TeamSpeak: İnternet tabanlı sesli sohbet ve mesajlaşma programı

TeamSpeak, İnternet tabanlı sesli iletişim sağlamak ve mesajlaşmak için ücretsiz ve Türkçe program. Adından da anlaşılacağı gibi, Teamspeak, düşük gecikmeli ses iletişimi olan, geniş bir kullanıcı yelpazesi için uygun özellikleri olan, özellikle video oyun oyuncuları için tasarlanmış oyun içi mesajlaşma ve konferans programıdır. Bu nedenle, Teamspeak bugün her türden en popüler bağımsız VoIP programlarından biridir.

Konuşma için ikiden fazla partiyi bir araya getirmeye odaklanan diğer birçok program gibi, Teamspeak da özel bir sunucuya ihtiyaç duyuyor. Çoğu durumda, bu şekilde daha birbirleriyle düzenli olarak iletişim kurmak isteyen oyuncular ve diğer gruplar, kolayca kurabilecekleri bir sağlayıcıdan, bir sunucuya kaydolurlar. Teamspeak istemcisi ücretsiz indirilirken, sunucu yazılımı yetkili bir sağlayıcıdan kiralanarak ya da doğrudan içerik oluşturucuyla doğrudan anlaşmalar yaparak onu üreten şirketten lisanslanmış olmalıdır.

TeamSpeak

Teamspeak, minimum bant genişliği, işlemci süresi ve bellek kullanırken yüksek kaliteli sesli iletişim sunmaya çalışır. Bu, zor bir şeydir ve sunulan çeşitli sesli iletişim programları tarafından kullanılan belirli sıkıştırma codec bileşenleri bu nedenle gurur kaynağı kaynağıdır. Teamspeak uzun zamandır bu konudaki liderlerden biri olarak görülüyor ve bu yazılımın güçlü bir noktası olmaya devam ediyor.

Bilgisayarınızda kullanmanın yanı sıra, Android ve iOS için mobil TeamSpeak uygulamalarıyla, sunucularınıza ve verilerinize her zaman erişebilirsiniz.

Oyun içi sesli iletişim ve mesajlaşma

Oyun içi sesli iletişim konusunda oyuncuların birkaç tercihi var. Bugün pek çok oyun, oyuna giren kullanıcılar için sesli sohbet sunuyor, böylece arkadaşlar, müttefikler ve düşman oyuncularıyla iletişim kurmak için harici bir yazılım gerekmiyor. Ancak oyuncular için sesli iletişim yazılımı, oyun içi çözümlere kıyasla birçok avantaj sunuyor. Başlıca avantajları, her türlü amaç ve oyun ile uygulamalarda kullanılabilmeleri; sadece onu destekleyen kişiler değil. Bir diğer avantajı da, her zaman aynı sunucu IP adresini kullanması, böylece karşılamak ve iletişim kurmak için daha kolay olmasıdır. Herkesin herkesle iletişim kurduğu oyunlarda sesli iletişimin aksine üçüncü taraf sesli iletişim programları bir kullanıcının yalnızca sunucuya erişimi olan kullanıcılar ile iletişim kurmasına izin verir.

Dezavantajlardan biri de, bu programların çalışması için bir sunucu (veya bir ev bilgisayarı, bazı avantajların geçersiz kalması) gerektirmesi. En popüler sesli iletişim programlarından biri, TeamSpeak’ın sürümü 2’de çok uzun süredir mevcut.

TeamSpeak geliştiricileri, nihayet desteklenen tüm işletim sistemleri (Linux, Windows ve OSX) için bir istemci ve sunucu versiyonu olan yazılımlarının 3. sürümünü piyasaya sürdü. Yeni sürüm pek çok açıdan geliştirildi. Özellikle daha kaliteli ve daha küçük aktarımlar sunan ve TeamSpeak sunucusunun kullanıcılarıyla dosya paylaşma imkanı sunan geliştirilmiş kod çözümü, TeamSpeak 3‘ü güncelleştirmenin yapılması gereken iki iyileştirmedir.

Diğer güncellemeler arasında, takım arkadaşlarının sık sık takma adlarını değiştirmelerine rağmen diğer oyuncuları bulmak için kullanılabilecek küresel bir TeamSpeak kimliği ve TeamSpeak üyelerini 3D ortamdaki konumlarına göre ayırt etmek için kullanılabilecek 3D sesli iletişim yer alıyor.

TeamSpeak 3.1.6 indir

TeamSpeak 3 ücretsiz sesli iletişim ve konferans programı Windows, Mac OS X, Linux sistemleri ile uyumludur. Ayrıca Android ve iOS mobil cihazlar için de uyumlu uygulamalar sunuyor.

TeamSpeak Client yani istemci ve TeamSpeak Server yani sunucu olmak üzere iki ayrı yükleme içermektedir. Kendi bilgisayarınızda kendi TeamSpeak sunucunuzu oluşturmak istiyorsanız TeamSpeak istemcisi ile birlikte TeamSpeak Server yüklemeniz gerekmektedir.

TeamSpeak Client indir

Windows 32-Bit için TeamSpeak indir (66 MB)

Windows 64-Bit için TeamSpeak indir (75 MB)

Mac OS X için TeamSpeak indir (79 MB)

Linux 32-Bit için TeamSpeak indir (72.2 MB)

Linux 64-Bit için TeamSpeak indir (72.4 MB)

Android için TeamSpeak indir (Google Play Store)

iOS için TeamSpeak indir (Apple App Store)

TeamSpeak Server indir

Windows 32-Bit için TeamSpeak Server indir (5.7 MB)

Windows 64-Bit için TeamSpeak Server indir (6.2 MB)

Mac OS X için TeamSpeak Server indir (5.5 MB)

Linux 32-Bit için TeamSpeak Server indir (6.5 MB)

Linux 64-Bit için TeamSpeak Server indir (6.6 MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir