Telefon pilini düzgün şekilde şarj etmek için neler yapmalı?

Bir telefonun pilini hangi sıklıkta şarj etmeniz gerekir ve şarjı yüzde 100’e kadar şarj etmek ömrünü kısaltır mı? Akıllı telefonunuzun pilini mümkün olduğunca sağlıklı tutmak için bataryayı düzgün bir şekilde şarj etmenin yollarını sıralamak istedik.

Piller, telefonunuz, tabletiniz veya dizüstü bilgisayarınız kullanılamayacak duruma gelinceye kadar teknolojinin en sıkıcı konulardan biridir. Telefonun pil ömrünü artırmak için ne yapmamız gerektiği konusunda pek bilgili değiliz. Çoğumuz, dışarıdayken şarjın bitmesinden korkmaktayız, ancak pilin ömrü hakkında çok fazla endişelenmiyoruz (muhtemelen üç ile beş yıl arasında).

Telefon pilini düzgün şekilde şarj etme
Telefon ve tablet bataryasını düzgün şekilde etme ipuçları

Üreticiler bize bunu gösteriyor ki, piller ebedi olacak değil. Çoğu akıllı telefon üreticisi, cihazlarının pillerini 300-500 devirle ölçtüğünü söylüyor. Apple, dizüstü bilgisayar pillerinin 1.000 defa şarj ettikten sonra orijinal kapasitesinin yüzde 80’ine ulaştığını iddia ediyor.

Bu noktadan sonra piller fazla elektrik tutamıyor ve cihazınızın gittikçe daha kısa süre güç sağlıyor. İşte size, iPhone, Android telefon, Windows telefon, tablet veya dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmak için bazı ipuçları.

En çok merak edilen sorulardan birisi de; bir pili %100’e şarj etmeden önce pilin tamamen sıfır olmasını beklemeliyiz mi sorusudur.

Bataryayı hangi yüzdesinde iken şarj etmeliyim?

Li-ion pilleri, çoğu zaman yüzde 50 veya daha fazlasında tutmak gerekir. Yüzde 50’nin altına düştüğünde günde birkaç kez şarj etmenin en uygun olduğu görülüyor.

Ancak %100’e kadar şarj etmeyin. Tam bir şarj yapmak piliniz için ölümcül olmayacaktır elbette – çoğumuz acil durumlarda bunu sürekli yapmak zorundayız. Ancak sürekli tam şarj işlemi yaparsanız pil ömrünü kısaltır.

Dolayısıyla, bir Li-ion pil şarjı etmek için amaçlanacak iyi bir aralık, bir seferde yaklaşık yüzde 40 ile yüzde 80 arasındadır. Pilin yüzde 20’nin altına düşmesine izin vermeyin.

Tam bir pil şarjını ne zaman yapmalıyım?

Uzmanlar, belki yalnızca ayda bir kez, tam sıfır ile yüzde 100’lük bir pil şarjı (“şarj döngüsü”) yapmanızı önerir. Aynı şey dizüstü bilgisayarlar için de geçerli.

Telefon pilini düzgün şekilde şarj etme
Telefon ve tablet bataryasını düzgün şekilde etme ipuçları

Telefonumu bir gecede mi şarj edeyim?

Çoğu modern akıllı telefon, dolduğunda şarjı durduracak kadar akıllıdır, bu nedenle, telefonunuzu gece boyunca şarj etmek herhangi bir risk taşımaz (eski telefonlarda bunu sakın yapmayın). Ancak bazı uzmanlar, telefonunuzu uzun süre şarj ediyorsanız çıkarmanızı önerir, Lithium iyon piller aşırı ısınmaya neden olabilir.

Hızlı şarj kullanmalı mıyım?

Çoğu Android telefonu, Qualcomm Hızlı Şarj olarak adlandırılan hızlı şarj işlemine izin veren veya Samsung’un Adaptive Fast Charging (Hızlı Adaptasyon Uyarlamalı Hızlı Şarjı) özelliğine sahiptir.

Bu telefonların genellikle, kullandığınız şarj aleti ile iletişim kuran Güç Yönetimi IC (PMIC) olarak bilinen bir çipte bulunan ve daha yüksek voltajda güç gönderilmesini isteyen özel bir kod bulunur.

iPhone 6’da hızlı şarj özelliği bulunmuyor ancak Qualcomm PMIC, daha yüksek bir amplifikatör şarj aleti (iPad’le elde ettiğiniz gibi) kullanırken onu tanıyacak kadar akıllıdır ve bu hızlı bir şarj işlemi, Li-ion pil ve aşınmayı ve yıpranmayı arttırmasına neden olur.

Aynı nedenle, telefonunuzu sıcak bir arabada, sahilde ya da fırının yanında bırakmamalısınız. Sıcak bir pil, kullanım ömrü boyunca uzun süreli etkilere neden olur.

Herhangi bir şarj aleti kullanabilir miyim?

Mümkünse telefonunuzla birlikte gelen şarj cihazını kullanın. Veya bir üçüncü taraf şarj cihazının telefon üreticiniz tarafından onaylandığından emin olun. Ucuz alternatifler telefonunuza zarar verebilir ve ucuz şarj cihazlarından birkaçı patlamalara bile neden olabiliyor.

Pil belleği etkisi nedir?

Pil bellek etkisi, kalan şarjı çok sık sıfıra inmesine izin vermediğinizi hatırlayan pillerle ilgilidir. Dolayısıyla, sıklıkla yüzde 20 ile yüzde 80 oranında şarj edilen bir pil, şarj edilmemiş olarak bırakılan yüzde 40’ı (0-20 ve 80-100) “unutabilir”.

Çılgınca gelebilir ama bu doğru – ancak eski telefonunuzdaki lityum iyon pilleri değil, eski nikel tabanlı (NiMH ve NiCd) piller için.

Lityum-iyon (Li-ion) piller bellek etkisinden etkilenmezler; neredeyse tam tersini yapmak zorundasınız: bunları sık sık şarj edin, ancak gün boyunca tamamen şarj etmeyin ve sıfıra düşürmelerine izin vermeyin.

Pil ipuçlarının saklanması

Bir Li-ion pili %0’a yakın seviyede çok uzun süre bırakmayın. Yüzde 40-50 oranında bırakmaya çalışın.

Bu piller, kullanılmadığında ayda yüzde 5-10 oranında boşalmaktadır. Bataryanın tamamen deşarj olmasına izin verirseniz ve şarj edilmemiş olarak uzun bir süre bırakırsanız, sonunda herhangi bir şarj alınamayabilir.

Akıllı telefonunuzu çok uzun süre bir kenara bırakmanız pek olası değildir, ancak bazı insanlar dizüstü bilgisayarlarını, pil paketlerini veya yedek pilleri uzun süre kullanmayabilir. Bu yüzden hepsini en azından yarı yarıya şarj etmeye çalışın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir