Tarayıcıları Her Açılışta Gizli Modda Açmanın Yolu

Chrome, Firefox, Opera tarayıcıları her zaman, ilk açılışta gizli modda açmak ister misiniz? Tarayıcıların özel modu İnternet’te yaptığınız gezinmeleri ve işlemleri bilgisayarınızda iz bırakmadan yapmayı sağlar. Aynı bilgisayarı birden fazla kişinin kullandığı zamanlarda çok faydalı bir özelliktir. Ayrıca, gereksiz önbellek yığılmalarını ortadan kaldırmak için en iyi çözümlerden biridir.

İnternet’te göz atma özelliğini ve tarayıcı geçmişini her zaman gizli tutmak için, tarayıcınızı varsayılan olarak özel modda başlatmak isteyebilirsiniz. Yani anlayacağınız, sürekli olarak tarayıcıyı açıp, gizli moda geçmek zor gelebilir. Otomatik olarak, tarayıcıyı her açılışta gizli modda açmak daha kolay gelebilir.

Chrome’da yeni gizli pencere, Firefox’da yeni gizli pencere, Opera’da yeni özel pencere, Edge’de yeni InPrivate pencere gibi farklı isimlerle gizli mod özelliği vardır. Her tarayıcıyı açtıktan sonra kolayca gizli moda geçebilirsiniz. Ancak bazen unuttuğumda, İnternet’te yaptığım her şey tarayıcı geçmişinde kalıyor. Bunun için tarayıcıyı ilk açtığımda gizli modda açılmasını istiyorum. Sizde aynı düşüncede iseniz aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Chrome’u her açılışta gizli modda açma

Chrome kısayollarından birine bir komut ekleyerek her açılışta gizli modda açılmasını sağlayabilirsiniz. Masaüstü kısayolu, Başlat Menüsü veya Görev Çubuğu da dahil olmak üzere bu amaçla herhangi bir kısayolu seçebilirsiniz.

  1. İstediğiniz Chrome kısayoluna sağ tıklayın ve “Özellikler” i seçin. (Windows 10’da Başlat Menüsünü açın, Chrome üzerine sağ tıklayın, Diğer > Dosya konumu aç tıklayın ve gittiğiniz konumda Chrome kısayoluna sağ tıklayarak Özellikler’i açın).
  2. Burada “Kısayol” sekmesinin altında, “Hedef” dizesinin sonuna -incognito ekleyin. ” …\chrome.exe” -incognito tırnak işaretleri ile çizgi arasında boşluk olduğunu unutmayın.

Şimdi “Tamam” düğmesine tıkladığınızda kısayol değiştirilecek.

Artık, Google Chrome her açılışta gizli modda (özel mod) açılacak.

Firefox’u her açılışta gizli modda açma

Firefox’u her zaman gizli modda açmanın iki yolu vardır. Kısayolunu değiştirebilir veya bu özelliği Firefox seçeneklerinden etkinleştirebilirsiniz.

1. Yöntem: Firefox’ta etkinleştirmek

  1. Firefox’ta, sağ üst köşedeki alt alta üç çizgiye tıklayın ve “Seçenekler“i seçin.
  2. Burada, “Gizlilik ve Güvenlik” alanına gidin ve “Geçmiş” bölümünün altında, Firefox bölümünde açılır menüden geçmişi asla hatırlamasın seçeneğini seçin. Bu özelliğin etkinleştirilmesi için Firefox’un yeniden başlatılması istenir. Bu seçeneği seçtiğinizde hemen altında; Firefox Gizli Gezinti ile aynı ayarları kullanacak ve siz internette gezerken geçmişle ilgili hiçbir şeyi hatırlamayacak bilgisini görürsünüz.

Artık Firefox’u her açtığınızda, Özel modda açılacaktır. Firefox Özel mod simgesi tarayıcınızın en üstünde görünmese de endişelenmeyin ancak yine de özel modda geziniyor olacaksınız.

2. Yöntem: Firefox kısayolunu değiştirme

  1. Firefox kısayollarından herhangi birine sağ tıklayın ve menüden Özellikler‘i seçin.
  2. Şimdi Hedef dizesinin sonuna -private ekleyin. “…. \ firefox.exe” -private gibi olacak. Tırnak işareti ile tire arasında bir boşluk olması gerekiyor.

Değişikliği onaylamak için Tamam düğmesine tıklayın ve bu kısayolu kullanarak Firefox’u her açtığınızda özel modda açılacaktır.

Tarayıcının en üstündeki Özel mod simgesiyle birlikte her zamanki Özel mod sayfasını görürsünüz.

Opera’yı her açılışta gizli modda açma

Opera’da özel göz atma modunu/gizli modunu açmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

  1. Opera kısayollarından herhangi birine sağ tıklayın ve Özellikler‘i seçin.
  2. Firefox’a benzer şekilde, Hedef dizesinin sonunda, tırnak işaretleri ve tire arasında boşluk bırakarak -private eklemeniz gerekir.

Değişiklikleri uygulamak için Tamam düğmesine tıklayın. Bu kısayolu kullanarak Opera her açılışta Özel modda başlayacaktır.

Microsoft Edge

Microsoft Edge, varsayılan başlatma ayarlarını değiştirmenize izin vermiyor gibi görünüyor. Microsoft Edge için kısayolunu farklı alanlardan değiştirmeyi denemeye çalışmayın, çünkü olmuyor.

Hedef kutusu değiştirilemez veya düzenlemeler yapıldıktan sonra hiçbir şey olmaz. Şimdilik, tarayıcıyı açtığınızda elle gizli pencereyi açmanız gerekecek.

Sonuç olarak

Sürekli kullandığınız web tarayıcınızı gizli modda başlatmak için ayrı bir kısayol oluşturmanızı öneririm. Özel mod ayrıca çerezleri ve ziyaret ettiğiniz sitelerle ilgili diğer yararlı bilgileri saklamaz, erişim kolaylığı için bazı web sitelerine normal modda göz atmak isteyebilirsiniz.

Ek olarak, tarayıcınızın özel modda açılmasını herhangi bir zaman durdurmanız gerekiyorsa, yaptığınız değişiklikleri geri almanız yeterli olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir