaydetme seçeneğini engellemek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Adım: Sağ üst köşedeki Edge ana menüsüne gidin ve en alt sırada bulunan Ayarlar‘ı tıklayın.

2. Adım: Aşağıya doğru ilerleyin ve Gelişmiş ayarları görüntüle seçeneğine tıklayın. Biraz aşağıya kaydırın, Edge tarayıcısının parolalarınızı kaydetmesini durdurmak için Parolaları kaydetme seçeneği sun seçeneğini Kapalı duruma getirin.

Daha önceden kaydedilen tüm şifreleri görmek ve silmek için, hemen yukarıdaki resimde de göründüğünüz gibi Parolaları yönet düğmesini tıklayın. Kaydedilen parolalar alt alta sıralanacaktır. Kaldırmak istediğiniz web siteler üzerine gelerek kaldırma düğmesine tıklayın.


Kayıtlı şifreleri toplu olarak silmek için alternatif yollar

Parolayı kaydet seçeneğini devre dışı bırakmak için, ilgili tarayıcının güvenlik ayarlarına girmeniz gerektiğini gördük. Bununla birlikte, yalnızca kayıtlı tüm şifreleri silmek isterseniz, alternatif bir yöntem de vardır. Ayrıca çoğu web tarayıcı için evrensel klavye kısayol tuşları ile bir çok seçeneğe kolayca gidebilirsiniz.

Tüm tarayıcılar, tarama verilerini silmek için bir seçenekle birlikte gelir. Bu özellik ayrıca kaydedilmiş tüm şifreleri toplu olarak silmek için bir seçeneğe sahiptir. Genellikle bu seçenek bir tarayıcının Gizlilik ve Güvenlik ayarlarında bulunur. Örneğin Chrome tarayıcısında tarama verilerini temizle alanına gittiğimizde, şifrelerin, form otomatik doldurma verileri gibi seçenekleri kapsayan silme işlemini yapabilirsiniz.

Kayıtlı parolaları aynı anda birden fazla tarayıcıda silmek için CCleaner gibi bir temizleme aracı kullanabilirsiniz. Sadece CCleaner’i açın ve Uygulamalar bölümüne geçin. Yüklü tüm tarayıcıları burada göreceksiniz. Tüm tarayıcıların altındaki Kayıtlı Şifreler seçin ve tüm parolaları silmek için Temizliğe Başla düğmesine tıklayın.

CCleaner PC’nizi temizlemek için başka önemsiz dosyaları da sileceğini unutmayın. Önemsiz verileri herhangi bir nedenle silmek istemiyorsanız önce diğer tüm seçeneklerin işaretini kaldırın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir