Tarayıcıların kullandığı Bellek veya RAM miktarını azaltma

Modern tarayıcıların en büyük sorunlardan biri, ne kadar bellek veya RAM kullandıklarıdır. Örneğin, Google Chrome, sadece birkaç sekme açıkken yaklaşık 2,5-3GB’lık bir kapasiteye sahip olabilir ve bu durum pekte verimli olmayabilir. Çoğu kullanıcı için, bu onların bilgisayarlarının toplam RAM’ının yaklaşık 3/4’ü kadardır. Bildiğiniz gibi, bu durum gerçekten bilgisayarınızı yavaşlatabilir ve diğer programların hepsini daha az duyarlı hale getirebilir.

Bugün, tarayıcınızın kullandığı RAM miktarını azaltmak veya bilgisayarınızın işleyebilmesini kolaylaştırmak için bazı yöntemler göstereceğiz. Bu sayede tarayıcınızı kullanırken de, diğer programları sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Tarayıcılar neden çok RAM kullanır?

Bu günlerde tüm tarayıcılar biraz RAM kullanıyor gibi görünüyor. Google Chrome en dikkat çekici olanıdır ve en sonuncusu ise Firefox Quantum‘dur. Kullanılmayan herhangi bir RAM’in gerçekten de hiçbir şey yapmayan, işe yaramaz RAM olduğunu unutmamak önemlidir.

RAM kullanılması, sayfaların daha hızlı açılmasını sağlamaktadır. Chrome sadece bir sayfa göstermekle kalmıyor, aynı zamanda arka planda HTML, CSS, JavaScript, medya yükleniyor. 3D oyunlar, film vs için öğeler yükleniyor olabilir. Son zamanlarda yüklenmesi gereken çok sayıda medya olduğu için RAM tüketiminin fazla olmasına yol açmaktadır.

Bunun yanı sıra, Chrome sekmelerini eşsiz bir şekilde yönetir. Görev Yöneticisini açtığınızda bir çok Chrome işleminin açık olduğunu görürsünüz. Bunun nedeni, Chrome’un her sekmeyi bir işlem olarak ele almasıdır. Chrome’un arka planda daha az bellek kullanmasına karşın, bunun yanında bir sekme çökebilirse, yalnızca bu sekmeyi kaybedersiniz ve tarayıcınızın tamamını kapatmanız gerekmez.

Web sayfalarını daha hızlı görüntülemek için daha fazla RAM kullanan Chrome, ne olursa olsun iyi bir şeydir. Sekmeler veya harici eklentilerin belleği sızdırmaya başlaması kötü bir şeydir. Çoğu zaman, Chrome’u kapatmak bile bunu temizlemeyecektir – genellikle bilgisayarın yeniden başlatılmasını gerektirir. Bilgisayarınızı genellikle taramasına yavaşlatan şey budur – RAM’ınız her zaman dolu olduğunda, bilgisayarınız hareketsiz kalmaya başlar. Bunun nedeni, PC’nizin sunduğu bellekten daha fazla RAM kullanıyor olmasıdır ve böylece kısa süreli belleğin bir kısmını sabit sürücüye göndermeye başlar, bu durumda kısa vadeli belleğe göre çok daha yavaştır. Yavaşlamanın başladığı yer burasıdır.

Daha fazla RAM kullanan tarayıcılar iyi olsa da, bilgisayarınızın RAM’i düşük olduğunda pekte iyi olmuyor. Eğer, RAM’iniz

RAM ve Bellek Yönetimi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Uzantı kullanarak bellek kullanımını azaltabilirsiniz

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Chrome’un bellek kullanımıyla ilgili olan sorun, her bir sekmenin ayrı bir işlem olarak ele alınmasıdır. Bu nedenle her sekme belirli bir miktarda belleği alan ayrı bir işlemdir. Açtığınız sekmeler ne kadar fazlaysa ve web sitesinin ortam ağırlığına bağlı olarak bu sekmeleri açık tutmak için daha fazla RAM gerekir.

Bu alandaki Chrome’un RAM kullanımını azaltmanın bir yolu, The Great Suspender adlı bir uzantıyı indirip yüklemektir. Bu eklenti, bir sekmede belirli bir süre işlem yapılmadığında veriyi o sekmeden boşaltarak PC’nizde RAM’i boşaltmaya yardımcı olur. Sekme açık kalır, ancak tıkladığınızda Chrome siteyi yeniden yüklemek zorunda kalır. Bunun dışında faydalı bir eklenti olduğunu düşünüyorum.

Firefox için benzer bir uzantıyı burada bulabilirsiniz. Şuan için Firefox eklentisi kullanılamamaktadır.

Buna ek olarak, artık kullanmadığınız uzantıları ve eklentileri kaldırmayı düşünebilirsiniz. Bunlar gereksiz yere arka planda sistem kaynaklarını kullanabilir, bu nedenle bunları kullanmazsanız onları tarayıcınızdan kaldırmanız daha iyi olur. Kullanmakta olduğunuz eklentiye bağlı olarak, özellikle bu eklenti bellek sızıntı problemleri için biliniyorsa, aşırı bellek kullanımından tasarruf edebilirsiniz.

Donanım hızlandırma

RAM kullanımını azaltmanın bir yolu da, tarayıcınızın Donanım Hızlandırma özelliğini açmaktır. Bu, boşta kalan işlemler gibi RAM kullanımını kolaylaştıracak şeyler konusunda yardımcı olabilir, ancak özellikle ağır ortam içeriklerini yüklerken yardımcı olacaktır. Donanım hızlandırma, o içeriği yüklemek için GPU’yu kullanır ve diğer görevler için sistem RAM’inizi boşa çıkarır.

Hem Google Chrome’da hem de Mozilla Firefox’ta kolayca bunu açabilirsiniz. Chrome için, Ayarlar menüsünü açmanız yeterlidir. Alternatif olarak, Chrome adres çubuğunda chrome://settings yazabilirsiniz.

Buradan, sayfanın altına gidin ve “Gelişmiş” düğmesini seçin. Sonra, Sistem adlı bölüme gidin ve ‘Kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırmayı kullan‘ kutusunu işaretleyin.

Firefox’ta da yapmak kolaydır. Seçenekler menüsünü açın ve Genel sekmesinde, Performans altında ‘Önerilen performans ayarlarını kullan‘ seçeneğini seçebilir veya ‘Mümkün olduğunda donanım ivmelenmesini kullan‘ seçeneğini seçebilirsiniz. İlk seçenek, bilgisayarınızın donanımına ve işletim sistemine göre ayarlar içermektedir.

Donanım hızlandırma Firefox’ta çok daha iyi çalışıyor gibi görünüyor – en azından daha belirgin bir fark var. Unutmayın, Firefox veya Chrome’daki bir farkı fark etmeniz için tarayıcınızı yeniden başlatmanız gerekir.

Aynı anda daha az sekme kullanın

Chrome ve Firefox’un iç bölümlerinin çalışma biçimini değiştiremeyebilirsiniz, ancak RAM performansını artırmanın bir yolu, aynı anda daha az sekme kullanmaktır. Sürekli olarak erişmem gerekiyor diyorsanız, web siteleri yer imine ekleyerek açık tutmanıza gerek kalmadan kolayca web sitesine erişebilirsiniz.

Bilgisayarınızın RAM’ini yükseltin

Bilgisayarınızın RAM’i iyiyse, Firefox, Chrome ve diğer tarayıcıların kullandığı bellek miktarı çok fazla sorun olmaz. Ancak, bir dizüstü bilgisayarınız varsa, bunların çoğu düşük RAM ile gelmektedir. Elbette, sadece tarayıcılar için RAM yükseltmenin mantığı yoktur, ancak her şey için iyi bir RAM bilgisayarınızda daha hızlı işlem yapmanızı sağlar. Çoğu dizüstü bilgisayarda ve masaüstü bilgisayarda RAM değiştirmek kolaydır.

Flash oynatıcısı iznini ayarlayın

Adobe Flash Player, sistem RAM’i çok kullanabilir. Google Chrome, varsayılan olarak, Flash Player’ı kullanan sayfalar için varsayılan olarak kullanıcı izni olmaksızın içeriği engelledi; Bununla birlikte, Google büyük siteler için pek çok istisna oluşturmuştur. Bunu göz önünde bulundurarak, Chrome’un Ayarlar‘a aşağı kaydırın ve “Gelişmiş” i tıklayın. Gizlilik ve Güvenlik altında İçerik Ayarları‘nı seçin. “Flash” bölümünün altında “Önce Sor” seçeneğinin seçildiğinden emin olun.

Evet, tarayıcıların aşırı bellek kullanımdan şikayet ediyorsanız, belirttiğimiz seçenekleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bunları yaparak tarayıcıların bellek kullanımını azaltmanız mümkün olabilir. Bunları yaptıktan sonra, edindiğiniz tecrübeleri yorumlarınızla belirtin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir